12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Kulturalne inicjatywy

7 kwietnia 2021 r.

Nowe pomysły mile widziane


fot. MGCK Ryki

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach realizuje program Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. W planach jest urozmaicenie przestrzeni miejskiej i aktywizacja społeczeństwa.

Mimo zastoju spowodowanego lockdownem w ryckim pałacyku tętni życie. Zielone światło dla podejmowania działań dało Narodowe Centrum Kultury, przyznając miastu grant w ramach programu „Kultura na tak”. Dzięki niemu i pomocy mieszkańców zostaną opracowane i zrealizowane nowe projekty kulturalne. Obejmą one obszar zarówno miasta, jak i gminy. Najwięcej będzie działo się wiosną, ale pierwsze kroki w celu przeprowadzenia akcji już zostały podjęte. Kilka tygodni temu centrum kultury w Rykach nawiązało współpracę z pracownią badawczą. - Wybraliśmy pracownię etnograficzną im. Witolda Dynowskiego z Warszawy - informuje Donata Jurzysta-Łukasiak, dyrektor MGCK. Do tej pory udało się przeprowadzić część diagnozy. Badaniom zostali poddani pracownicy centrum kultury. Wkrótce jednak odbędą się spotkania, ankiety, warsztaty badawcze i rozpytki wśród mieszkańców. Wezmą w nich udział głównie osoby dorosłe i młodzież. - Na podstawie badań zostanie opracowana diagnoza.

Powinna być gotowa na przełomie maja i czerwca. Wtedy też ogłosimy konkurs dla mieszkańców na inicjatywy lokalne w naszej gminie - zaznacza D. Jurzysta-Łukasiak.

Do wyboru inicjatyw zostanie powołana komisja, która oceni je pod kątem zgodności z regulaminem i założonymi celami. W toku obrad zostaną wyłonione najciekawsze i najbardziej innowacyjne pomysły. Wybrane inicjatywy przejdą następnie do etapu realizacji z wykorzystaniem otrzymanego dofinansowania. Dysponent środków pomocowych zarezerwował na etap dyskusyjny 8 tys. zł, zaś na realizację wybranego przedsięwzięcia 22 tys. zł.

 

Wpisać się w rewitalizację

Rozpoczynany projekt jest już kolejnym, jaki w ciągu ostatnich lat prowadziło ryckie centrum kultury. Pięć lat temu - również w ramach grantu z NCK - był realizowany projekt pod hasłem „Kreatywni kulturalnie”. W jego efekcie na starym rynku powstała „Galeria pod chmurką”. Znajdują się na niej dawne fotografie pokazujące przeszłość miasta i ludzi w nim żyjących.

W tym roku dyrekcja i pracownicy domu kultury uczestnicząc w projekcie, chcieliby wpisać się m.in. w postępującą rewitalizację starego miasta. - Chcielibyśmy zagospodarować tę przestrzeń publiczną poprzez zainicjowanie w niej nowatorskich działań kulturalnych - tłumaczy dyrektor MGCK. Dom kultury ma także zamiar nawiązać współpracę z osobami i grupami nieformalnymi. Chodzi o odkrywanie nowych talentów, potencjału kulturowego w społeczeństwie oraz wspieranie oddolnych inicjatyw mieszkańców. Aby było to możliwe, potrzebna jest aktywność. - Zachęcamy więc do udziału w badaniach i przedstawiania własnych pomysłów - podsumowuje D. Jurzysta-Łukasiak.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR