2 sierpnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Karina, Gustaw, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Koncert Arti Sentemo

14 lipca 2021 r.

Wielka kultura na wyciągnięcie ręki


fot. ARCHIWUM

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa w Radzyniu Podlaskim odbyła się Noworoczna Gala Akordeonowa Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

W ponaddwugodzinnym koncercie orkiestra wykazała się maestrią i zachwyciła słuchaczy. Zaskoczyła również nowościami w repertuarze. Licznie przybyłych 4 lipca do obszernej hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych powitał założyciel, kierownik artystyczny i dyrygent Arti Sentemo Zbigniew Czuryło. W gronie słuchaczy byli m.in. kurator lubelska Teresa Misiuk, burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz wójtowie gmin z terenu powiatu radzyńskiego. Na koncert przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionego środowiska muzycznego z Sanoka z dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. dr. Tomaszem Tarnawczykiem i prezesem Sanockiego Towarzystwa Muzycznego prof. Andrzejem Smolikiem. Ciepłe słowa dyrygent skierował do publiczności, która jak zwykle nie zawiodła. Choć nie było takich tłumów jak w styczniowych edycjach, to hala widowiskowo-sportowa ZSP była pełna.

Koncert poprowadziła Magdalena Niezgoda-Ćwiek. Na wstępie w wielkim skrócie przedstawiła orkiestrę i jej dotychczasowe dokonania.

Koncert rozpoczął się polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” oraz serenadą Mozarta „Eine kleine Nachtmusik". W dalszej części zaprezentowali się soliści: Marcel Semeniuk (m.in. zdobywca pierwszego miejsca na konkursie w Belgradzie) oraz gość specjalny Dawid Siwiecki (15-letni akordeonista z Sanoka, laureat wielu konkursów zagranicznych). Po występach solowych orkiestra zagrała utwory Brahmsa, Astora Piazzolli, wykonała „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen. Przygotowała też dwie premiery: „Tango Jalousie” Jacoba Gade oraz „Caravan” Juana Tizola. Na zakończenie koncertu wybrzmiały dwa walce Wojciecha Kilara z filmów „Ziemia Obiecana” i „Trędowata” oraz „Melancholia” Krzysztofa Owczynika.

 

Wysoki poziom artystyczny

- Utalentowana młodzież, fantastyczna gra, pasja, praca. Efekt nie mógł być inny jak ten, który słyszeliśmy. Doświadczyliśmy niezwykłych przeżyć, poruszyliście wiele strun w naszych sercach - przyznała T. Misiuk, lubelska kurator oświaty, dziękując założycielowi i dyrygentowi orkiestry za wspaniałe doznania artystyczne oraz promocję Radzynia i ziemi radzyńskiej.

Burmistrz J. Rębek zaznaczył, że dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu orkiestry Arti Sentemo w małym mieście mamy wielką sztukę „na wyciągnięcie ręki”. Szczególne słowa podziękowań skierował do rodziców akordeonistów, szczególnie skupionych w stowarzyszeniu Melodia Art. - Bez waszego wsparcia trudno byłoby sprostać wyzwaniom organizacyjnym, jakie wiążą się z działalnością orkiestry, jej występami, które stanowią także wspaniałą promocję Radzynia i ziemi radzyńskiej - mówił włodarz miasta. Rodzice z kolei wyrażali wdzięczność za wspaniałe prowadzenie młodzieży oraz niezapomniane przeżycia i ogrom pozytywnych emocji wynoszonych z koncertu. - Jesteśmy zafascynowani pasją, z jaką gracie - przyznali.

Orkiestra Arti Sentemo pożegnała publiczność brawurowym wykonaniem muzyki z filmu „Vabank” oraz piosenką „Wsiąść do pociągu byle jakiego”.


Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo powstała w 2013 r., w jej skład wchodzą absolwenci klasy akordeonu Zbigniewa Czuryły, uczniowie Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, a także Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Muzycy są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, stypendystami Premiera RP, ministra kultury oraz marszałka województwa lubelskiego. Dotychczas orkiestra dała ok. 200 koncertów w kraju i zagranicą. Zdobywała nagrody na konkursach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Koncertowała w wielu miejscowościach w Polsce oraz we Włoszech, na Słowacji i w Niemczech. Wzięła udział w wielu koncertach okolicznościowych, jubileuszowych i festiwalach. Orkiestra Arti Sentemo uświetniła I Spotkanie Twórców Diecezji Siedleckiej, wykonała koncert podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Radzyniu, koncertowała w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na Jasnej Górze, w Pałacu Prezydenckim, grała w Filharmonii Lubelskiej i w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Za realizacja projektu z Czesławem Mozilem „Grajkowie przyszłości” otrzymała nagrodę Fryderyka za rok 2019. Arti Sentemo jest półfinalistą programu Mam Talent (2019). Orkiestra wydała dwie płyty. Na koncertach promuje Radzyń Podlaski i ziemię radzyńską, zaprasza do odwiedzenia miasta i powiatu.

Anna Wasak

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR