19 czerwca 2021 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
17-23 czerwca 2021r.

menu

NEWS

Porzucenie Kościoła to najdramatyczniej-sza decyzja życia. Jak ratować wiarę tych, którzy myślą o apostazji?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Pejzaż z przyrodą

2 czerwca 2021 r.

Obserwacja i wyobraźnia


fot. ARCHIWUM

Kilka płócien namalował dla żony, inne znalazły nabywców wśród znajomych i klientów. I choć pasję malarstwa odkrył zaledwie dwa lata temu, dziś poświęca jej każdą wolną chwilę.

Piotr Smagłowski długi czas tworzył wyłącznie dla własnej przyjemności. Nie dzielił się swoimi pracami z szerszą publicznością. Dopiero w maju postanowił zadebiutować oficjalnie jako lokalny artysta. Jego obrazy od kilku tygodni można podziwiać w Kwadracie Artystycznym w Rykach. Jednak w przyszłości marzy mu się wernisaż z prawdziwego zdarzenia. Chociaż P. Smagłowski mówi o sobie „początkujący artysta”, efekty jego prac wydają się temu przeczyć. Ma na swoim koncie całkiem spory dorobek. Namalował już ponad 20 obrazów różnej wielkości. Swoją pasję poniekąd zawdzięcza genom. - Brat uczył w szkole plastycznej w Nałęczowie. Mama też ma różne zdolności. Myślę, że pewnie i z malowaniem by sobie poradziła - zaznacza P. Smagłowski. On sam długo poszukiwał własnej drogi artystycznego wyrazu, aż w końcu o wszystkim zdecydował przypadek. - Namówiła mnie pewna pani, której miałem namalować obraz. Dwa miesiące mnie prosiła, aż w końcu wziąłem do ręki farby i od tego się zaczęło.

Chociaż praca trwała pół roku, bo nie poświęcałem się jej każdego dnia, wyszła całkiem dobrze i tak też została odebrana. Pomyślałem sobie wtedy: „Jeśli ten obraz się podoba, to dlaczego nie malować dalej?” - tłumaczy kłoczewianin.

Debiutanckie dzieło było duże, malowane farbami olejnymi. Obraz posiadał rozmiary 120x90 cm i przedstawiał pejzaż zimowy. - Można go nazwać „Barwy zimy” - dodaje autor.

 

Czasem potrafię przedobrzyć

Pierwszy pejzaż dał początek całej serii. Uchwycenie przyrody stało się zresztą ulubionym tematem prac malarskich pana Piotra. Pomysły, jak sam przyznaje, to efekt obserwacji. - Patrzyłem na przyrodę, robiłem własne zdjęcia lub oglądałem fotografie innych, czerpiąc z tego inspirację. Tak jest do dziś. Wystarczy, że zobaczę coś ładnego i od razu mam plan, by przenieść to na obraz. A to, czego nie mogę zobaczyć w rzeczywistości, po prostu sobie wyobrażam i maluję - zaznacza P. Smagłowski.

Chociaż miałby się na kim wzorować, bo jest wielu mistrzów pejzażu, próżno u niego szukać reprodukcji. - Nie kopiuję innych obrazów - zastrzega mężczyzna. A gdy znudzi mu się regularne malowanie widoków, zabiera się za abstrakcję. Jednak do tej pory szerszej publiczności pokazał tylko jedną z nich. Była ponoć też druga, ale, niestety, nie wyszła i została zniszczona. - To rezultat tego, że zdarza mi się poprawiać swoje prace i czasami po prostu przedobrzę - tłumaczy artysta.

Na swoim koncie ma też obraz sakralny. - Powstał specjalnie na zamówienie. Nie został, niestety, odebrany, ale mam już na niego inną chętną osobę - dodaje P. Smagłowski.

 

Prace z sentymentem

Wśród swoich prac kluczewianin szczególnym sentymentem darzy te, które powstały dla żony. - Namalowałem dla niej największy obraz o wymiarach 120x90 cm przedstawiający chatę zimową porą, malowaną w sepii. Drugi przedstawia koguta. I tych prac na pewno nikt nie dostanie - zaznacza artysta, dopowiadając, że on sam lubi też pejzaż z droga i drzewami. - Ten obraz ma coś w sobie. Jakiś blask, który przyciąga - uważa.

Kilka miesięcy temu P. Smagłowski wygrał konkurs pożarniczy w gminie Kłoczew i w powiecie ryckim. W tych samych zmaganiach na szczeblu ogólnopolskim dostał zaszczytne trzecie miejsce. A wszystko za jedna pracę przedstawiającą gaszenie pożaru. - Decyzja o przystąpieniu do konkursu i namalowaniu obrazu była spontaniczna. Wahałem się, czy powinienem wziąć w nim udział. Właściwie zdecydowałem się w ostatniej chwili - przyznaje.

 

Areografia na razie marzeniem

Chociaż P. Smagłowski malowanie traktuje hobbystycznie, nie wyobraża sobie bez tego życia. - Odpoczywam przy tym. To moja pasja i na pewno z niej nie zrezygnuję, niezależnie od tego, ile osób będzie chciało kupić moje obrazy - zapewnia. - Maluję zwykle wieczorami. Czasem zdarza mi się przysiąść o 20.00 i siedzieć nawet do 4.00 rano. Wprawdzie jestem niewyspany, ale zadowolony, że coś udało mi się stworzyć - opowiada. Obecnie pracuje nad pejzażem, który przedstawia zachód słońca z jeleniem na pierwszym planie. A kiedy nie maluje, tworzy dekoracyjne płaskorzeźby na ścianach. - Nakładam warstwę gipsu, a później odpowiednio zeskrobuję. I tak powstaje swego rodzaju obraz 3D zajmujący czasami cała ścianę - tłumaczy. - Mam jeszcze inne artystyczne marzenia. To tatuaże i areografia, czyli tworzenie malunków, np. na samochodach. Dobrze się w tych kierunkach czuję - przyznaje P. Smagłowski.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezja ma nowych kapłanów


W sobotę 12 czerwca bp Kazimierz Gurda udzielił święceń prezbiteratu dziewięciu diakonom. Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali: ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, oraz ks. Maciej Majek - ojciec duchowny kleryków. Nowi księża diecezji siedleckiej to: ks. Damian Gadamer z par. pw. św. Jadwigi w Mokobodach, ks. Adrian Gendek z par. pw. św. Józefa w Trąbkach, ks. Grzegorz Góraj z par. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, ks. Paweł Konieczny z par. Trójcy Przenajświętszej w Staninie, ks. Patryk Krzymowski z par. pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Adrian Kubak z par. Świętej Rodziny w Sobolewie, ks. Łukasz Kwasowiec z par. pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podl., ks. Kacper Osak z par. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Robert Piegdoń z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

FOTOGALERIA

Święcenia diakonatu


Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służcie z radością Bogu i ludziom - mówił bp Grzegorz Suchodolski w homilii podczas święceń diakonatu. Święcenia diakonatu przyjęli trzej alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej: Mateusz Pasek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Bartosz Švăbik z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz Jakub Wąsowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.

PATRONAT "ECHO"


...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Charytatywna gra krajoznawcza
20 czerwca, między 10.00 a 18.00, na ulicach Siedlec i w okolicach odbędzie się Charytatywna Rowerowa Gra Krajoznawcza „Jednośladem powstań śladem”. Jest to kolejna akcja w ramach kampanii #małysprzętWIELKAPOMOC, w ramach której Fundacja Le Natiga zbiera pieniądze na mobilne USG.
więcej »
 

POLECAMY


Po pierwsze miłość
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo - większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości.
więcej »
Nadzieja i ocalenie
W tym roku będziemy świętować wielkie jubileusze poświęcone Sercu Jezusowemu. Sto lat temu, 3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biskupi dokonali aktu poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR