2 sierpnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Karina, Gustaw, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Turniej Kół Gospodyń

14 lipca 2021 r.

Pokazali to, co najpiękniejsze


fot. ARCHIWUM

Zespół z Czernica urzekł śpiewem, a gospodynie z Nowej Dąbi były niedoścignione w kulinariach. 11 lipca na boisku sportowym w Rososzy rozstrzygnięto turniej kół gospodyń, zespołów i lokalnych stowarzyszeń.

Niespełna 30 reprezentacji z terenu powiatu udowodniło, że regiony wiejskie mają potencjał. Kobiety i mężczyźni bawili widzów kilka godzin. Impreza była znakomita. Motyw przewodni turnieju koncentrował się wokół piosenek weselnych. Wszystko zostało ujęte w zdrowe ramy rywalizacji, z której nikt nie odszedł bez choćby symbolicznej nagrody od fundatorów i organizatorów. Panie w ostatnich tygodniach poświęciły mnóstwo czasu na przygotowania. Przykładem może być KGW w Starej Dąbi, które swoje próby kończyło nawet o 22.00. - Śpiewałyśmy piosenkę „Czerwone jabłuszko”. A że każda z nas pracuje, musiałyśmy spotykać się tylko wieczorami. Wtedy też przygotowywałyśmy nasze potrawy. Mieliśmy swojski chleb wyrobu Karoliny Pilzak, bigos i ciasta - mówi Iwona Filipek, prezes koła. Podobnym zapałem wykazywały się i inne gospodynie. Ciekawostką było rękodzieło. Janina Korda z Zalesia wystawiła własny wyrób - dekoracyjne, materiałowe pojemniki w kształcie kury.

- Dawniej każda kobieta dbała o to, by w jej domu nie zabrakło kury, bo przynosiła szczęście. Dlatego postanowiłam szyć takie ozdoby. W moich kurach można przechowywać biżuterię, cukierki albo długopisy, w zależności od gustu - opowiada pani Janina.

Rzadkim wyrobem, dostępnym tylko na turnieju, było domowej roboty wino porzeczkowe. Taki specjał serwowało koło gospodyń z Wrzosówki.

 

Parzybroda najsmaczniejsza

Wiele emocji podczas niedzielnej imprezy wzbudziły konkursy. Pierwszy, kulinarny, polegał na przygotowaniu potraw, których składnikiem był ziemniak. Panie prześcigały się w ciekawych pomysłach. Wśród nich można wymienić sernik lub tort z ziemniaka. Trzecie miejsce zdobyło Aktywne Koło Gospodyń w Zalesiu za bliny po zalesku według przepisu babci Czesi. Drugą lokatę uzyskało KGW w Stryju serwujące kiszkę ziemniaczaną. Bezkonkurencyjne okazały się natomiast panie z Nowej Dąbi. Przygotowały specjał o ciekawej nazwie „parzybroda”. - To bardzo dawna potrawa. Kiedyś mówiło się na nią kitocha, sytocha i paplajda. Przepis znalazłam w książce kucharskiej z 1966 r. Parzybrodę robi się z ziemniaka i kapusty. Dodałyśmy też słodką śmietankę i smażoną cebulkę ze skwarkami. Nazwa tej potrawy wzięła się stąd, że podczas jedzenia nierozgotowana kapusta osiada na brodzie i ją parzy, bo danie je się na gorąco - opowiada Małgorzata Kozieł, prezes KGW.

 

Jesteśmy otwarte i sympatyczne

Najbardziej widowiskowa konkurencja rozgrywała się na scenie. Prawie każde koło, zespół lub stowarzyszenie zaprezentowało własny utwór weselny. Spośród występów komisja wytypowała trójkę laureatów. Na ostatnim miejscu podium znalazły się panie z Zalesia. Na drugiej pozycji uplasował się zespół Kłoczewiacy, a miejsce pierwsze przypadło Czerniczankom z kapelą. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zaśpiewaliśmy przyśpiewki, które znamy z wesel. Nasza piosenka oczepinowa już raz zwyciężyła na festiwalu „U zbiegu rzek” w Stężycy - podkreśla Halina Babik.

Wiele emocji wzbudził konkurs, w którym na swoje ulubione koło gospodyń głosowały same koła. W tej zabawie ex aequo zwyciężyły panie z Zalesia i Wrzosówki. Otrzymały od starosty po 500 zł. - Jesteśmy otwarte i sympatyczne, może dlatego zwyciężyłyśmy - stwierdza z uśmiechem Marzena Sałacińska, prezes KGW z Wrzosówki. Zalesie miało jeszcze więcej powodów do radości. Od Lokalnej Grupy Działania z Ryk za promowanie gminy i powiatu dostało voucher o wartości 1 tys. zł. Natomiast w plebiscycie mieszkańców na najpopularniejsze koło drugi raz z rzędu zwyciężyły panie z Owni. Wygrały czek na 2 tys. zł.

 

Wieczór w cygańskich rytmach

Organizacja turnieju spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Na boisku pojawiło się setki widzów, a z godziny na godzinę ta liczba wzrastała. Doskonałą atmosferę potwierdzili patroni przedsięwzięcia, obecni w Rososzy: przewodniczący rady powiatu Piotr Łysoń, wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. - Możemy tu zobaczyć to, co jest najpiękniejsze: współdziałanie pań i panów w ramach KGW w celu wspólnego kultywowania tradycji. Dziękuję za to, że jesteście, animujecie życie kulturalne i że wypełniacie wolny czas sobie, swoim przyjaciołom i miejscowościom - podkreślił marszałek.

Niedzielny festyn zwieńczyła gwiazda wieczoru. Don Vasyl z zespołem dał koncert „Jedno jest niebo dla wszystkich”. Młodszym słuchaczom spodobał się występ zespołu „Power Play” znanego z muzyki disco. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR