17 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Propozycja dla małżeństw

21 lipca 2021 r.

Ślubowaliście? Celebrujcie!


fot. PIXABAY.COM

Spotkania z okazji pierwszej i kolejnych rocznic przyjęcia sakramentu małżeństwa mogą stać się okazją do podsycenia ognia miłości, by nie zgasł tak łatwo w zetknięciu z trudnościami codziennego życia.

8 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się spotkanie zorganizowane z myślą o małżonkach, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. W kolejnych miesiącach zaproszone są małżeństwa starsze stażem. Świętowanie rocznicy ślubu to wspólna propozycja Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej oraz Domu Rekolekcyjnego. W drugą niedzielę sierpnia do Siedlanowa zaproszeni są ci, którzy na ślubnym kobiercu stanęli w ubiegłym roku, ale też pięć lat temu. We wrześniu spotkają się małżonkowie ze stażem sześć - dziesięć lat, natomiast październik zarezerwowany jest dla par mogących pochwalić się bagażem do 15 lat wspólnego, uświęconego związkiem sakramentalnym życia.

Program spotkania nie jest przeładowany. Można powiedzieć, że rocznicowe spotkanie to bardziej wypad do Siedlanowa niż niedziela w Siedlanowie. Pomyślane jest jako propozycja integracji, modlitwy oraz formacji. Potrwa około trzech godzin, połączone będzie z kawą i grillem. To dobry pomysł na niedzielne popołudnie. Początek - o 14.30. Program obejmuje modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, katechezę oraz Mszę św. Na zakończenia planowane jest świętowanie przy grillu. Dla wszystkich małżeństw biorących udział w rocznicowym spotkaniu przygotowana będzie niespodzianka. Organizatorzy proszą chętnych do takiego przeżycia swojej rocznicy ślubu o zapisywanie się pod nr. tel.: 500-145-937. 


Bo miłość, o którą się nie dba, ginie

 

PYTAMY ks. kan. dr. Jacka Seredę, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

 

Skąd ten pomysł?

 

Już od jakiegoś czasu dojrzewała myśl o kontynuacji spotkań, jakie z narzeczonymi prowadzimy w formie dni skupienia w ramach przygotowań do sakramentu małżeństwa. Przynagleni przez bp. Kazimierza Gurdę, który mówi o drodze stałej formacji, spróbujemy ten pomysł zrealizować jako świętowanie okrągłych rocznic ślubu w naszym centrum formacji rodzinnej, jakim bez wątpienia staje się DR w Siedlanowie. Skoro pamiętamy o kolejnych rocznicach urodzin, dlaczego nie celebrować również swoich rocznic ślubu?

 

Czemu mają służyć takie spotkania?

 

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że z małżeństwem jest jak z ogniskiem: żeby było żywe i dawało ciepło, trzeba do niego „dokładać”. Formą tego „podrzucania” do ognia jest w naszym przypadku - po pierwsze - modlitwa za małżonków, po drugie - program spotkania rocznicowego, po trzecie - forma grupowego spotkania, które - jak ufam - jest im potrzebne. Niektórzy się znają, choćby tylko z kursu przedmałżeńskiego; teraz będą mieli okazję porozmawiać i wymienić się poglądami, ale też pokazać, że Kościół jest rzeczywiście miejscem, w którym czują się „u siebie”, i doświadczyć, że Kościół stale im towarzyszy.

Jeżeli człowiek nie dba o miłość, to ona ginie. Zatem to, co jest treścią życia dwojga kochających się osób, musi być ciągle wzmacniane, bo małżeństwo to niekończąca się opowieść, niekończąca się praca. Nasza propozycja to dla małżonków okazja do powrotu do pierwotnej miłości, ale też wyznaczenie kierunku na przyszłość. Serdecznie ich do tego zapraszamy, by omadlali swoje życie, wzmacniali się, korygowali to, co szwankuje - jak sportowcy pod okiem trenera. Dodam, że rocznicowe spotkania są też odpowiedzią na sygnały, jakie dostajemy od młodych małżeństw, że chcą czegoś więcej. Zatem stwarzamy przestrzeń, którą chcemy zagospodarować wspólnie, bo ma być to interaktywna droga formacji. Na razie w postaci spotkań rocznicowych.

 

Czy zaproszeni do udziału są tylko ci, którzy do małżeństwa przygotowywali się w ramach duszpasterstwa rodzin?

 

W szczególny sposób zapraszamy tych, którzy znają DR w Siedlanowie, ale drzwi do wspólnego świętowania otwarte są dla wszystkich, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat wzięli ślub, niezależnie nawet od tego, czy przygotowywali się w naszej diecezji. Prosimy o wcześniejsze zapisywanie się, ponieważ chcemy nie tylko przygotować się logistycznie, ale też przygotować dla uczestników pamiątki.

 

Co z małżonkami z większym bagażem lat wspólnego życia?

 

Nie zapominamy o nich, ale zaczynamy od par młodszych stażem, ponieważ oni - jak młoda roślinka na podmuchy wiatru - są najbardziej narażeni na trudności. Nie oznacza to, oczywiście, że ci, którzy mają za sobą 20 czy 25 lat wspólnego życia, nie są narażeni i mogą spać spokojnie. Z czasem być może pomyślimy o poszerzeniu formuły. Na razie jednak zapraszamy naszych „młodziaków”.

 

Rocznicowe spotkanie to idea doraźna czy raczej długofalowa, jak np. pielgrzymki stanowe?

 

Wypracowujemy ich formułę, by były to spotkania budujące i dostosowane do możliwości percepcyjnych uczestników. Pielgrzymki to droga już wypracowana, wpisana w tradycję. W przypadku małżeńskich jubileuszy także myślimy dalekosiężnie. Trzymać się będziemy terminów spotkań ustalonych w bieżącym roku.

 

Dziękuję za rozmowę.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR