2 sierpnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Karina, Gustaw, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Zmarł ks. kan. Krzysztof Skwierczyński

14 lipca 2021 r.

Odszedł, głosząc Jezusa...

Ks. Krzysztof wielokrotnie gościł na łamach naszego tygodnika. Chętnie udzielał wywiadów i komentował duszpasterską rzeczywistość oraz aktualne sprawy Kościoła.

„Dziś wieczorem, głosząc homilię podczas Mszy św. w parafii Bożego Ciała w Siedlcach, odszedł nagle do Pana ks. kan. Krzysztof Skwierczyński, ojciec duchowny alumnów i kapłanów diecezji siedleckiej. Tak jak czytaliśmy w dzisiejszej Ewangelii: nic nie wziął ze sobą na tę drogę, ani torby, ani trzosa. Odszedł, głosząc Jezusa Chrystusa” - tę smutną wiadomość przekazał na swoim profilu facebookowym bp Grzegorz Suchodolski.

W niedzielę 10 lipca, podczas sprawowania Najświętszej Ofiary, zmarł nagle ks. Krzysztof Skwierczyński, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej oraz diecezjalny referent ds. formacji kapłańskiej. Był znanym i cenionym spowiednikiem oraz rekolekcjonistą. Miał 58 lat.

 

Lata posługi

Śp. ks. K. Skwierczyński urodził się w 1963 r. Szkołę podstawową ukończył w Paprotni, po czym uczył się w siedleckim Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Wstąpił do WSD naszej diecezji i po przyjęciu święceń kapłańskich przez cztery lata pracował w parafii Bożego Ciała w Siedlcach. Będąc wikariuszem, przez rok współpracował też z powstającym wówczas Katolickim Radiem Podlasie.

Od 1993 r. decyzją bp. Jana Mazura ks. Krzysztof rozpoczął stałą pracę w rozgłośni jako dyrektor programowy i redaktor naczelny. W sierpniu 2004 r. zakończył pracę w radiu, ale jeszcze wielokrotnie gościł na antenie, udzielając wywiadów czy prowadząc programy, m.in. wieczorną audycję „Czarno na białym”, jak też współtworząc „Alfabet naszej wiary”. Pozostał przyjacielem radia do końca swojego życia.

Po odejściu z KRP śp. ks. K. Skwierczyński był duszpasterzem akademickim w Siedlcach, odpowiadał za diecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Należał też do diecezjalnej rady duszpasterskiej i diecezjalnej rady duszpasterstwa młodzieży. Od 2009 r. był proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach w dekanacie radzyńskim.

W ostatnich latach śp. ks. Krzysztof pełnił posługę w WSD i był ojcem duchownym wszystkich kapłanów diecezji siedleckiej. Odpowiadał za formację młodych księży oraz organizację rekolekcji kapłańskich. Te posługi łączył z funkcją dyrektora Centrum Formacji Kapłańskiej. Zostanie zapamiętany również jako ceniony w diecezji i poza jej granicami rekolekcjonista.

 

Intensywne życie

W wypowiedzi dla KAI bp G. Suchodolski zaznaczył, że życie ks. Krzysztofa było niezwykle dynamiczne i bogate. Potrafił budować świetne relacje, zarówno pomiędzy duchownymi, jak i świeckimi. Przekładało się to na jego posługę w duszpasterstwie akademickim, duszpasterstwie młodzieży, a także posługę proboszczowską.

Największym charyzmatem ks. K. Skwierczyńskiego była posługa w konfesjonale oraz kierownictwo duchowe, z którego korzystały setki wiernych.

„Nieodżałowany kapłan, a z drugiej strony bardzo prosty, zawsze radosny, uśmiechnięty, otwarty na wolę Bożą. To jego nagłe odejście, i to w czasie sprawowania Eucharystii, jest dla nas nie tylko znakiem, ale i zobowiązaniem. Myślę tu zwłaszcza o nas, duchownych, byśmy przejęli jego dziedzictwo - zarówno głębokiej duchowości, jak też bardzo oddanej posługi słowa i sakramentu miłosierdzia. Z pewnością będzie nam go trudno zastąpić, ale Pan Bóg chciał, żeby był już po drugiej stronie, dlatego jego odejście przyjmujemy w duchu wiary” - mówił bp Grzegorz dla KAI.

Ks. Krzysztof wielokrotnie gościł na łamach naszego tygodnika. Chętnie udzielał wywiadów i komentował duszpasterską rzeczywistość oraz aktualne sprawy Kościoła. Zapamiętamy go jako człowieka niezwykle pogodnego, serdecznego i życzliwego. Polecając dobremu Bogu duszę śp. ks. Krzysztofa, dziękujemy za jego kapłańską i ludzką mądrość, którą nas wszystkich ubogacał.

Relację z uroczystości pogrzebowych, które miały miejsce 14 lipca zamieścimy w kolejnym wydaniu „Echa Katolickiego”.

ks. Marek Weresa

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR