20 czerwca 2021 r. Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał

Pogoda: Siedlce

Numer 24
17-23 czerwca 2021r.

menu

NEWS

Porzucenie Kościoła to najdramatyczniej-sza decyzja życia. Jak ratować wiarę tych, którzy myślą o apostazji?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

30 maja 2021 r.

Abba, Ojcze

Przeżywamy dzisiaj w Kościele katolickim uroczystość Najświętszej Trójcy. Natchnione teksty, które czytamy podczas liturgii, wprowadzają nas w tę niezwykłą tajemnicę.

Począwszy od słów Mojżesza, które wskazują na potęgę oraz bliskość Boga, przez psalm responsoryjny wychwalający słowo Pana i nauczanie św. Pawła apostoła dochodzi wreszcie do uroczystego wezwania Jezusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28,19). Słowa te stanowią dla ewangelisty Mateusza zwieńczenie całej misji i nauczania Jezusa z Nazaretu. Objawienie Ojca i Syna, i Ducha Świętego - czyli Trójcy Świętej, stanowi szczytowy punkt Biblii. Cała historia zbawienia, wydarzenia związane z narodem wybranym, cuda, znaki i proroctwa - wszystko to prowadziło do tego, by świat mógł odkryć tajemnicę Boga, który zbawia… a jest to tajemnica miłości.

Pan Jezus objawił nam, że Bóg nie jest samotnością ani egoizmem. Wręcz przeciwnie - wierzymy, że Bóg jest miłością. Jest to możliwe tylko dlatego, że jeden Bóg istnieje jako najdoskonalsza wspólnota Osób - Ojciec i Syn, i Duch Święty. Przez wieki wielcy teologowie próbowali zgłębiać tę tajemnicę. W ramach różnych szkół teologicznych powstawały skomplikowane systemy i teoretyczne modele, na podstawie których próbowano wytłumaczyć tajemnicę Trójcy. Ostatecznie jednak człowiek musi przed tą tajemnicą uklęknąć i uznać ją za misterium… czyli rzeczywistość, w którą raczej trzeba wejść swym życiem, a nie jedynie pojąć rozumem.

Wierzymy, że Bóg w Trójcy Świętej jedyny jest doskonałą komunią - czyli jednością Boskich Osób, istniejących i wzajemnie przenikających się w jednej Boskiej naturze. Jakie znaczenie ma to dla naszego życia? W jaki sposób mamy wkroczyć w tę tajemnicę? Z odpowiedzią przychodzi nam św. Paweł w Liście do Rzymian. Tłumaczy on, że człowiek jest zaproszony do komunii z Bogiem, ponieważ sam Duch Święty został nam dany jako dar Zmartwychwstałego. Otrzymaliśmy Ducha „przybrania za synów”, dzięki czemu możemy wołać do Boga Ojca słowami Jego jednorodzonego Syna: „Abba, Ojcze!”. Nie są to puste słowa, lecz prawdziwe świadectwo chrześcijańskiej tożsamości. Zbawienie, które przyniósł nam Jezus, to zatem dar dziecięctwa Bożego. Z ludzkiej natury jesteśmy jedynie Bożym stworzeniem. Jednak Duch Święty zesłany przez Zmartwychwstałego naprawdę sprawia, że w Jezusie Chrystusie stajemy się dziećmi Boga Ojca. W ten sposób zostajemy włączeni w tajemnicę samej Trójcy - wkraczamy w komunię z Bogiem.

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezja ma nowych kapłanów


W sobotę 12 czerwca bp Kazimierz Gurda udzielił święceń prezbiteratu dziewięciu diakonom. Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali: ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, oraz ks. Maciej Majek - ojciec duchowny kleryków. Nowi księża diecezji siedleckiej to: ks. Damian Gadamer z par. pw. św. Jadwigi w Mokobodach, ks. Adrian Gendek z par. pw. św. Józefa w Trąbkach, ks. Grzegorz Góraj z par. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, ks. Paweł Konieczny z par. Trójcy Przenajświętszej w Staninie, ks. Patryk Krzymowski z par. pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Adrian Kubak z par. Świętej Rodziny w Sobolewie, ks. Łukasz Kwasowiec z par. pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podl., ks. Kacper Osak z par. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Robert Piegdoń z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

FOTOGALERIA

Święcenia diakonatu


Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służcie z radością Bogu i ludziom - mówił bp Grzegorz Suchodolski w homilii podczas święceń diakonatu. Święcenia diakonatu przyjęli trzej alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej: Mateusz Pasek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Bartosz Švăbik z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz Jakub Wąsowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.

PATRONAT "ECHO"


...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Charytatywna gra krajoznawcza
20 czerwca, między 10.00 a 18.00, na ulicach Siedlec i w okolicach odbędzie się Charytatywna Rowerowa Gra Krajoznawcza „Jednośladem powstań śladem”. Jest to kolejna akcja w ramach kampanii #małysprzętWIELKAPOMOC, w ramach której Fundacja Le Natiga zbiera pieniądze na mobilne USG.
więcej »
 

POLECAMY


Po pierwsze miłość
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo - większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości.
więcej »
Nadzieja i ocalenie
W tym roku będziemy świętować wielkie jubileusze poświęcone Sercu Jezusowemu. Sto lat temu, 3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biskupi dokonali aktu poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR