19 czerwca 2021 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
17-23 czerwca 2021r.

menu

NEWS

Porzucenie Kościoła to najdramatyczniej-sza decyzja życia. Jak ratować wiarę tych, którzy myślą o apostazji?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

2 czerwca 2021 r.

Kuźnia do rozbiórki


fot. ARCHIWUM

„Pilnego rozwiązania sprawy oczekują mieszkańcy” - zwrócił się do burmistrza Włodawy radny Łagodziński, wnioskując o rozbiórkę obiektu psującego estetykę i zagrażającego bezpieczeństwu dzieci.

28 maja debatowało 12 radnych, którzy przegłosowali zmiany w budżecie, wnioskowali o oszacowanie kosztów związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu oraz pytali o mieszkania dla ofiar przemocy domowej. Uzasadnienie do zmian w budżecie przedstawiła skarbnik Elżbieta Torbicz. Mówiła m.in. o wydatkach, jakie gmina miejska poniesie w związku z opracowaniem strategii rozwoju ponadlokalnego miejskiego obszaru funkcjonalnego na lata 2021-30. Uchwałę w tej sprawie podjęto na sesji marcowej, a porozumienie o powołaniu Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podpisano pod koniec maja. Sygnatariuszami są: burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk. Dzięki umowie gmin będą mogły realizować wspólne przedsięwzięcia finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Na opracowanie strategii rozwoju potrzeba 60 tys. zł: miasto zapłaci 41 tys. zł, a gmina - 19 tys. zł. Kwoty te znalazły się wśród wydatków budżetu miasta i zostały zaakceptowane przez radnych.

W zmianach budżetowych była także kwestia witaczy i tablic informacyjnych. W projekcie, który został przyjęty przez radnych, zrezygnowano z ich zakupu. Miały one kosztować 20 tys. zł. Zdecydowano się na ich remont, który wyniesie 18 tys. zł, oraz wykonanie, zakup i montaż tablicy promującej walory turystyczne i gospodarcze miasta za 20 tys. zł. Wśród wydatków inwestycyjnych, ujętych w zmianach budżetowych, jest m.in. przebudowa budynku Przedszkola Miejskiego nr 1 za 146,5 tys. zł.

 

Kpiny z decyzji administracyjnej

W sprawie rozbiórki Kuźni przy ul. Sokołowej głos zabrał Jerzy Łagodziński, który złożył również stosowną interpelację. W trakcie obrad odniósł się do odpowiedzi, jaką uzyskał od burmistrza W. Muszyńskiego. Wynikało z niej, że „nie wydano decyzji o rozbiórce, ponieważ właściciele wyrazili chęć przebudowy obiektu”. Kuźnia to ruiny budynku, w którym prowadzone były roboty kowalskie. Jej stan pogarsza się, stwarzając zagrożenie dla często przebywających tam dzieci. Obiekt znajduje się w centrum miasta w sąsiedztwie targowicy koszyczkowej, psując estetykę tego miejsca. Jak informuje powiatowy inspektor Krzysztof Wojtal, „w sierpniu 2018 r. została przeprowadzona rozmowa z jednym z właścicieli obiektu, przebywającym na stałe za granicą, który oświadczył, że nie opłaca mu się otynkowanie budynku, gdyż po powrocie z zagranicy będzie prowadził tam nową inwestycję”, a także, że wyraża zgodę, aby roboty mogła wykonać miasto na swój koszt. Od lat właściciel nie zajmuje się jednak budynkiem, stąd uzasadnione reakcje urzędników i radnych miejskich. W listopadzie 2020 r. została przeprowadzona kontrola w związku z wydaną przez burmistrza decyzją nakazującą wykonanie określonych prac, tj. zabezpieczenia okien i drzwi przed dostępem osób trzecich. Ustalono, że „część z tych robót została wykonana pomimo braku zainteresowania ze strony właścicieli obiektu”, którzy otrzymali upomnienia od powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. - To kpina i żarty z decyzji administracyjnej - mówił J. Łagodziński, kwitując słowa o tym, że właściciel zgadza się, by miasto wykonało na swój koszt niezbędne prace. Radny zauważył, że od trzech lat nie było zainteresowania budynkiem z jego strony, dlatego powiatowi inspektor nadzoru budowlanego ma wszelkie narzędzia, aby doprowadzić do rozbiórki tego obiektu. - Procedura jest prosta - zaznaczył Łagodziński, dodając, iż mieszkańcy oczekują pilnego rozwiązania sprawy. - Wnioskuję do burmistrza, aby nie odpuszczał – podkreślił.

W trakcie obrad złożono wniosek dotyczący oszacowania kosztów, jakie poniesie budżet miasta w związku z wprowadzeniem przez rząd Polskiego Ładu. Skarbnik obiecała przygotować odpowiedź w tej sprawie na kolejną sesję.

 

Co z mieszkaniami dla ofiar przemocy?

O możliwość utworzenia przynajmniej jednego mieszkania dla ofiar przemocy pytała Łucja Pamulska. Odpowiedzi udzieliła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie Anna Borkowska-Łuć, która mówiła, jakie rozwiązania stosowano do tej pory. - Ofiary przemocy, które musiały opuścić swoje lokum, korzystały z mieszkania chronionego prowadzonego przez ośrodek specjalistycznego roradnictwa Rodzinnego i interwencji Kryzysowej. W 2020 r. mieliśmy jeden przypadek - przez trzy doby dwuosobowa rodzina korzystała z takiego lokalu, a koszty pokrywał powiat. Jeśli chodzi o dłuższy pobyt niż trzydobowy, poszukujemy ośrodków poza Włodawą. Mieliśmy osoby, które znalazły miejsce w Lublinie, za co miasto nie płaciło - dodała. Dyrektor zwróciła uwagę, że poszukiwane są rozwiązania korzystne finansowo. Podkreśliła również, iż dotychczasowe potrzeby klientów były zaspokajane, ale jeśli będą większe, ośrodek sprosta zadaniom.

 

Inwestycja w czyste powietrze

Obecny w czasie obrad dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie Hubert Ratkiewicz poinformował o wprowadzeniu przez spółkę miejską nowego źródła ciepła. - Będziemy mogli palić i biomasę i węgiel, a celem nadrzędnym projektu jest wyjście z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 - zaznaczył.

Na realizację projektu „Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE w MPGK Włodawa” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi do Włodawy ponad 14,5 mln zł dofinansowania. Program zakłada wymianę kotłów węglowych o mocy 15 MW w Zakładzie Energetyki Cieplnej na źródła ciepła wykorzystujące paliwo odnawialne, a w efekcie - zmniejszenie emisyjności CO2 oraz poprawę jakości powietrza.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezja ma nowych kapłanów


W sobotę 12 czerwca bp Kazimierz Gurda udzielił święceń prezbiteratu dziewięciu diakonom. Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali: ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, oraz ks. Maciej Majek - ojciec duchowny kleryków. Nowi księża diecezji siedleckiej to: ks. Damian Gadamer z par. pw. św. Jadwigi w Mokobodach, ks. Adrian Gendek z par. pw. św. Józefa w Trąbkach, ks. Grzegorz Góraj z par. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, ks. Paweł Konieczny z par. Trójcy Przenajświętszej w Staninie, ks. Patryk Krzymowski z par. pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Adrian Kubak z par. Świętej Rodziny w Sobolewie, ks. Łukasz Kwasowiec z par. pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podl., ks. Kacper Osak z par. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Robert Piegdoń z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

FOTOGALERIA

Święcenia diakonatu


Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służcie z radością Bogu i ludziom - mówił bp Grzegorz Suchodolski w homilii podczas święceń diakonatu. Święcenia diakonatu przyjęli trzej alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej: Mateusz Pasek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Bartosz Švăbik z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz Jakub Wąsowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.

PATRONAT "ECHO"


...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Charytatywna gra krajoznawcza
20 czerwca, między 10.00 a 18.00, na ulicach Siedlec i w okolicach odbędzie się Charytatywna Rowerowa Gra Krajoznawcza „Jednośladem powstań śladem”. Jest to kolejna akcja w ramach kampanii #małysprzętWIELKAPOMOC, w ramach której Fundacja Le Natiga zbiera pieniądze na mobilne USG.
więcej »
 

POLECAMY


Po pierwsze miłość
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo - większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości.
więcej »
Nadzieja i ocalenie
W tym roku będziemy świętować wielkie jubileusze poświęcone Sercu Jezusowemu. Sto lat temu, 3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biskupi dokonali aktu poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR