12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Ojcowski Poligon Duchowy

21 kwietnia 2021 r.

Wychowani do wiary i męstwa


fot. ARCHIWUM

Nasze spotkanie ma być czasem odkrywania siebie jako ojca i czasem umocnienia, a jego owoce powinny być widoczne w waszych domach - zaznaczył kustosz sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich ks. kan. Jacek Guz, witając uczestników IV Ojcowskiego Poligonu Duchowego, który odbył się w sobotę 17 kwietnia.

Wszystkich uczestników powitali kustosz sanktuarium ks. kan. Jacek Guz, lider Klubu Ojca z Siedlec Jerzy Dmowski oraz biskup siedlecki. - Jak sugeruje nazwa, poligon jest okazją, żeby przećwiczyć zasady i postawy pozwalające lepiej wypełniać zadania ojca. Wasza obecność tutaj w czasie pandemii to wyraz wiary i odwagi, które są wpisane w hasło tego spotkania, a które muszą towarzyszyć każdemu mężczyźnie - podkreślił „pierwszy ojciec diecezji” - bp Kazimierz Gurda. Na pierwszą część, której miejscem było Martyrium, składały się: konferencja Mieczysława Guzewicza, świadectwo Krzysztofa Plażuka oraz Apel Jasnogórski. Część modlitewną rozpoczęły świadectwa mężczyzn formujących się w różnych wspólnotach, po których odprawiono nabożeństwo Drogi Światła, a zakończyła Eucharystia sprawowana w sanktuarium pod przewodnictwem ks. Marcina Olka w koncelebrze z ks. J. Guzem, diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. kan. Jackiem Seredą oraz diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie ks. Kamilem Duszkiem.

Dr hab. M. Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, autor wielu publikacji nt. małżeństwa i rodzicielstwa, rekolekcjonista, swoje wystąpienie rozpoczął od podkreślenia, że fundamentem wychowania dzieci jest bycie wzorem tych treści, które chce się przekazywać. I jest to zadanie rodziców, a nie państwa czy tak promowanych na zachodzie edukatorów. Przywołał też definicję wychowania zawartą w Deklaracji Soboru Watykańskiego II o wychowaniu chrześcijańskim Gravissimum educationis, w której mowa, że powinno ono zdążać do „kształtowania osoby ludzkiej w kierunku jej celu ostatecznego”. Zwrócił uwagę, że ojcostwo powinno opierać się na trzech filarach. Pierwszy to wpatrywanie się w Chrystusa - wzór i źródło mocy. - Jezus jest wzorem męskości, choć zbyt często mamy do czynienia z Jego lukrowanym wizerunkiem, na którym ma pięknie ułożone włosy i przystrzyżoną brodę. Wystarczy wczytać się w Ewangelie, by zobaczyć, że jest prawdziwie męski, łącznie z tym, co się dokonało na Golgocie. Ja nie potrzebuję innego wzoru. Jeśli chcesz być dobrym wychowawcą, wpatruj się w Jezusa! Prawdziwa męskość polega na tym, że zapraszasz Go do każdej dziedziny życia. Gdy zmagasz się z problemem, idź do Niego i pytaj - zachęcał M. Guzewicz.

Drugi kamień milowy to nieustanna troska o jakość małżeństwa i rodzicielstwa, które są Bożym projektem na życie mężczyzny. - Nigdy swojej męskiej formacji nie oddzielajcie od małżeństwa. Dla naszych dzieci nie jest najważniejsze, byśmy je kochali. To ważne i niezależnie od wieku mówicie im, że je kochacie i jesteście z nich dumni, ale najistotniejsza jest miłość małżeńska. Chcesz wychować dzieci do miłości, pokaż, że to ona liczy się dla ciebie najbardziej - mówił. Trzeci kamień to ojcostwo. Zauważył, że przybliżając dzieciom wskazówki zawarte w Dekalogu, należy łączyć je z własnym świadectwem. Wzorem jest biblijny Tobiasz przeprowadzający męską rozmowę z synem.

 

Wiara fundamentem

- Krzysztof, umiłowany syn Jezusa Chrystusa - takimi słowami rozpoczął swoje wystąpienie ojciec trójki dzieci z Janowa Podlaskiego, przeniesiony do rezerwy podpułkownik Wojska Polskiego, dodając, że to prawda o każdym z nas i dzieciach danych nam na czas życia ziemskiego. Nawiązując do historii 26 lat służby w dowództwie wojsk specjalnych, w tym pracy w mediach, gdzie poznał mechanizmy rządzące przekazem informacji, mówił o współczesnym zagrożeniach dla rodzicielstwa: manipulacji, atakach na tradycyjny system wartości, podkopywaniu autorytetu Kościoła. - Podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Ojców powiedziałem, że niszczone jest „dowództwo” i „łączność”. Dzisiaj mogę dodać: jestem zaskoczony dynamiką operacji. Aktualnie niszczeni jesteście wy - „regularna armia”, a celem ataku są dzieci i młodzież, tzn. „rezerwy” - mówił K. Plażuk. Zachęcał do rezygnacji z telewizji, większej troski o rodzinę, do poświęcenia czasu dzieciom skazanym w dobie pandemii na komputer, bombardowanym informacjami, których umysł nie jest w stanie przerobić. - Uczestniczymy w operacji przebudowy świata, kiedy antywartości stały się wartościami i odwrotnie. Potraktujmy pandemię jako okazję do ładowania duchowych akumulatorów - stwierdził. Na końcu przywołał obrazek z życia unitów. Odmowa przejścia na prawosławie mężczyzn „kosztowała” nawet 200 batów, jak nie pomogło ukaranie ich żon, z domów wyciągano i batożono dzieci. - Carscy żołnierze cały czas pytali głowy rodzin o zmianę wiary. Jak ja bym się zachował? Mam pewność, że tylko od Boga może spłynąć ta łaska, byśmy wytrwali w wierze i byli narzędziami w Jego rękach. Tak mi dopomóż Bóg - zakończył Krzysztof.


MOIM ZDANIEM

Jerzy Dmowski - lider Klubu Ojca w Siedlcach

W opinii mojej, jak i kolegów uczestniczących w IV Ojcowskim Poligonie Duchowym, było to wyjątkowe wydarzenie, m.in. z w związku z tym, że odbyło się mimo trudnego czasu pandemii. Wielu z nas zastanawiało się, czy temat „Wychowani do wiary i męstwa” nie jest zbyt ogólny, czy nie spowoduje, że nie wybrzmią dostatecznie wyraźnie praktyczne wskazówki odnośnie wychowania dzieci. Na szczęście były to obawy płonne. M. Gucewicz już na początku prelekcji zaznaczył, że aby brać się za wychowanie, trzeb najpierw wychować samego siebie. Podobnie K. Plażuk, który o wychowaniu mówił w świetle współczesnych zagrożeń.

Wzorem wiary i męstwa pozostają dla nas przywoływani wielokrotnie bł. Męczennicy Podlascy. Nie mieli klubów ojca, nie uczestniczyli w spotkaniach, poligonach, co więcej - zostali opuszczeni przez swego proboszcza, a jednak byli na tyle silni, by złożyć ofiarę z życia w obronie wiary. Na bazie tej refleksji w trakcie przygotowania do Poligonu Ojcowskiego zrodziła się myśl, by świadectwem, jak strzec Kościoła, wiary, ogniska domowego, podzielili się mężczyźni należący do różnych wspólnot: Bractwa „Strażnicy Kościoła”, Domowego Kościoła oraz Klubu Ojca. Drugą część spotkania w Pratulinie rozpoczęliśmy właśnie od nich.

Nową, ciekawą propozycją okazało się wyjście w teren na nabożeństwo Drogi Światła, które prowadził ks. J. Sereda. Zatrzymując się przy kolejnych stacjach - kapliczkach poświęconych poszczególnym unitom, mieliśmy okazję odkrywać ich losy i duchowość. Chociaż towarzyszyła nam przenikliwa ciemność, mgła i zimno, był to piękny czas, który ubogaciła też świadomość, że stąpamy śladami naszych męczenników.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR