19 czerwca 2021 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
17-23 czerwca 2021r.

menu

NEWS

Porzucenie Kościoła to najdramatyczniej-sza decyzja życia. Jak ratować wiarę tych, którzy myślą o apostazji?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Powiat parczewski

3 czerwca 2021 r.

Jedyne na świecie

Nowa siedziba muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu otwiera podwoje dla odwiedzających. Utworzona w 1994 r. Izba Pamięci mieściła się początkowo w internacie miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.

Na otwarcie placówki przybyło wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, pracownicy naukowi, przedstawiciele jednostek kultury oraz wielu instytucji współpracujących z muzeum, a także mieszkańcy gminy. Po uroczystym przecięciu wstęgi oraz poświęceniu sal wystawowych można było zwiedzić placówkę i zapoznać się bliżej ze zgromadzonymi w niej eksponatami.

Utworzona w 1994 r. Izba Pamięci Augusta Zamoyskiego mieściła się początkowo w internacie miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych im. Augusta Zamoyskiego. 5 listopada 1994 r. otworzyli ją uroczyście m.in. żona artysty Helena Zamoyska oraz ówczesny minister edukacji narodowej Tadeusz Pilch. Osiem lat później izbę przeniesiono do pomieszczenia w folwarcznym czworaku. Na jej bazie uchwałą rady gminy Jabłoń. utworzono w 2011 r Muzeum Augusta Zamoyskiego. Uroczystości inaugurujące działalność placówki miały miejsce 18 września.

Obecna siedziba muzeum znajduje się w jednym z folwarcznych czworaków, w którym wcześniej były przedszkole oraz Gminny Ośrodek Kultury. Adaptacja budynku na potrzeby placówki muzealnej kosztowała przeszło 950 tys. zł. Na realizację inwestycji gmina otrzymała blisko 440 tys. zł. dotacji. Zlokalizowany w pobliżu pałacu Zamoyskich nowocześnie zaaranżowany budynek stanie się niewątpliwie jedną z większych atrakcji turystycznych powiatu parczewskiego, tym bardziej że jest to jedyne na świecie muzeum upamiętniające postać wybitnego polskiego rzeźbiarza.

Muzeum urodzonego w1893 r. Jabłoniu artysty gromadzi pamiątki, wspomnienia oraz opracowania naukowe na temat jego życia i działalności. Oprócz ekspozycji prezentujących działalność artystyczną rzeźbiarza oraz jego zamiłowanie do sportu i podróży organizowane są również spotkania, konkursy i imprezy nawiązujące życia i twórczości A. Zamoyskiego. Zwiedzający mają możliwość poznania artysty na podstawie znalezionych na strychu czworaka w Jabłoniu licznych listów, zdjęć, dokumentów folwarcznych i szkiców. W muzeum są też dwie oryginalne rzeźby jego autorstwa oraz liczne kopie prac wykonanych podczas plenerów rzeźbiarskich. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezja ma nowych kapłanów


W sobotę 12 czerwca bp Kazimierz Gurda udzielił święceń prezbiteratu dziewięciu diakonom. Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali: ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, oraz ks. Maciej Majek - ojciec duchowny kleryków. Nowi księża diecezji siedleckiej to: ks. Damian Gadamer z par. pw. św. Jadwigi w Mokobodach, ks. Adrian Gendek z par. pw. św. Józefa w Trąbkach, ks. Grzegorz Góraj z par. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, ks. Paweł Konieczny z par. Trójcy Przenajświętszej w Staninie, ks. Patryk Krzymowski z par. pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Adrian Kubak z par. Świętej Rodziny w Sobolewie, ks. Łukasz Kwasowiec z par. pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podl., ks. Kacper Osak z par. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Robert Piegdoń z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

FOTOGALERIA

Święcenia diakonatu


Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służcie z radością Bogu i ludziom - mówił bp Grzegorz Suchodolski w homilii podczas święceń diakonatu. Święcenia diakonatu przyjęli trzej alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej: Mateusz Pasek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Bartosz Švăbik z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz Jakub Wąsowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.

PATRONAT "ECHO"


...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Charytatywna gra krajoznawcza
20 czerwca, między 10.00 a 18.00, na ulicach Siedlec i w okolicach odbędzie się Charytatywna Rowerowa Gra Krajoznawcza „Jednośladem powstań śladem”. Jest to kolejna akcja w ramach kampanii #małysprzętWIELKAPOMOC, w ramach której Fundacja Le Natiga zbiera pieniądze na mobilne USG.
więcej »
 

POLECAMY


Po pierwsze miłość
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo - większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości.
więcej »
Nadzieja i ocalenie
W tym roku będziemy świętować wielkie jubileusze poświęcone Sercu Jezusowemu. Sto lat temu, 3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biskupi dokonali aktu poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR