12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Pomysły na rozwój

7 kwietnia 2021 r.

Korzystamy z nowych możliwości


fot. ARCHIWUM

Za kilka tygodni na terenie gminy Tuczna rozpocznie swoją działalność długo oczekiwana spółdzielnia socjalna. Będzie świadczyła usługi mechaniczne i gastronomiczne. W planach jest też utworzenie kolejnego podobnego zrzeszenia.

O zamiarach utworzenia spółdzielni w Tucznej pisaliśmy kilka lat temu. Od pomysłu do realizacji musiało minąć jednak sporo czasu. Trzeba było poczekać na lepsze okoliczności. - Jakiś czas temu gościłem u burmistrza Józefowa Romana Dziury, który stał się promotorem spółdzielni socjalnych. Idea spółdzielczości bardzo mi się spodobała. Niestety, gmina Tuczna nie należy do najbogatszych, dlatego czekałem z tym przedsięwzięciem do momentu pozyskania środków zewnętrznych. Szansa pojawiła się wraz z programem RPO. Stworzyliśmy projekt „Rewitalizacja gminy Tuczna”, do którego wpisaliśmy utworzenie spółdzielni. Jego wartość opiewa na ponad 3,9 mln zł - mówi Zygmunt Litwiniuk, wójt gminy Tuczna. Realizację projektu rozłożono na trzy lata. W 2019 r. zagospodarowano teren przy zespole szkół. W ramach tych prac przebudowano drogę gminnej przy szkole, wybudowano kompleks boisk wraz z zewnętrzną siłownią oraz zagospodarowano teren wokół budynku. Powstały: mała architektura, oświetlenie solarne, plac zabaw i nowe ogrodzenie.

Teren utwardzono i zwiększono liczbę miejsc parkingowych. Ta część projektu kosztowała prawie 202,5 tys. zł.

 

Kuchnia i warsztat

W ubiegłym roku skupiono się na stworzeniu bazy dla centrum integracji społecznej, czyli spółdzielni. - Będzie zlokalizowana w obiektach po dawnej spółdzielni kółek rolniczych. Przejęliśmy je m.in. za nieuiszczone opłaty podatkowe. Prace remontowo-adaptacyjne kosztowały ponad 1,3 mln zł. Za pozyskane środki kupimy też stosowne wyposażenie. Na piętrze ulokowana będzie pracownia gastronomiczna, a na dole warsztat mechaniczny. Już niedługo podpiszemy umowę na dostarczenie niezbędnego sprzętu. Jego koszt zamknie się w 208 tys. zł. - wylicza wójt gminy.

Spółdzielnia powinna ruszyć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

- W warsztacie będzie można dokonać okresowego przeglądu pojazdów mechanicznych. Widzę też potrzebę uruchomienia serwisu opon dla dużych kół, np. do ciągników i samochodów ciężarowych. Na ten cel chcemy pozyskiwać kolejne środki zewnętrzne m.in. z PUP, PFRON i funduszy unijnych - zaznacza włodarz.

 

Szukamy prezesa

Pracownia gastronomiczna ma przygotowywać posiłki na wynos. - Chcemy, aby z oferty korzystali mieszkańcy i podróżni. Planujemy skorzystać z programu rządowego „Posiłek w domu i w szkole”, który daje możliwość zadbania o dzieci i osoby starsze. Zamierzamy produkować wartościowe jedzenie i dostarczać je za niewielką odpłatnością do domów seniorów. Spółdzielnia leży przy uczęszczanym szlaku Sławatycze-Zalesie. Może zrobimy coś w stylu Mcdrive, stawiając na wykonaną z najlepszych produktów żywność - planuje Z. Litwniuk.

Na dobry początek w spółdzielni znajdzie zatrudnienie osiem osób. - Minimum trzy muszą mieć orzeczenie o niepełnosprawności, kolejne trzy być bez dysfunkcji, do tego prezes i księgowa - podkreśla wójt gminy Tuczna, dodając, iż przygotowuje postępowanie dotyczące wyłonienia prezesa. - Jestem na etapie opracowania kryteriów i ogłoszenia konkursu. W przeciągu dwóch tygodni na stronie gminy ukaże się informacja o naborze na stanowisko. Chciałbym, aby był on obecny na założycielskim zebraniu. Jego rolą będzie skompletowanie załogi i czuwanie nad funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Zależy mi, aby był też przy montażu wyposażenia spółdzielni, zadbał o to miejsce pracy - zaznacza.

 

Sprawiedliwe zasady

Władze gminy na początku roku ogłosiły konkurs na nazwę spółdzielni. Wybór padł na „Wspólną Chatę”. Miejscowi już pytają o możliwość zatrudnienia. - Najwięcej pytań mam od pań, które liczą na pracę w gastronomii. Organami założycielskimi naszej spółdzielni są gmina i OSP w Tucznej. Przemawia do mnie taka forma działalności. Na czym konkretnie polega? Osoba, która chce być spółdzielcą, może współtworzyć spółdzielnię, wpłacając swój udział i wpisowe. Wysokość kwot reguluje statut. Każdy członek ma jeden głos. Nie jest ważne czy to gmina, czy osoba fizyczna posiadająca małe gospodarstwo rolne. O członkostwo w spółdzielni po roku zatrudnienia mogą wnioskować także jej pracownicy. Spółdzielcy powinni troszczyć się o to, by zakład wytwarzał produkt netto i sprawnie konkurował na rynku. Przez pierwsze trzy lata spółdzielnia socjalna może otrzymywać dotacje z urzędu pracy na składki ubezpieczeń społecznych, co stawia ją w dużo lepszej sytuacji niż inne przedsiębiorstwa marketingowe - wyjaśnia nasz rozmówca.

 

Świetlice po nowemu

Natomiast trzeci etap rewitalizacji rozpoczął się w tym roku i potrwa do końca listopada. Dotyczy remontu trzech świetlic wiejskich w: Bokince Pańskiej, Wólce Zabłockiej i Żukach. W ramach prac przeprowadzane są m.in. termomodernizacje, budowy instalacji kanalizacyjno-ściekowej i parkingów. Ten etap opiewa na ponad 1,5 mln zł.

- W projekcie zobowiązaliśmy się do tego, że świetlicę będą użytkowane i często odwiedzane przez mieszkańców, że wpłyną na ożywienie działalności kulturalnej. Dlatego w tym roku ogłosimy konkurs na reaktywowanie Gminnego Ośrodka Kultury w Tucznej. Do tej pory zadaniami związanymi z kulturą zajmowała się nasz gminna biblioteka. Chcę zatrudnić maksymalnie dwie osoby, które zajmą się działaniami kulturalnymi i sportowymi, a także działalnością w wyremontowanych świetlicach. Jestem o to spokojny, bo działają przy nich aktywne koła gospodyń wiejskich, na które możemy liczyć - zapewnia Z. Litwniuk.

 

Przyszłościowa idea

Włodarz Tucznej prowadzi też rozmowy na temat utworzenia spółdzielni produkującej zieloną energię. - ASF zablokowało hodowlę tuczników i płynące z tego tytułu dochody. Musimy szukać innych możliwości. Z pomocą przyszedł Rafał Czaja ze Stowarzyszenia na Rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, który przybliżył nam ideę spółdzielni energetycznych. To coś nowego. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii pozwoliła organizować spółdzielnie energetyczne na obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich. Ich członkiem może być każdy, kto na tym obszarze zużywa energię. Jedna spółdzielnia powinna skupiać maksymalnie tysiąc osób. Taka organizacja może produkować energię elektryczną, cieplną lub biogaz. My stawiamy na energię elektryczną z solarów. Zaprosiłem R. Czaję na zebranie sołtysów. Idea spotkała się z doskonałym odbiorem. Tego typu spółdzielnia ma dobre warunki: jest zwolniona z opłat dystrybucyjnych, OZE, opłaty mocowej i akcyzy. Tuczna jako gmina ma duże szanse na stworzenie takiego przedsiębiorstwa. Okazało się też, że zakład energetyczny planuje utworzyć na naszym terenie główny punkt zasilania, czyli tzw. GPZ. Chce dobudować dwie linie energetyczne wysokiego napięcia od strony Wisznic i Białej Podlaskiej. W związku z tym pojawią się nowe moce przyłączeniowe. Obecna sieć nie jest w stanie wchłonąć wyprodukowanej energii, ale po zapowiadanej modernizacji będzie to możliwe - wyjaśnia nasz rozmówca.

 

Będzie opłacalnie

Z. Litwiniuk zaznacza, że w gminie znajduje się sporo działek, które nie są wykorzystywane ekonomicznie. - Chciałbym zamontować tam instalacje fotowoltaiczne (0, 5-1-megawatowe), które będą produkowały energię na potrzeby wszystkich chętnych członków spółdzielni. Zapobiegnie to rozdrobnieniu, a co za tym idzie zwiększeniu kosztów obsługi, serwisu i napraw. Większe instalacje są łatwiejsze w obsłudze i tańsze. Poprzez spółdzielnię uniezależnimy się od cen zmian energii, bo jeśli będziemy produkować ją sami, nie będą dotyczyły nas ewentualne regulacje. Musimy mieć własny kapitał, aby zakupić i zainstalować potrzebne urządzenia oraz rozpocząć produkcję na warunkach określonych przez ustawę i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który jest kontrolerem i regulatorem w tej dziedzinie. Myślę, że spółdzielnię uda się utworzyć do końca tego roku. Teraz promujemy pomysł wśród mieszkańców i przygotowujemy się do działań od strony technicznej. Widzę w tym naszą szansę - podsumowuje wójt.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR