12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Kolejna odsłona RFIL

27 kwietnia 2021 r.

Miliony na inwestycje

W ciągu niespełna roku powiat garwoliński, miasto i gminy otrzymały rządowe wsparcie w wysokości ponad 51 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje, dzięki którym mieszkańcom będzie żyło się lepiej.

W garwolińskim starostwie powiatowym senator Maria Koc wspólnie ze starostą Mirosławem Walickim zorganizowali konferencję w trybie hybrydowym, która poświęcona była trzeciemu naborowi w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki niemu samorządy powiatu garwolińskiego otrzymały łącznie 7,6 mln zł. W sumie, w trzech rozdaniach, do powiatu oraz miast i gmin popłynęło ponad 51 mln zł. Za pieniądze te powstaną m.in. kolejne kilometry dróg i sieci kanalizacyjnej, rozpocznie się rozbudowa oczyszczalni ścieków, przedszkola, obiektów sportowych czy oświatowych, ruszy budowa biblioteki, ośrodka zdrowia, doposażony zostanie szpital powiatowy, a park w centrum Garwolina - zrewitalizowany.

 

Z myślą o mieszkańcach

- Konferencja pokazała, że wszystkie z 14 samorządów, które otrzymały wsparcie w ramach trzech transz, będą realizowały inwestycje służące mieszkańcom - mówi starosta Walicki. Powiat garwoliński otrzymał z RFIL ponad 7 mln zł. Dzięki tym środkom będzie wspierał pogotowie opiekuńcze dla dzieci, ośrodek Zielone Izdebno. - Z jednej transzy wybudujemy budynek pogotowia, gdzie część dzieci będzie mogła przebywać. Wyremontowaliśmy już inny obiekt, który też służy temu ośrodkowi. W planach mamy też budowę zadaszenie boiska sportowego w Mietnem. Inwestycję tę będziemy współfinansować z resortem sportu w Miętnem - wylicza M. Walicki.

 

Bez tych pieniędzy byłoby trudno

Gdyby nie pieniądze z RFIL, w Górznie nie powstałaby z pewnością biblioteka gminna wraz z pierwszym w powiecie muzeum regionalnym. W Żelechowie byłyby problemy z rozpoczęciem rozbudowy oczyszczalni ścieków, która w zasadzie nie powinna już pracować ze względu na swój wiek i zużycie. Podobnie w nadwiślańskich Maciejowicach, gdzie władze samorządowe od lat zabiegają o budowę nowej siedziby, bo obecna straszy swoim wyglądem. Rządowe dotacje sprawią, że w gminie Borowie dokończone zostaną inwestycje wodno-kanalizacyjne, w Miastkowie Kościelnym ruszy budowa hali sportowej, a w Garwolinie rewitalizacja skweru w centrum miasta. Z inwestycji infrastrukturalnych warto też wspomnieć o budowie przedszkola w Trojanowie czy ośrodka zdrowia w Woli Rębkowskiej, kompleksu sportowego w Łaskarzewie. Większe czy mniejsze zadania inwestycyjne realizowane były lub będą we wszystkich gminach powiatu, a środki rządowe w zdecydowanej większości są tylko częścią tych przedsięwzięć. Jak podkreślają władze samorządów, wiele planów, które latami czekały na zrealizowanie, dzięki wsparciu z RFIL będą mogły zostać wcielone w życie.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR