12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Spór wokół pomnika

21 kwietnia 2021 r.

Najwyższy czas


fot. ARCHIWUM

We Włodawie na nowo rozgorzała dyskusja wokół pomnika, który zdaniem wielu już dawno powinien zniknąć z centrum miasta.

Stojący na głównym placu Włodawy pomnik walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich dla wielu mieszkańców stanowi symbol czasów komunizmu w naszym kraju i hołd dla oprawców polskiego narodu. Do redakcji „Echa”, a także Instytutu Pamięci Narodowej, wojewody lubelskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie wpłynął list, którego autorem jest kpt. Edmund Brożek, prezes włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Apeluje w nim o rozebranie monumentu, powołując się zarówno na zły stan techniczny, jak i ustawę z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego: „Apel nasz nie może pozostać bez rozpatrzenia, dlatego prosimy o pomoc, zważywszy na fakt, że wszelkie próby remontu tego pomnika będą obrazą dla tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę”.

Dyskusję nad sensem obecności pomnika w centrum miasta na nowo wywołała kwestia odnowienia go, jaka pojawiła się podczas sesji rady miasta 26 marca. Z ust burmistrza Wiesława Muszyńskiego padły słowa: „Pomnik, tutaj na razie skupiamy się na tych działaniach, które są, czyli rewitalizacjach, jesteśmy w stanie finansowo zająć się remontem pomnika. Myślę, że to w przyszłości nas czeka.” Deklaracja włodarza poruszyła wiele osób, w tym środowiska kombatanckie i historyczne. „W imieniu organizacji kombatanckich, jak również mieszkańców Włodawy, zgłaszamy problem rozpadającego się pomnika «walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich»” - pisze w liście kpt. E. Brożek. „Najlepszym rozwiązaniem jest rozebranie tego «sowieckiego» pomnika lub przeniesie na Cmentarz Armii Czerwonej we Włodawie. Zgodnie z zapisami art. 5a ust. 1 Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego (…) pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Również za podlegające usunięciu ustawodawca uznał pomniki odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Niewątpliwie pomnik ten, którego pomysłodawcą budowy był w latach 60 XX w. Powiatowy Komitet Obywatelski Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, wiąże się z ustrojem komunistycznym. (…) Obecność pomnika «walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich» do chwili obecnej, postawionego przez władzę ludową w reprezentacyjnym miejscu Włodawy, w którym po agresji armii sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. odbyło sie przekazanie władzy nad miastem przez okupantów sowieckich - okupantom niemieckim, którzy równie bezwzględnie mordowali żołnierzy Wojska Polskiego i ludność cywilną, brzmi jak kuriozum.”

 

Dyskusja bez owoców

Z oceną środowisk kombatanckich zgadza się radny powiatu włodawskiego Mariusz Zańko. - Kiedy zobaczyłem w prasie informację, że pomnik będzie remontowany, obejrzałem sesję rady miasta i ogarnęło mnie przerażenie - przyznaje. - Na pytanie jednego z radnych dotyczące potrzeby remontu sowieckiego pomnika burmistrz odpowiada, że zajmie się tą sprawą w przyszłości. Dla mnie to niedopuszczalne. Wszelkie próby remontu tego pomnika to hańba na honorze żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę. Pomnik ten dawno powinien zostać usunięty z centralnego placu we Włodawie - dodaje, podkreślając, że brak działań w tej materii to efekt lat komunistycznej i peerelowskiej propagandy, gdzie nie mówiło się o Katyniu, żołnierzach niezłomnych, zaś świętem był 22 lipca, a bohaterami wyzwoleńcza Armia Czerwona. - Bardzo się cieszę, że zajęto się tematem sowieckiego „koromysła”, bo zgodnie z przepisami nie powinno go już być. Wykorzystując zapisy ustawy, musimy pokazywać prawdę historyczną, kto był bohaterem, a kto oprawcą. Dziwię się, że władze Włodawy w XXI w. chcą nadal utrwalać na pomnikach zbrodnicze czyny armii sowieckiej i wykładać na to publiczne pieniądze - zauważa.

 

Nie spełniał kryteriów

Na pytanie, w jaki sposób pomnik walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich we Włodawie „uniknął” realizacji ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, burmistrz Wiesław Muszyński odpowiada: - On był weryfikowany, podobnie jak inne pomniki czy ulice w całej Polsce, jednak zdaniem ustawodawcy nie podlegał jej. Jako miasto otrzymaliśmy listę obiektów i ulic do zmiany i nie było na niej pomnika, o którym mówimy. Na liście znalazł się tylko dawny pomnik ORMO, z którego tablicę usunięto już dawno - tłumaczy.

Burmistrz podkreśla, iż miasto nie zajmuje się tematem pomnika czy jego renowacji, bo obecnie są pilniejsze sprawy, w tym rewitalizacja centrum miasta. - Może ktoś myślał, że przy tej okazji chcemy remontować pomnik, a to nieprawda, bo nie został on ujęty w tym projekcie. Podczas sesji padło pytanie, co w przyszłości i stąd moja odpowiedź, że w przyszłości czeka nas remont - zaznacza. Przyznaje też, że nikt nie zwrócił się z tą kwestią do niego bezpośrednio, zaś o proteście środowisk kombatanckich dowiedział się z mediów. - Otrzymaliśmy pismo od wojewody, by teren pomnika zabezpieczyć taśmą i wstrzymać w tym miejscu wszelkie prace do momentu wydania decyzji, ponieważ sprawa została skierowana do Instytutu Pamięci Narodowej - tłumaczy. - Moim zdaniem całe zamieszanie jest niepotrzebne, podobnie jak ideologiczna wojna, bo obecnie mamy dużo ważniejsze sprawy - podkreśla, dodając, że kiedy składano wniosek o rewitalizację centrum miasta, nikt nie podnosił tego tematu. - Na pewno nie będę się upierał, by pomnik pozostał za wszelką cenę, moim zdaniem powinni zdecydować o tym mieszkańcy, chyba że zapadną decyzje na wyższym szczeblu - puentuje.

 

Wszczęta procedura

Tak też może się stać, bo sprawie przygląda się lubelski oddział IPN. - Wpłynęło pismo dotyczące pomnika we Włodawie i została rozpoczęta procedura administracyjna - mówi Paweł Skrok z Oddziałowego Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa. - W związku z tym wysłano pismo do UM we Włodawie, iż wspomniany pomnik zostanie poddany procesowi opiniowania, na podstawie którego zostanie wydana decyzja, czy obiekt jest zgodny lub niezgodny z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Wystosowaliśmy również zapytanie do delegatury Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Chełmie, czy pomnik został wpisany wojewódzkiego rejestru zabytków - dodaje.

IPN ustalił, że włodawski pomnik nie figuruje w ewidencji grobów i cmentarzy wojennych. - W świetle tej informacji oraz dokumentów nie można zweryfikować informacji, które się pojawiły, iż w fundamentach pomnika znajdują się prochy żołnierzy polskich i sowieckich. Najprawdopodobniej gdyby szczątki znajdowały się w tym miejscu, wspomniany pomnik wpisany byłby już dawno do ewidencji grobów wojennych - dodaje P. Skrok, dodając, iż procedura w tym temacie będzie kontynuowana.


MOIM ZDANIEM

ks. kan. Józef Brzozowski - dziekan dekanatu międzyrzeckiego, honorowy obywatel Włodawy

Kwestię usunięcia pomnika z centrum Włodawy poruszałem już kilkanaście lat temu. Przemawiają za tym trzy argumenty. Pierwszy - estetyczny. Włodawa to miasto trzech kultur, odwiedzają go tysiące turystów i oglądają to „koromysło”, które wcale nie jest dekoracją tego placu. Drugi - to aspekt patriotyczno-historyczny. Uważam, że czas najwyższy zlikwidować pomnik armii radzieckiej, bo wiemy, co ona nam przyniosła. Przeraża mnie, gdy pokolenie młodych komunistów wzdycha do tamtych czasów i mówi, że wtedy było lepiej… Tylko zapomnieli o strajkach robotników, pustych półkach w sklepach, wychodzeniu ludzi na ulice. Warto pomyśleć też o stronie ekonomicznej, bo odnowienie tego reliktu minionej epoki pochłonie ogrom środków.

Szansa na usunięcie pomnika jest, bo we Włodawie mieszka wielu wspaniałych ludzi. Wierzę, że radni mogą być w tej kwestii jednomyślni, a burmistrz przychyli się do pomysłu usunięcia pomnika. Czas się otrząsnąć i podjąć wreszcie mądrą decyzję, o co apeluję do radnych i burmistrza - nie bójcie się!

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR