18 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Święto w Wodyniach

21 lipca 2021 r.

Na wiśniową nutę


fot. JAG

Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” na stałe wpisał się w kalendarz wakacyjnych imprez. Także w tym roku nie zabrakło atrakcji, a goście i pogoda dopisali.

To już 13 edycja tej imprezy, która przyciąga nie tylko mieszkańców organizującej ją gminy Wiśniew, ale też całego regionu. Z myślą o gościach na skwerze 600-lecia rozstawiono namioty dające schronienie przed słońcem, z których chętnie korzystano. Oficjalne otwarcie rozpoczął występ Zespołu Ludowego Wiśniewiacy. - Witamy na naszej sztandarowej imprezie, którą reklamujemy Wiśniew - przywitał gości wójt gminy Krzysztof Kryszczuk, przypominając pochodzenie nazwy miejscowości. - Mamy dwie wersje: jedna od nazwy tego, który zasadził miejscowość, zaś druga od sadów wiśniowych starego Wiśniewa, dziś Wiśniewa Kolonii - tłumaczył, dodając, że przy nadawaniu gminie herbu decyzja o wyborze symbolu, jaki ma się w nim znaleźć, była oczywista. Włodarz życzył gościom udanej zabawy oraz by ta 13 edycja nie była pechową, bo w ubiegłych latach imprezę często przerywały burze. Jednak tym razem pogoda dopisała i mieszkańcy mogli bawić się do późnych godzin.

Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele rządu: przewodniczący rady doradców ds. politycznych Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Tchórzewski, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, a także samorządów lokalnych: sekretarz gminy Siedlce Dorota Dmowska-Paczuska, przewodniczący rady powiatu siedleckiego Marek Gorzała. Nie zabrakło wójtów okolicznych gmin, sołtysów czy regionalnych instytucji wspierających mieszkańców oraz rolników. Po przemówieniach przyszedł czas na gwóźdź programu, czyli drelowanie wiśni i nastawianie nalewki. Praca szła sprawnie i w wyśmienitej atmosferze, a smak tegorocznych wiśni z cała mocą ujawni się w przyszłym roku.

 

Ze smakiem

Jak na festiwal kuchni regionalnej przystało, stoły zastawiono przysmakami, których składnikiem musiała być wiśnia. Słodkie wypieki, słone przystawki, chłodnik, nalewki - panie z kół gospodyń wiejskich poszczególnych sołectw, które przystąpiły do kulinarnych zmagań, pokazały, że wszystko zależy od inwencji i pomysłowości. Zauważył to sam wójt: - 15 lat temu, wymyślając tę imprezę, stawialiśmy na to, że wiśnia kojarzy się z jedzeniem i stąd festiwal kuchni. Podziwiam panie z kół gospodyń wiejskich, bo to już 13 edycja, a co roku przygotowywane są inne potrawy. Jestem zaszokowany ich pomysłowością i kreatywnością - podkreślał.

W tym roku pierwsze miejsce przyznano KGW w Wiśniewie za pieczoną pierś kaczki z sosem wiśniowym. Oprócz tego panie proponowały również tort bezowy z wiśniami, tartaletki z wiśniami i migdałami, dietetyczne ciasteczka owsiane z wiśniami i przepyszny wiśniowy chłodnik z prażonymi migdałami. Drugim miejscem nagrodzono monoporcje z musem wiśniowym w lustrzanej polewie zaproponowane przez KGW Twórcze Kobiety w Tworkach, zaś trzecim pasztet z wiśnią przygotowany przez KGW Daćbogi-Pluty.

 

Na sportowo

Jednym z elementów niedzielnego święta była ósma edycja Biegu Ulicznego „Z wisienką w tle”. Dzieci i młodzież mieli do pokonania krótszy dystans, dorośli - dłuższy. Mimo upalnej pogody chętnych do sportowych zmagań nie brakowało, a na zwycięzców czekały nagrody, które podczas oficjalnego otwarcia imprezy wręczył wójt K. Kryszczuk.

W kategorii dzieci triumfowali Karolina Jurzyk oraz Dawid Ksionek, tuż za nimi uplasowali się Nina Niedziałkowska i Stanisław Olszewski (II miejsce) oraz Oliwia Osińska i Kacper Niedziałkowski (III miejsce). Wśród młodzieży dystans najszybciej pokonali Sylwia Jastrzębska i Aleksander Potocki. Drugie miejsce wywalczyli Nikola Młynarczyk i Mikołaj Bożek, zaś trzecie Dominika Śledź i Marcel Polak. Wśród dorosłych miejsce na podium zdobyli Agnieszka Biernacka i Rafał Golec przed Dominiką Osińską i Kacprem Czapskim (II miejsce) oraz Mariuszem Kisio (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali także najmłodszy uczestnik biegu - Oliwia Osińska, oraz najstarszy - Stanisław Remiszewski.

Po oficjalnej części przyszedł czas na wspólną zabawę przy dźwiękach muzyki i dobrym jedzeniu.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR