18 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Polski Ład

21 lipca 2021 r.

Miasto stara się o dotacje


fot. ARCHIWUM

Przebudowa ul. Floriańskiej w Siedlcach, remont pływalni przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz modernizacje szkół i przedszkoli pod kątem poprawienia ochrony przeciwpożarowej - na dofinansowanie tych inwestycji miasto chce starać się w ramach rządowego funduszu Polski Ład.

W skali kraju samorządy mogą ubiegać się o łączną kwotę 20 mld zł. Mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 95% inwestycji. Cele programu to głównie pobudzenie aktywności inwestycyjnej, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, powstawanie nowych miejsc pracy, lepsze warunki życia obywateli czy wsparcie zrównoważonego rozwoju. Każdy samorząd może złożyć trzy wnioski, w tym jeden bez limitu dofinansowania, drugi do kwoty wsparcia 30 mln zł, trzeci - do 5 mln zł. Łączna wartość inwestycji, na które miasto stara się o finansowe wsparcie, opiewa na kwotę 37 mln zł. - Można składać trzy wnioski, więc po analizie i wymianie informacji od wszystkich wydziałów, podjąłem takie, a nie inne decyzje. Myślę, że słuszne. Taka jest również opinia naczelników wydziałów - zaznacza prezydent Andrzej Sitnik. - Chcemy być przygotowani również na ewentualne kolejne nabory, które są zapowiadane. Gdyby okazało się, że te pieniądze rzeczywiście wpłyną do Polski, to chcę, żebyśmy byli zawsze gotowi na to, by złożyć takie wnioski.

Choćby ze względu na ograniczenia, które są w konkursie, np. ten, że w ciągu pół roku trzeba być gotowym do przystąpienia do realizacji danego zadania - dodaje prezydent. Jednocześnie podkreśla, że na bieżąco ocenia wszystkie potrzeby miasta. - Nie ma ani jednej decyzji o remoncie, przebudowie czy budowie bez zobaczenia sytuacji na miejscu, oceny. Wtedy dopiero podejmuję decyzję, które inwestycje są na pierwszym miejscu - dodaje A. Sitnik.

Pierwszy z wniosków, które można złożyć w ramach funduszu Polski Ład, nie ma ograniczeń finansowych. - Po konsultacji z naczelnikami wydziałów podjąłem decyzję, że powinien on dotyczyć najbardziej kosztownej inwestycji, dla której w ciągu tego roku jesteśmy w stanie przygotować całą wymaganą dokumentację. Jest nią przebudowa ul. Floriańskiej za ok. 20 mln zł - tłumaczy prezydent.

Drugi projekt dotyczy generalnego remontu pływalni działającej przy SP nr 8. - Po kolejnej wizycie na basenie doszliśmy do wniosku, że bezwzględnie potrzebny jest jego kapitalny remont - zaznacza prezydent. Wartość inwestycji to ok. 12 mln zł. Ze względu na wysokie koszty od kilku lat odkładano wykonanie w siedleckich szkołach i przedszkolach modernizacji systemów przeciwpożarowych, o które władze miasta chcą wnioskować w ramach trzeciego z wniosków. Koszt przedsięwzięcia ma się zamknąć w kwocie 5 mln zł.

 

List do posłów

Prezydent przyznaje, że niepokoją go rosnące w zastraszającym tempie ceny materiałów budowlanych. - Niektóre nawet o 150%. W związku z tym może się okazać, że kwoty zaplanowanych inwestycji nie wystarczą do opłacenia wszystkich kosztów - stwierdza A. Sitnik. To oznacza, że nawet jeśli samorząd otrzyma wysokie dotacje, będzie musiał dołożyć na realizację inwestycji więcej pieniędzy z budżetu. Mimo to prezydent nie zamierza rezygnować z pozyskania dofinansowania na wskazane inwestycje. Warto przypomnieć, że miasto w zeszłym roku ubiegało się bezskutecznie o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dlatego teraz prezydent chce zabiegać o wsparcie projektów u wszystkich posłów z okręgu siedlecko-ostrołęckiego. - Wystosuję pismo z prośbą o zainteresowanie się wnioskami, aby z tego programu w końcu wpłynęły do Siedlec środki. Z kolei w pierwszej połowie sierpnia, już po złożeniu wniosków, zaproszę posłów na spotkanie, aby porozmawiać, na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy, by udało się zrealizować inwestycje - zaznacza A. Sitnik. Tak jak w przypadku RFIL, tak i w ramach Polskiego Ładu nie obowiązują żadne kryteria oceny wniosków.

Nabór trwa do końca lipca. Decyzje odnośnie przyznania dofinansowania zapadną prawdopodobnie na początku jesieni.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR