12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Uwaga na oszustów!

21 kwietnia 2021 r.

Pokazy naciągania


fot. PIXABAY.COM

Dzień dobry, czy ma pani więcej niż 50 lat? Chciałabym zaprosić na spotkanie dotyczące zdrowego żywienia - tę formułkę przez telefon słyszał niejeden z nas.

Firmy organizujące pokazy nie odpuszczają nawet podczas pandemii, a spragnieni towarzystwa seniorzy wykorzystują okazję, by wreszcie wyjść z domu. Niestety, może mieć to fatalne skutki. Scenariusz zwykle jest podobny. Zaczyna się od telefonu. Najczęściej na numer stacjonarny, bo emeryci zazwyczaj go posiadają. Do starszej osoby dzwoni telemarketer i zaprasza na bezpłatne badania lekarskie, pokaz kulinarny lub rewolucyjnego urządzenia mającego uchronić jego posiadacza przed wszelkimi chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycą, miażdżycą i nowotworami, oraz zapewnić mu lepszą sylwetkę, sprawność i wigor. A jeśli dla zapraszanego to mało, telefonujący ma w zanadrzu dodatkowe argumenty. Dobitnie podkreśla, że zaproszenie na pokaz jest nagrodą, wyróżnieniem, łutem szczęścia, z którego po prostu nie sposób nie skorzystać, bo taka okazja może się już nie powtórzyć.

Ostatecznym argumentem są darmowy poczęstunek i gwarantowane prezenty dla wszystkich uczestników pokazu: parasole, zegarki, czajniki elektryczne, miniodkurzacze oraz możliwość otrzymania cenniejszego podarunku w przypadku przyprowadzenia ze sobą osób towarzyszących.

 

Kuszą okazją, zostawiają z kredytem

Spotkania organizowane są zazwyczaj w miejscach, które kojarzą się bezpiecznie: w domach kultury, hotelach, restauracjach. Prowadzący pyta na początku, czy goście chcą być zdrowi, dożyć późnej starości, cieszyć się życiem do ostatniej chwili. Odpowiedź jest oczywista, a on doskonale wie, jak ją przekuć w swój sukces sprzedażowy. Nie na darmo najpierw przechodzi szkolenie, co i jak ma mówić, jak uderzać w najczulsze struny ludzkiej psychiki, by człowiek, który pół godziny wcześniej nawet nie słyszał o niezwykłych lampach przyspieszających gojenie ran albo o leczącej reumatyzm kaszmirowej pościeli, natychmiast zaczął ich pożądać. W trakcie prezentacji często padają obco brzmiące nazwy uczelni, nazwiska profesorów medycyny (część z nich nie istnieje, inni nie mają pojęcia, że ktokolwiek się na nich powołuje w takich okolicznościach), zapewnienia o certyfikatach itd.

Im mniejsza miejscowość, tym publiczność w te historie chętniej wierzy. „Towar jest wyjątkowy, w ograniczonej ilości i sprzedawany wyjątkowym osobom” - zapewnienia te padają wiele razy. Na pokazie odbywają się więc loterie, losowania, konkursy, promocje, w wyniku których można dostąpić „zaszczytu” nabycia towaru. To, oczywiście, tylko sprytny trik mający bardziej zaangażować klienta. „Nie chce pani skorzystać z promocji? Dziwne. No cóż, kto inny skorzysta” - mówi sprzedawca. Senior od razu czuje wyrzuty sumienia, boi się, że coś go omija i kupuje koc z wielbłądziej wełny, bo taka okazja się długo nie trafi. Potem brakuje na leki, telefon, czynsz. A kiedy w domu człowiek przytomnieje, próbuje zwrócić towar, słyszy od producenta: „zwrotów nie przyjmujemy”. I zaczyna się żmudna walka o odzyskanie pieniędzy.

 

Na pandemię

Przykłady naciągania seniorów można mnożyć. W czasie pandemii pojawiły się też nowe techniki manipulacyjne. Jedną z nich jest m.in. sprzedaż fałszywych szczepionek. Kilka tygodni temu głośno było o mężczyźnie, który oferował ampułki szczepionki na Covid-19 za 8 tys. zł. Oszust twierdził, że ma nieograniczony dostęp do preparatu i posiada odpowiedni certyfikat. W trakcie spotkania przekonywał, że szczepionka jest bezpieczna i wystarczy dla czterech osób. Popularne jest też oszustwo na dezynfekcję przesyłki lub mieszkania. W pierwszym przypadku otrzymujemy SMS lub telefon z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty w celu dezynfekcji przesyłki. Jeśli nie zapłacimy, wróci ona do nadawcy. Ofiara wchodzi w link zamieszczony w wiadomości i podaje swoje dane, aby zrealizować przelew. W ten sposób wyłudzacze zdobywają dane do konta bankowego. W drugim przypadku złodzieje przebrani w kombinezony, wyposażeni w rękawice i okulary ochronne pukają do drzwi i proponują dezynfekcję mieszkań. Później natomiast, po opuszczeniu mieszkań przez ich lokatorów - plądrują i kradną. Oszuści podszywają się też pod organizatorów wycieczek, spektakli teatralnych czy koncertów, nakłaniając ludzi do odzyskania pieniędzy z powodu odwołania lub zmiany terminu zarezerwowanej przez klienta atrakcji. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć i podjąć próbę kontaktu bezpośrednio z firmą, z którą zawarliśmy umowę.

 

Seniorzy na celowniku

Seniorzy to szczególna grupa narażona na nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlaczego? Emeryci są generalnie samotnymi ludźmi, z ograniczoną liczbą kontaktów społecznych. Nie bez powodu to właśnie oni bywają zapraszani na takie prezentacje. Wybierani są celowo. Otrzymując zaproszenie, czują się dowartościowani. Pokaz jest dla nich okazją do kontaktów z innymi ludźmi, znajdują się też w centrum zainteresowania, a tego zwykle im potrzeba.

Przedsiębiorcy wykorzystują fakt, iż seniorzy mają wysoki poziom zaufania do innych ludzi. Osoby starsze nie przypuszczają, że miły, dobrze ubrany akwizytor może wprowadzać ich w błąd. Wierzą, że ci, którzy reklamują chroniące przed rakiem pościele albo cudowne złote garnki, to prawdziwi rehabilitanci czy masażyści. Myślą też, że trafiła się okazja i jeśli teraz zdecydują się na zakup poduszek, mat masujących, to i tak zaoszczędzą. Poza tym zaczyna działać zasada wzajemności. Zwykle bowiem uczestnicy są częstowani ciastkami, herbatą, nawet obiadem. Dostają upominki. Czują się więc zobowiązani, by się zrewanżować i zrobić jakieś zakupy.

Ponadto starsze osoby posiadają stały dochód - emeryturę. Zatem są świetnymi potencjalnymi klientami mogącymi otrzymać sprzęty na raty, a w razie ich niepłacenia łatwo z nich ściągnąć należności. Przedstawiciele Funduszu Hipotecznego Dom zaznaczają, że seniorzy należą do grup najbardziej narażonych na naciąganie, a średnio co dziesiąta osoba w wieku 65+ przyznaje, że padła ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy. Natomiast z badania przeprowadzonego w 2018 r. przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że ośmiu na dziesięciu emerytów dostało zaproszenie na prezentacje m.in. garnków, pościeli czy sprzętu leczniczego. Prawie połowa wzięła w nich udział, a co drugi wychodzący ze spotkania miał już kupiony drogi towar. Po pokazie aż 45% żałowało swojej decyzji, tzn. tego, że kupiło produkty.


3 PYTANIA

Tomasza Chróstny - prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

 

Czy mimo pandemii do UOKiK docierają skargi dotyczące nieuczciwych sprzedawców oferujących swoje towary na pokazach?

 

Do UOKiK docierają sygnały, że mimo obostrzeń wprowadzonych w czasie pandemii, w tym zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, wciąż bywają organizowane pokazy handlowe. Takich skarg jest, oczywiście, wyraźnie mniej niż wcześniej. Zapraszani są na nie przeważnie seniorzy kuszeni np. bezpłatnymi badaniami, prelekcją o zdrowym stylu życia, rabatami do hoteli, a ostatnio także darmowymi pulsoksymetrami. O przypadkach organizowania pokazów handlowych, które naruszają obowiązujące obostrzenia związane z epidemią, należy zawiadamiać policję i sanepid.

 

Podczas pokazu oferowane są zwykle drogie produkty, których zakup często kończy się rachunkiem opiewającym na tysiące złotych, zaciągniętym kredytem, długami, a nawet sprawą w sądzie. Jak nie dać się oszukać?

 

Na pokazy najlepiej po prostu nie chodzić, zwłaszcza w czasie epidemii. Radzimy zachować czujność, gdy nieznana firma dzwoni z zaproszeniem na badania czy wykład, może się bowiem za tym kryć właśnie sprzedaż produktów lub usług. Pamiętajmy, że obiecywane w zaproszeniu prezenty przeważnie nie są za darmo. Jeśli już trafimy na pokaz, nie podejmujmy szybko i pochopnie decyzji. Mamy prawo do rzetelnej informacji na temat oferowanych produktów. Dopytajmy o ich właściwości, porównajmy ceny. Nie dajmy sobie wmówić, że musimy kupić daną rzecz natychmiast, bo potem nie będziemy mieli okazji. Uważajmy przy płatności na raty. Dokładnie przeczytajmy umowę i załączniki do niej, włącznie z tym, co jest napisane „małym drukiem”. Sprawdźmy, czy nie ma ukrytych dodatkowych kosztów. Domagajmy się dokumentów. Sprzedawca musi dać jeden egzemplarz umowy, wszelkie załączniki do niej, regulaminy promocji. Pamiętajmy też, że mamy prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Jeśli sprzedawca cię o tym nie poinformował, termin wydłuża się do 12 miesięcy.

 

A jeśli, niestety, zostaliśmy zmanipulowani i kupiliśmy coś na pokazie, a teraz chcemy się z tego wycofać, gdzie szukać pomocy?

 

Konsumenci poszkodowani podczas pokazów mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Poradę mogą uzyskać telefonicznie, dzwoniąc pod numer infolinii konsumenckiej 22-290-89-16, 801-440-220 lub mailowo, pisząc pod adres: porady@dlakonsumentow.pl. Bezpłatnego wsparcia udzielają także miejscy i powiatowi rzecznicy konsumentów.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR