18 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

W różańcowej wspólnocie

1 września 2021 r.

Wielka wartość rodziny


fot. AWAW

​Za nami kolejna Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się 28 sierpnia, wzięło udział ponad dwa tysiące osób.

Zjazd, jak zwykle, odbył się w leśniańskim sanktuarium. Pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Józefa powitali diecezjalny moderator KŻR ks. Grzegorz Koc i przeor tutejszego klasztoru paulinów o. Justyn Duszczyk. Kolejnym punktem była konferencja o duchowości rodziny wygłoszona przez ks. prof. Adama Rybickiego z KUL. Wykładowca tłumaczył, że duchowość to inaczej więź i relacja. - Papież Franciszek przypomina nam, że szczęście w życiu rodzinnym jest uzależnione od pielęgnowania więzi z Bogiem i ludźmi, a nie od kupowania kolejnych nowych gadżetów, komputerowy i telewizorów - podkreślał kapłan.

Zaznaczył, że powinniśmy dbać o naszą duchowość z trzech powodów: aby przynosić chwałę Bogu, osiągnąć zbawienie i uświęcać się. Ks. A. Rybicki zachęcał też zgromadzonych do kontemplowania życia Świętej Rodziny i do bycia w łączności z Kościołem.

 

Cenne reguły

W drugiej części konferencji przytoczył pięć wskazówek z adhortacji „Amoris Laetitia” papieża Franciszka. Pierwsza dotyczyła życia w zjednoczeniu z Bogiem i najbliższymi. Druga związana była z paschalnością.

- Papież podpowiada, byśmy w swoim życiu uwzględnili… śmierć, bo ona jest częścią istnienia. Nie można jej wypierać. Trzeba też zwracać uwagę na potrzebę wewnętrznego umierania dla bliskich rozumianego jako poświęcenie, oddawanie siebie dla innych - wyjaśniał wykładowca. Przywołał też słowa Franciszka, który przestrzegał przed traktowaniem swojego męża, żony i dzieci jako swojej własności. - To prawda, że przynależymy do siebie, ale nie możemy być właścicielami swoich bliskich, nie wolno nam nimi manipulować, kontrolować ich, decydować za nich. Musimy zostawić im margines wolności - apelował kapłan.

Za papieżem Franciszkiem wzywał też do wzajemnej opieki i wsparcia oraz do twórczego okazywania miłości. Ostatnia rada dotyczyła postrzegania swoich bliskich.

- Nie wymagajmy od nich doskonałości, bo doskonały jest tylko Bóg. Nie przypisujmy im cech Boga. Musisz się zgodzić na to, że ten, kogo kochasz, jest niedoskonały. Warto sobie o tym przypominać szczególnie w kontekście zranień odniesionych w swoim domu. Okazuje się, że największe rany zadane psychice, sercu i na emocjach otrzymujemy nie od ludzi obcych, ale od najbliższych, od tych, którzy mieszkają razem z nami. Tak, jesteśmy niedoskonali, ale mimo to kochajmy siebie - apelował ks. A. Rybicki.

 

Liczą na waszą pomoc!

Po konferencji głos zabrał krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński. W swoim wystąpieniu dziękował członkom KŻR za ofiary na rzecz misji.

- Przez ostanie sześć lat od KŻR otrzymaliśmy blisko 600 tys. zł, które przekazaliśmy do dyspozycji Ojca Świętego. Dzięki waszym ofiarom możemy budować kościoły i szkoły w krajach misyjnych. W tym roku będziemy pomagali w budowie kaplicy przy nigeryjskim uniwersytecie. Połowa waszych ofiar jest przeznaczona na potrzeby misjonarzy pochodzących z diecezji siedleckiej. W tym roku do Dzieła Rozkrzewiania Wiary wpłynęło o 23 mln dolarów mniej niż w latach ubiegłych. Od misjonarzy otrzymaliśmy prośbę o dofinansowanie 2,6 tys. projektów. Niestety, pomocy będziemy mogli udzielić tylko połowie z nich. Jesteśmy winni wsparcie naszym braciom i siostrom z krajów misyjnych. Jeśli im nie pomożemy, na to miejsce wejdą muzułmanie, hindusi albo inne kościoły chrześcijańskie. Otoczmy ich modlitwą i pomocą - wzywał ks. M. Będziński.

 

Doskonalenie w miłości

Kolejnym punktem pielgrzymki była modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem. Po niej rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Hierarcha w homilii dużo miejsca poświęcił rodzinie. Cytując św. Pawła, wskazywał na potrzebę wzajemnej miłości.

- Św. Paweł uwrażliwiał Tesaloniczan, by nie ustawali w pracy nad udoskonalaniem się w miłości. Miłość bowiem nie jest statyczna i nikt nie może powiedzieć: „oto osiągnąłem stan doskonałości w mojej miłości i już nic więcej nie muszę czynić”. Miłość jest dynamiczna, ciągle domaga się rozwoju i wzrastania. Tylko taka miłość prowadzi do zbawienia - głosił ordynariusz. Podkreślał, że miłość jest istotą duchowości rodziny.

- Jej wzór dał nam Jezus Chrystus. To miłość ofiarna, odpowiedzialna za siebie i osoby, które się kocha. To miłość, w której nie szuka się własnego dobra, ale dobra osoby kochanej. To miłość, która nie szuka siebie, która podejmuje trudne wyzwania, która jest wierna, walczy o zachowanie jedności. To miłość, w której realizuje się oddanie własnego życia dla osób, które się kocha. To miłość, która jest miłosierna i przebaczająca. Taką duchowością mamy starać się żyć, o taką miłość w naszych rodzinach ciągle się modlimy - mówił pasterz Kościoła siedleckiego.

 

Szczególne dary

W drugiej części homilii biskup odniósł się do Ewangelii z dnia opowiadającej o talentach. - W ich odkrywaniu dla dzieci i młodzieży pomagają rodzice, dziadkowie, nauczyciele i katecheci. Talent jest realizacją dobra, którym człowiek zostaje obdarowany przez Boga. Rozwijanie talentu nie jest łatwe. Wymaga wiele zapobiegliwości, trudu, czasem cierpienia, ale ważne jest to, aby nad jego rozwojem pracować. Realizacja naszych talentów jest drogą do osiągnięcia wiecznej nagrody, którą otrzymamy na końcu czasów. Wśród tych talentów oprócz poszczególnych zdolności będą powołania do życia rodzinnego, kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, dzięki którym rozwija się Boże Królestwo na ziemi - przypominał bp K. Gurda.

Po Eucharystii zorganizowano agapę. Pielgrzymkę zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR