12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

2 maja 2021 r.

Ratujcie w sobie wolną wolę

W świecie przyrody wszczepione w winny krzew latorośle nigdy nie podejmują karkołomnych prób oddzielenia się od swego pnia. Dla nich trwać w szczepie winnym to egzystencjalne „być albo nie być”.

Bywa natomiast, że jakby wbrew własnej woli zostają czasem przycięte lub odłamane. W naszej relacji do Chrystusa jest dokładnie odwrotnie. Z zewnątrz nic nie jest w stanie odłączyć nas od Niego: ani utrapienie - wylicza św. Paweł, ani ucisk, ani prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy śmierć (Rz 8,35-39). Tę wieź może przerwać tylko własny, świadomy i w pełni chciany akt człowieka. Odchodzę, bo chcę.

Oderwanie się od Chrystusa to zawsze akt samobójczy. Przerażające, jak wielu chrześcijan w ostatnich latach lekko traktuje utratę wiary czy nawet tragiczny w skutkach grzech apostazji, czyli wystąpienia z Kościoła, które są przecież krokiem we własną śmierć. Z momentem chrztu nasze życie zostało, jak krucha gałązka, cudownie zrośnięte z Chrystusem żyjącym w Kościele, niczym z silnym pniem. Oderwanie od tego pnia grozi śmiercią wieczną. Owszem, możemy się łudzić i szukać innego pnia, a nawet dać się w niego wszczepić. Można nawet jakiś czas wegetować, karmiąc się sokami fałszywych ideologii, półprawd i kłamstwa. Ale to i tak nie zdoła zagłuszyć wołania Chrystusa: Prawdziwym krzewem winnym jestem Ja. Tylko Ja! (por. J 15,1). Związek, jaki od chrztu zaistniał między Jezusem a tymi, którzy w Niego uwierzyli, nie jest jakąś luźną tylko i czysto zewnętrzną więzią, jaka przygodnie łączy obcych sobie ludzi, ale życiową jednością, ściślejszą nawet od naszych ludzkich związków krwi. On nas odżywia sokami nowego Życia, dzięki któremu mamy realną szansę na egzystencję także po śmierci. Św. Jan podpowiada, jak uchronić tę cudowną więź między Nim a nami: „Kto wypełnia przykazania [Chrystusa], trwa w Bogu, a Bóg w Nim” (1J 3,24). Wynika z tego, że trwanie w Chrystusie to nie sprawa tylko wiary i sakramentów; tym bardziej nie samych uczuć, sentymentu, a nawet podziwu czy sympatii do osoby Jezusa, lecz naszej woli! To nasza wolna wola decyduje: być wiernym i posłusznym Bogu czy nie, kierować się wskazaniami Chrystusa czy świata! Problem w tym, że nasze pokolenie to często ludzie słabej woli, sparaliżowanej wirusem moralnego permisywizmu i jego powikłań w postaci nałogów i uzależnień. To ludzie zniewoleni na dziesiątki sposobów, niemający władzy nad sobą. Niepotrafiący powiedzieć „nie” swoim rządzom, niebędący w stanie dotrzymać słowa, wierności małżeńskiej przysiędze, stałości przekonań itd. „Wytrwajcie we Mnie” znaczy więc dzisiaj - ratujcie w sobie wolną wolę dzieci Bożych! Ratujmy więc!

ks. Wojciech Hackiewicz

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR