17 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

21 lipca 2021 r.

Prezydent Europy

Gdy obejmował swoje stanowisko w Unii Europejskiej, przez wielu pismaków Donald Tusk był określany mianem „prezydenta Europy”.

Nikt wprawdzie nie wiedział do końca, jakie kompetencje, a właściwie zakres obowiązków, na który pozwolą rządcy Unii Europejskiej, będzie wyznaczony byłem premierowi i niedoszłemu prezydentowi. A jednak część polskich mediów wpadła w nieopisany zachwyt nad „wywyższeniem Polaka” i jego prywatnym sukcesem życiowym. Wskazywano na rozliczne przymioty i zdolności, które potem rzeczywistość weryfikowała boleśnie (np. znajomość języków obcych). Po prostu brylant. Tymczasem po powrocie z emigracji z D. Tuska wyszło nie obycie światowe i marka europejska, ale po prostu zwykłe buractwo i chamstwo. Plan wejścia ponownie w koleiny polskiej wewnętrznej polityki zdawał się początkowo desperacją PO lecącej na łeb i szyję w sondażach. Tonący chwyta się po prostu wszystkiego. Obserwując jednak to, co dzieje się po ponownym pojawieniu się D. Tuska, nie sposób nie zauważyć, iż jawi się nam nie tylko „nowa jakość’, ale i plan zdaje się mieć o wiele szerszą perspektywę.

Już tylko podjęcie próby powtórzenia „pielgrzymiego szlaku” A. Dudy przed wyborami prezydenckimi stanowi rozszerzenie działania, w którym nie tylko o przejęcie władzy chodzi. I chociaż nadal twierdzę, że PiS nie zmieniając swoich działań przegra wybory, to dzisiaj odnoszę wrażenie, iż nie jest to tylko finalne zamierzenie europejskiego urzędnika od podawania marynarki. Tchnąca początkowo szaleństwem teza, że program 500+ był przygotowywany przez Ewę Kopacz i tylko czasu zabrakło na jego wprowadzenie, okazała się jednym z elementów owego planu. W eter naszej ojczyzny poszła bowiem informacja, że PO zajmuje się nie tylko załatwianiem ustaw w okolicach cmentarzy czy też rozmowami przy ośmiorniczkach, lecz żywi we własnych trzewiach niezgłębioną troskę o losy polskich rodzin. Innymi słowy: D. Tusk stara się udowadniać, że każde jego działanie i działanie jego partii nastawione jest na dobro wspólne kraju, a nie stanowi realizacji prywaty. Brak poparcia w konkretnych dowodach nie stanowi jakiegokolwiek problemu, ponieważ nie o dowody chodzi, ale narrację w drżącej z podniecenia tkance narodowej. Bo przecież nikt przy zdrowych zmysłach takiego twierdzenia na trzeźwo nie byłby w stanie sformułować. Pojawienie się jednak takich tez (zapewne będzie ich więcej, aż ostatecznie dojdziemy do komunikatu, iż sam plan przekopu Mierzei Wiślanej pochodzi z dalekosiężnego zamiaru pana Donalda). Naśladownictwo to pokazuje jednak, że planu jako takiego na przejęcie władzy nie ma. Pozostaje tylko łgarstwo i atak słowny rodem ze ścieku. I to jest drugi element działania byłego „prezydenta Europy”.

 

Cień Niemiec

Nie od dzisiaj wiadomo, iż na terenie naszego kraju często rozgrywane są zamierzenia polityczne innych krajów. Takie jest po prostu nieszczęsne nasze położenie geopolityczne. Dawniej w historii te działania miały częściej charakter manewrów militarnych, dzisiaj raczej wykorzystuje się bardziej polskie ręce i ambicyjki. To, co obecnie ma miejsce w Polsce, zupełnie nie jest na rękę naszym sąsiadom. Dlatego zainteresowani są przynajmniej destabilizacją polityczną w Polsce, jeśli przejęcie władzy przez „kolegów” nie będzie mogło dojść do skutku. I oto okazuje się, że prawie w tym samym czasie, gdy powraca „słońce Peru”, TSUE wydaje swoje wyroki, Komisja Europejska ogłasza rychłe blokowanie funduszy europejskich dla Polski, a USA za naszymi plecami dogaduje się z Niemcami w sprawie Nord Stream II. Koincydencja iście fantastyczna. Nie twierdzę, że sam D. Tusk jest jakimś sprzedawczykiem sprawy narodowej. Być może tylko na wzór P. Grasia jest podwórkowym niemieckiego gospodarza. To sprawa jego estetyki i ambicji. Ale to nie on będzie miał problem, tylko Polska. Rzecz zdaje się bowiem toczyć nie o nasze interesy. Szczególnie niebezpiecznym wydaje się porozumienie USA - Niemcy i odejście od sankcji dla firm budujących rurę na dnie Bałtyku. To oczywiście nie jest ani plan, ani działanie Tuska. Jednakże rozchwiana politycznie Polska nie będzie już atrakcyjnym partnerem dla amerykańskiej polityki, a i biznes dwa razy się zastanowi, czy dogodnie dla niego jest tutaj inwestować. Przy okazji uderzenie pójdzie w splot słoneczny Grupy Wyszehradzkiej i samej idei Trójmorza. Presja polityczno-ekonomiczna przy niepewnej politycznej przyszłości może mieć niestety opłakane skutki. I w tym sensie D. Tusk doskonale wpisuje się swoimi działaniami w polityczne i europejskie działania naszego zachodniego sąsiada. To nie są tylko medialne podrygiwania rodem z polskiej lewicy, ale (nieświadome mam nadzieję) wsparcie polityczne dla działań niekoniecznie z naszej polskiej bajki.

 

Co ci ta pani zawiniła?

Atak, jaki przepuścił ostatnio D. Tusk na dziennikarkę TVP, zdaje się być czymś irracjonalnym. Wydawać by się mogło, że naszej gwieździe po prostu puściły nerwy. Nie wierzę jednak, że medialni doradcy zdecydowaliby się na spuszczenie go ze smyczy. Ta ustawka była po prostu wyreżyserowana. Dowodem jest fakt, że dziennikarka nie zadała nawet pytania. Wystarczyło samo jej pojawienie się w okolicach wiceprzewodniczącego PO. Ten fakt D. Tusk wykorzystał bezbłędnie. Atak słowny i wyzywanie J. Kaczyńskiego na debatę to element kampanii igrzyskowej w Polsce. Nastawiając się na tworzenie atmosfery nieustannego zagrożenia i walki, wie on dobrze, że nie o debatę idzie, ile o krew na arenie. A to doskonale pasuje do scenariusza rozchybotania polskiego okrętu. Oglądający to wydarzenie ludzie otrzymali komunikat, że wraży reżim opanował telewizję, nie daje możliwości dojścia do prawdy i trzeba bić go w gębę, ile wlezie. Na czele więc wysuwa się nie dyskutantów, lecz fighterów. A i sam D. Tusk nie okazuje się elegantem z europejskich salonów, lecz swojskim mięśniakiem z maczugą w dłoni.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR