12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca

25 kwietnia 2021 r.

Trzeba mieć olej w głowie

„Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19). Właśnie dlatego nazywamy Ją Panną roztropną i mądrą. Uczmy się od Niej rozwagi w naszym codziennym życiu.

Roztropność należy do tzw. cnót kardynalnych. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy: „Dzięki tej cnocie bezbłędnie stosujemy zasady moralne do poszczególnych przypadków i przezwyciężamy wątpliwości odnośnie do dobra, które należy czynić, i zła, którego należy unikać” (KKK 1806). W tym samym punkcie czytamy też: „Roztropność jest cnotą, która uzdalnia rozum praktyczny do rozeznawania w każdej okoliczności naszego prawdziwego dobra i do wyboru właściwych środków do jego pełnienia".

W Maryi trudno dopatrzeć się lekkomyślności, krótkowzroczności i braku rozwagi. Swoją rozwagę pokazuje już podczas zwiastowania. Nie wątpi w słowa archanioła, ale chce wiedzieć, w jaki sposób spełnią się w Jej życiu. Podobnie było w momencie narodzin Jezusa. Ewangelista zderza zdziwienie tych, którzy słuchali opowiadań pasterzy, z milczącym skupieniem Miriam. Maryja nie zatrzymuje się na tym, co ulotne, chwilowe i powierzchowne, ale zawsze wchodzi w głębię Bożych wydarzeń.

 

Droga Maryi

Ewangeliczna scena odnalezienia Jezusa w świątyni kończy się słowami: „A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu” (Łk 2,51). Tu nie chodzi o tani sentymentalizm, o infantylność i rozpamiętywanie tego, co było dla Niej trudne i bolesne. Maryja wiedziała, że w życiu nie ma przypadków, że wszystko ma jakiś cel, że każde wydarzenie i słowo do czegoś prowadzi. Patrząc na to, w czym uczestniczyła, nie można powiedzieć, że było Jej łatwo. Przyjście archanioła otworzyło w życiu Matki Bożej łańcuch wydarzeń, które przekraczały ludzkie wyobrażenie i rozumienie. W obliczu tajemniczego wcielenia Boga, narodzin w stajni, spotkania z Symeonem czy ucieczki do Egiptu można było czuć się przytłoczonym, przerażonym, a nawet zdruzgotanym. Można było się użalać, skarżyć, mówić na lewo i prawo, jak nam ciężko, a nawet mieć pretensje do Boga. Maryja wybrała jednak inną drogę. Nie opowiadała innym o tym, czego doświadcza, nie biadoliła, nie użalała się. Podskórnie czuła, że z tego, w czym uczestniczy, wypłynie wielkie dobro.

 

Bez buntu

Roztropność Maryi ujawniała się w Jej zachowaniu, w odpowiedzialnym podejściu do swojej misji. Ta roztropność objawiała się także w Jej cichej, lecz pięknej obecności przy Jezusie. Trudno nie nawiązać tu do przypowieści o pannach czekających na oblubieńca. Serce Miriam było (i jest) jasną, ciągle palącą się lampą. Oliwą, która ją zasilała, była współpraca z łaską Bożą i z Duchem Świętym. „Paliwem” Panny z Nazaretu była Jej otwartość na Boże wezwania, miłość względem Adonai i ludzi oraz troskliwość i czułość okazywana Jezusowi.

Maryja, przeżywając konkretne wydarzenia opisane w Ewangelii, nieraz mogła rzucić w stronę nieba: „Boże, dlaczego mi to czynisz? Dlaczego nie usuniesz przeszkód? Czemu pozwalasz na to, by Twój Syn leżał w żłobie i wisiał na krzyżu? Po co zsyłasz na nas takie trudności?”. Mimo dramatycznych doświadczeń, nigdy tak nie powiedziała. Umiała odnaleźć się w każdej sytuacji. Robiła to, co powinna i co mogła w danej chwili zrobić. Nie uciekła od Jezusa ani w Betlejem, ani na Golgocie. Nigdy nie rzuciła Bogu: „Rób co chcesz, to Twoja sprawa, ja wysiadam”.

 

Lekcja z Golgoty

Może to zbyt potoczne sformułowanie, ale zarówno Maryja, jak i ewangeliczne roztropne panny pokazują, że zawsze powinniśmy „mieć olej w głowie”. Co nam przyniesie lekkomyślne podejście do życia? Co nam da zbyt łatwe poddawanie się emocjom? Nie zmienimy całego świata. Trzeba pogodzić się z tym, że na wiele spraw nie mamy wpływu. Pewnych kwestii, chociażby takich jak choroba, śmierć czy inne zdarzenia losowe, nie da się uniknąć.

Przychodzi mi na myśl moment, gdy podczas jednych z rekolekcji otrzymałam malarski album z ewangelicznymi obrazami Carla Blocha. Miał pomóc w medytacji. Artysta wśród wielu znanych scen namalował też śmierć Jezusa na krzyżu. W jego wizji Maryja nie stała, ale... leżała pod krzyżem. „Tu jest błąd. Ewangelia mówi coś zupełnie innego. Matka Boża stała u stop krzyża. Pamiętaj o tym” - usłyszałam od siostry, która wręczyła mi album. Tak, roztropność to gotowość do przyjęcia wszystkiego, to nie tylko umiejętność rozróżnienia dobra i zła, ale też wyboru większego dobra, które czasem sporo kosztuje. Naśladujmy w tym Maryję! 

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR