12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Rozmowy ECHA

7 kwietnia 2021 r.

Niesiemy miłosierdzie


fot. OBM

Od ponad 30 lat o. Stanisław Kazek OMI jest misjonarzem na Madagaskarze. Przez trzy dekady prowadził ludzi do Boga przez ewangelizację, posługę sakramentami oraz działalność charytatywną. O współczesnych wyzwaniach pracy misjonarskiej rozmawia z nim o. Błażej Mielcarek OMI.

Madagaskar to specyficzna wyspa, gdzie jest wiele gatunków roślin i zwierząt występujących tylko w tym miejscu na świecie. Jak żyje się w takim miejscu?

Na wyspie można spotkać niezwykłe okazy zwierząt: lemury, kameleony. Jest tam 350 gatunków gadów endemicznie żyjących tylko na Madagaskarze i 6 tys. gatunków roślin, których nie możemy spotkać nigdzie indziej na świecie. Jednak teren Madagaskaru jest poważnie wyeksploatowany przez działalność człowieka: wiele z połaci lasu zostało wypalonych pod przyszłe pola ryżowe i w wyniku pozyskania węgla drzewnego ze spalonych drzew.

Rozumiem, że mało rozwinięta gospodarka malgaska także przeżywa swój kryzys.

 

Wstrzymany ruch turystyczny odebrał bezpośrednio pracę ok. 30 tys. ludzi, a pośrednio ok. milionowi. Nie ma także eksportu surowców naturalnych, czyli rud niklu kobaltu i chromu, które wydobywa się w górach Muramangi.

 

Z czego więc żyją ludzie? Rolnictwo w tak dogodnym klimacie jest bardziej rozwinięte?

 

Do końca czasów kolonialnych rolnictwo na Madagaskarze rozwijało się dość dobrze. Duża część Madagaskaru jest żyzna. Gdy skończył się kolonializm, do władzy doszli miejscowi Malgasze. Kultura rolna cofnęła się o kilkaset lat. Przykładem są choćby ciągniki rolnicze, które wycofano z użytku na rzecz łopat.

 

Czy w ostatnim czasie koronawirus dotknął także Madagaskar?

 

Ostatnie tygodnie na Madagaskarze są dość tragiczne. Epidemia koronawirusa dotknęła Madagaskar bardzo mocno. Pojawiło się wiele ognisk zakażenia, które swoje źródło mają w chorych pochodzących z Republiki Południowej Afryki. Moi współbracia informują, że choroba dotyka też małe dzieci, nawet 12-15-letnie. Madagaskar od kilku miesięcy jest zamkniętą wyspą. Po części został zamknięty port w Tamatav, by kolejni zakażeni nie przybywali na wyspę. Izolacja powiększa ubóstwo wśród Malgaszy.

 

W jaki sposób Malgasze walczą z epidemią na wyspie?

 

Wydaje mi się, że sposób postępowania jest dość nieodpowiedzialny, ponieważ wykonuje się tylko kilkaset testów dziennie na 26 mln mieszkańców. Na całym Madagaskarze nikt nie wie, ilu jest rzeczywiście zarażonych. Sposoby leczenia są prymitywne, często próbuje się leczyć chorych ziołami. Wydaje mi się, że na ten moment na Madagaskarze potrzebne są tysiące masek do zabezpieczenia przed roznoszeniem wirusa, mydło, bieżąca, czysta woda. Szpitale są pełne chorych, choć prezydent ogłasza, że epidemia na wyspie została pokonana.

 

Malgasze jako naród posiadają swoją tożsamość? 

 

Malgasze o sobie nigdy nie powiedzą, że są Afrykanami. Powiedzą od razu „jestem Malgaszem”. Gdy byłem ekonomem w seminarium duchownym Fianarantsoa, pomagałem w przygotowaniu kleryków do ślubów wieczystych. Byli tam klerycy z Kamerunu, Konga i nasi Malgasze. Na pierwszy rzut oka widać było różnice. Malgasze mają odrębną tożsamość.

 

Czy podobne zależności można zobaczyć także wewnątrz społeczeństwa Malgaskiego?

 

Tak, społeczeństwo malgaskie jest podzielone na 21 plemion i - co ciekawe - także struktura Kościoła jest oparta o 21 diecezji. Aby biskup był akceptowany przez społeczność plemienia, musi pochodzić „od swoich”.

 

Społeczeństwo polskie jest dość jednolite, jeżeli chodzi o wiarę. Jak to wygląda na Madagaskarze?

 

Madagaskar jest pod tym względem dość zróżnicowany. Są tereny, gdzie ewangelizacja rozpoczęła się 150 lat temu przez zakon jezuitów, np. w diecezji Tôlagnaro, lecz są też miejsca, gdzie społeczeństwo przechodzi pierwszą styczność z wartościami Ewangelii, np. w diecezji Morondava. Szacuje się, że spośród 26 mln mieszkańców Madagaskaru 20% to katolicy. Choć wielu Malgaszy jest ochrzczonych, potrzeba jeszcze wielu lat ewangelizacji, aby wartości, które niesie chrześcijaństwo, zostały wprowadzone do codziennego życia.

 

Jedną ze sztandarowych postaci ewangelizacji Madagaskaru jest słynny jezuita Jan Beyzym. Jaka była jego rola w przygotowaniu gruntu pod przyjęcie Ewangelii?

 

Na początku XX w o. Jan Beyzym założył wioskę Marana (8 km od Fianarantsoa), w której prowadził leprozorium dla osób chorych na trąd. Do dziś ta wioska istnieje i są w niej osoby leczące się z trądu. To ok. 50-80 osób chorych każdego roku. Tak długo, jak istnieje bieda, niedożywienie i brud, trąd będzie zbierał swoje żniwo. Początki choroby traktowane są przez Malgaszy jak jakieś uczulenie, dopiero z biegiem czasu ciało zaczyna gnić i robi się z tego poważniejszy problem. Na szczęście dzisiaj już nie zauważa się wykluczenia ze społeczeństwa osób chorych na trąd. Są leki, które pomagają w powstrzymaniu choroby.

 

Jak można ocenić rolę Kościoła w społeczeństwie malgaskim?

 

Odgrywa on dużą rolę. Od strony religijnej związanej z pobożnością i moralnością oraz od strony materialnej, w której Kościół prowadzi szkoły, centra formacji, szkoły zawodowe, uniwersytety, szpitale oraz działalność charytatywną. Na przykład w mieście Fianarantsoa jest blisko 50 zgromadzeń żeńskich oraz 20 zgromadzeń męskich zajmujących się działalnością religijną i społeczną.

 

Malgasze akceptują chrześcijański styl życia i wychowania? Angażują się w działania Kościoła?

 

Tak, Malgasze bardzo angażują się w życie Kościoła, o wiele bardziej nawet niż Polacy. Szczególnie ludzie świeccy spełniają rolę katechetów. Tworząc misję, staramy się, aby każda wioska miała przynajmniej dwóch katechetów. Byłem w misji Mahanoro, gdzie obecnie przynależy 120 miejscowości. Nad działalnością katechetów czuwa także osoba świecka przy wsparciu misjonarza. Rola misjonarza, gdy przychodzi do miejscowości, jest zminimalizowana do sprawowania sakramentów świętych - głównie Eucharystii, sakramentu pojednania, Chrztu św. i sakramentu małżeństwa. Bez katechistów świeckich działanie misji byłoby mocno utrudnione.

 

Polscy oblaci na Madagaskarze są od 1980 r. Czy można mówić o szczególnej oblackiej duchowości w Kościele malgaskim?

 

Ojciec Franciszek Chrószcz OMI, który był w pierwszej grupie polskich oblatów na Madagaskarze, zawsze starał się zachęcić do tego, by osoby, które rozpoczynały katechumenat, nosiły na szyi medalik z Matką Bożą. Tam, gdzie byli misjonarze włoscy, francuscy albo amerykańscy, nie było żadnego rozpoznawalnego znaku, że ktoś chce zostać chrześcijaninem. Związane jest to z pewnym nurtem posoborowym, w którym z kaplic i kościołów zostały usunięte znaki religijności. Misjonarze oblaci zadbali o powrót tych znaków do kultu. Praktykujemy w szczególny sposób duchowość związaną z Maryją.

 

Jaka jest przyszłość misjonarzy na Madagaskarze? Mają jeszcze jakieś zadanie do wypełnienia?

 

Jesteśmy zgromadzeniem międzynarodowym, mamy już w swoich szeregach wielu młodych Malgaszy, Nigeryjczyków, Kameruńczyków. Chcą oni kontynuować pracę misyjną, głosząc Ewangelię. Niedawno wyświęcony malgaski kleryk, który studiował w Yaounde, chce pojechać do Kamerunu jako misjonarz. Pozostali młodzi podejmą pracę pastoralno-misyjną na wyspie. Dzieło misyjne jest bardzo rozległe i potrzebuje kolejnych osób, by realizować ewangelizację na różnych płaszczyznach.

 

Uznaje się, że Kościół misyjny ma swoją charakterystykę, jest inny od Kościoła na Starym Kontynencie. Co wyróżnia Kościół na Madagaskarze?

 

Malgaszy najbardziej w Kościele wyróżnia przeżywanie długich, kilkugodzinnych liturgii. Są one bardzo rozbudowane, często połączone z tańcem i radosnymi śpiewami. W liturgię jest zaangażowanych wielu świeckich. Niedawno byłem na święceniach kapłańskich, które trwały ponad pięć godzin. Święcenia biskupie trwają jeszcze dłużej. Charakterystyczne w czasie liturgii jest ofiarowanie darów, które odbywa się oddzielnie od pieśni na ofiarowanie. Liturgia czasami zostaje dopełniona przez przemówienia katechetów, a całość liturgii oprawiona w charakterystyczną muzykę Malgaszy. Są świetni w śpiewie, zdarza się, że podczas Mszy śpiewa kilka chórów.

 

Czy wzajemnie możemy nauczyć się czegoś: Malgasze od Polaków i odwrotnie?

 

Według mnie Malgasze od Polaków mogą uczyć się poukładania w liturgii, sposobu budowania struktur Kościoła i maryjności. Polacy od Malgaszy natomiast zaangażowania świeckich w codziennym budowaniu wspólnot parafialnych.

 

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w nowej misji w Befasy.

Mielcarek o. Błażej

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR