2 sierpnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Karina, Gustaw, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Toniemy w śmieciach!

14 lipca 2021 r.

Od przybytku głowa boli


fot. PIXABAY.COM

Statystyczny Polak w 2019 r. wyrzucił do kosza 56 kg żywności. „Średnia” europejska wynosi 74 kg, w skali globalnej zmarnowało się 931 mln ton żywności. Większość odpadów pochodzi z gospodarstw domowych, sporo jedzenia marnują gastronomia i handel. W 2020 r. pandemia zapewne problem jeszcze bardziej pogłębiła.

Po krótkiej wakacyjnej przerwie - szybkie zakupy w niedalekim markecie. Do kosza wrzuca się łatwo, zwłaszcza, gdy nie ma wcześniej zrobionej listy. Później jeszcze tylko zdziwienie przy kasie (hmm… spory rachunek) i dyskretne sprawdzenie paragonu (nie no, na pewno nie, ale co mi szkodzi), czy aby pani kasjerka nie pomyliła się. Wszystko ok. Dalej: pakowanie do bagażnika samochodowego toreb i zatachanie ich z garażu do mieszkania. Pierwsza „skucha” pojawia się już przy rozpakowywaniu zakupów w domu i rozmieszczaniu ich w miejscach do tego przeznaczonych. Ooo, trzeci słoik z musztardą? Myślałem, że już nie ma… I dwa majonezy otwarte w lodówce? Termin ważności śmietany skończył się pięć dni temu. Zapomniany sok pomarańczowy „zakwitł”. Kilka plasterków żółtego sera pokryło się białym nalotem (do kosza!). Parę bułeczek kupionych „na wszelki wypadek” tydzień temu przypomina kamienie. I jeszcze okazało się, że za słoiczkami z konfiturami (dziękuję pani Halinko!) „schowały się” suszone pomidory w oleju, ketchup i kolejny słoik musztardy (czwarty już).

Podobny problem ma zapewne wiele osób. Nie żałuję nikomu, ale zastanawiam się nader często - patrząc na kopiaste kosze w hipermarkecie - kto to wszystko zje? Ile musi być osób w rodzinie, ilu gości przyjedzie na święta, czy pół wioski ma jutro grilla u państwa N. itp. Jeszcze bardziej problem widać przed tzw. długimi weekendami. Kilka razy zdarzyło mi się dumać w kolejce przed kasą, czy aby czegoś nie przegapiłem! Czy nie nadchodzi koniec świata, ewentualnie pandemiczny kataklizm (zamkną nas na miesiąc w domach i zabronią z nich wychodzić!) i trzeba na gwałt zaopatrzyć się w suchy prowiant, papier toaletowy, wodę, makaron, konserwy etc.?

Staram się nie wyrzucać jedzenia, bo to dar Boży - tak uczono nas w domu. Ale zdarza się. Coś przegapiłem, kupiłem z krótkim terminem ważności, zapomniałem, że mam już dany asortyment, pojawił się nagły, kilkudniowy wyjazd i żywność trafiła do kosza. Niewiele, ale jednak. Nic to w porównaniu z tym, co widać w kontenerach, ale zawsze kłuje w sumieniu. Bo też ciągle, gdy nikt nie widzi, całuję kromkę chleba, która upadła na podłogę. Może tam dużo chemii, sztuczności - ale to przecież dalej chleb, symbol Bożego błogosławieństwa, Bożej hojności! Smutno się robi, gdy pękate bochny porzucone przy koszach na śmieci rozdziobują ptaki, rozciągają zdziczałe koty. Albo jeszcze gorzej: gdy kisną kosze pieczywa pod hipermarketami. Pomieszane z zepsutymi owocami, czerniejącymi bananami, oklapłymi główkami sałaty. Ponoć nie wolno rozdać za darmo, bo podatki, komplikacje…

Problem, jak się okazuje jest. I to niebagatelny.

 

Toniemy w śmieciach!

Wiosną tego roku ukazał się raport Food Waste Index, przygotowany przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), ukazujący skalę marnotrawstwa jedzenia na świecie w 2019 r. Liczba poraża! Wyrzucono 931 mln ton żywności, a większość odpadów (569 mln ton) pochodzi z gospodarstw domowych. Sporo jedzenia marnują gastronomia (244 mln ton) i handel (118 mln ton). Jak na tym tle wypada Polska? Według raportu statystyczny Polak w 2019 r. wyrzucał do kosza 56 kg żywności rocznie. „Średnia” europejska wynosi 74 kg, choć istnieje duże zróżnicowanie: liderami w niechlubnej statystyce pozostają Niemcy i Francuzi oraz kraje śródziemnomorskie (Grecja - 142 kg rocznie i Malta - 129 kg), zaś w skali globalnej - i to może być sporym zaskoczeniem - prym wiodą kraje raczej nienależące do bogatych, takie jak Nigeria (189 kg), Rwanda (164 kg) czy Tanzania (119 kg).

Dlaczego wyrzucamy jedzenie? Powodów zapewne mamy wiele. Jednym z nich jest  kultura materialna, każąca zagarniać do siebie jak najwięcej, gromadzić, zabezpieczać się przed potencjalnym brakiem. Może dużo w tym z atawizmu, nieuświadomionych instynktów pierwotnych, które - mimo cywilizacyjnego rozwoju, poczucia bezpieczeństwa znaczonego czynnymi po kilkanaście godzin dziennie Żabkami i Biedronkami - gdzieś tam głęboko w nas drzemią…

Rzecz jasna, z racji braku dostępu do niektórych danych i niejednolitych metod badania, autorzy raportu nie zalecają porównania informacji pochodzących z różnych regionów świata. Bardziej chodzi w nim o zasygnalizowanie problemu. A jest on kosztowny z ekologicznego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Raport pokazuje dotkliwy kontrast wobec problemu stanowiącemu dokładną odwrotność opisywanego wyżej zjawiska. Wszak, według danych ONZ, prawie 700 mln ludzi na całym świecie cierpi głód (inne dane podwyższają tę liczbę do 900 mln!), a 3 mld nie ma dostępu do zdrowej żywności. Co roku niedożywienie jest przyczyną śmierci blisko 9 mln ludzi na świecie, w tym 5,6 mln dzieci (dane ONZ z 2019 r.). Prawdopodobnie dane za 2020 i 2021 rok będą jeszcze tragiczniejsze, ponieważ pandemia Covid-19 przerwała łańcuch dostaw.

Ile osób zmarło na świecie z głodu w czasie, gdy ty, drogi czytelniku, kończysz czytać ten tekst? Wzruszysz ramionami, że to daleko i ciebie nie dotyczy? Że są organizacje, które powinny się troszczyć o zniwelowanie problemu? Można i tak.

 

Czubek góry lodowej

Po co komu ten tekst? Wiemy, jak jest. Mijamy „kwitnące” spleśniałym jedzeniem kontenery. Może po to, abyśmy czasem trochę pomyśleli, gdy odkryjemy w sobie bałagan wynikający z nieuporządkowania epoki, w której żyjemy. A może po to, abyśmy szerzej spojrzeli na swoje życie i zobaczyli, że marnowanie jedzenia to czubek góry lodowej znacznie większego i bardziej skomplikowanego problemu?

W 2012 r. w Elblągu odbyło się forum kulturoznawcze pt. „Od przybytku głowa boli. Kultura nadmiaru w czasach niedomiaru”. Pokłosiem spotkania stał się tekst Tomasza Szlendaka pod tym samym tytułem. Jak zauważa autor, „kultura dzisiejsza to kultura nadmiaru, przesytu, przeładowania”. Wszystkiego jest za dużo: informacji, propozycji lepszego życia mamiących umysł wizją raju na ziemi, materii. Przestrzeń w sposób nieograniczony poszerzył internet - na przykład zamiast tysiąca płyt, jak to miało miejsce w tradycyjnym sklepie, jest ich teraz 800 tys. I każda z nich może się znaleźć w paczkomacie niedaleko mojego domu już pojutrze…

Tracimy orientację, zaczynamy kręcić się wkoło, drobiazgom przypisując wagę priorytetów, a sprawy naprawdę ważne traktując „po łebkach”. Gubimy kierunek, produkując coraz więcej śmieci. W sensie dosłownym i przenośnym. Niby coraz bogatsi, a tak naprawdę coraz biedniejsi, coraz bardziej godni litości.

Ale to temat na kolejny felieton.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR