18 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

1 września 2021 r.

Dramat naszej epoki


fot. PIXABAY.COM

Jean Cocteau ponad 30 lat temu stwierdził, iż największym dramatem naszej epoki jest to, iż głupota zabrała się za myślenie.

I nie chodzi o to, iż kandydatów do Nagrody Darwina przybyło nam w stopniu zatrważającym, bo wówczas mielibyśmy tylko do czynienia z przyspieszeniem ewolucyjnej eliminacji elementów zagrażających rozwojowi gatunku. Rzecz w tym, że dzisiaj ubrana w szatki mądrości głupota zaczyna wypierać to, co jest owocem logicznego myślenia, i zajmuje miejsce pierwsze wśród ludzkich cnót. Końcówka wakacji w naszej ojczyźnie przyniosła wręcz wysyp takich zachowań.

Działania władz naszego wschodniego sąsiada, grupujące coraz większą ilość imigrantów na naszej granicy, dla każdego cokolwiek tylko posługującego się intelektem już na pierwszy rzut oka jawią się jako agresja. Świat dzisiejszy, nazywany zresztą globalną wioską, nie potrzebuje działań wojskowych, aby prowadzić regularną wojnę, a zwycięstwa nie mierzy się dzisiaj tylko zajmowaniem kolejnych piędzi terytorium wroga. Dzisiaj wystarczy wbić kij w szprychy kół napędowych drugiego państwa, by przejąć nad nim kontrolę. tak z grubsza można pojąć wojnę hybrydową. Do tego wystraczającym sposobem jest wzmożenie na terenie wroga sił destrukcyjnych, które same dokonają dzieła zniszczenia. Obrona naszych granic przez ustanowione przez państwo służby jest dzisiaj podcinana nie tylko biegami przełajowymi parlamentarzystów, ale także wypowiedziami w oczach opinii społecznej obniżającymi ich rangę w życiu naszego kraju. Szczególnie dobitnie w tej kwestii ostatnimi czasy wypowiedzieli się Wł. Frasyniuk i L. Wałęsa. Porównanie naszego wojska do psów, szmat i hitlerowców okazało jednak nie tyle morale naszej armii, ile raczej degenerację intelektualną owych „myślicieli”. Szczególnie boleśnie zabrzmiały słowa niedoszłego „mędrca Europy”, który w przededniu rocznicy agresji nazistowskich Niemiec na Polską porównał naszą armię do hitlerowców. To stwierdzenie padło w mieście, w którym o 4.45 padły pierwsze strzały II wojny światowej, a salwa z okrętu Schleswig Holstein jeszcze nie przebrzmiały na Westerplatte. W mieście, gdzie nadal czuć zapach krwi obrońców Poczty Polskiej. To właśnie tam, a nie gdzie indziej dramat tych słów jest najbardziej przerażający. Do jakiego stopnia musiał skundlić się nasz naród, skoro pozwala na takie wypowiedzi, niezależnie od tego, kto je wypowiada. Niestety, od blisko 6 lat przyzwyczajani jesteśmy do przekraczania rozmaitych granic w naszej narodowej wrażliwości, a metoda krojenia salami zastosowana została w niszczeniu tożsamości i jedności naszego narodu. Co więcej, to co w normalnej społeczności zasługiwałoby na ostracyzm społeczny, w naszej ojczyźnie od dłuższego już czasu stało się powodem do dumy i splendorów. Wystarczy tylko wspomnieć, że to samo środowisko, które dzisiaj polskich żołnierzy porównuje do zbrodniarzy hitlerowskich, całkiem niedawno kazało zbrodniarza Kiszczaka uznawać za człowieka honoru i na piedestał wciągać kogoś, kto w imię interesów obcych mocarstw wydawał rozkazy zabijania Polaków. Ironicznie wypadałoby tylko zapytać, przy którym kieliszku wódki w Magdalence ta wersja została ustalona?

 

Ameryka chyba jednak Środkowa

Jeszcze dobitniejszym przykładem zajęcia przez głupotę miejsca mądrości w życiu społecznym było zorganizowane przez prezydenta Warszawy, specjalisty od zatruwania zdrowych polskich wód, zgromadzenie dla osób poniżej 35. roku życia. Nazwane górnolotnie Campus Polska już w samej swojej nazwie zawarło drwinę z polskiej tożsamości. W języku łacińskim bowiem słowo „campus” oznacza ni mniej ni więcej, jak puste pole bądź obozowisko ludów koczujących, nie posiadających własnego terytorium lub chcących je dopiero wykształcić. Być może taka właśnie była idea tegoż spotkania, ale traktowanie naszego kraju jako rzeczywistości jeszcze nieistniejącej, projektowanej lub planowanej oznacza po prostu negację wszystkiego, co było dotychczas na przestrzeni ostatnich 1000 lat. Pomijam już fakt, iż w czasie tego spotkania organizatorom i prelegentom niejednokrotnie oberwało się od uczestników, punktujących brak logiki w ich wypowiedziach oraz omijanie niewygodnych dla nich pytań. Największym echem w naszej ojczyźnie odbiła się jednak wypowiedź pewnego posła ze Szczecina, który postanowił opiłować Kościół katolicki z jakowyś przywilejów. Dal samego mówcy takim przywilejem miałoby być chociażby… wypowiadanie się w sprawach publicznych. Cóż, widać coś wcześniej było, jak w Magdalence przy kolacjach. Bo logicznie myśląc, skoro wszystkie organizacje społeczne w naszym kraju mają możliwość wypowiadania się w sprawach publicznych i korzystania z tego, co nasz kraj stanowi, to dlaczego tylko Kościołowi katolickiemu takiego prawa się odmawia? Wystarczy tylko przypomnieć niedawne ekscesy na festiwalu organizowanym przez J. Owsiaka i gwałtowną ich obronę przez „piłujących” Kościół, by pytanie wyżej wzmiankowane z całą mocą móc postawić. Nawet jeśli by tylko traktować Kościół w wymiarze hierarchii, to z faktu obywatelstwa przynależy się mu prawo wypowiedzi. A że poprzez to wpływa on na opinię publiczną? Przecież inni wypowiadający się w przestrzeni publicznej także na nią wpływają w mniejszym lub w większym stopniu. Gdy weźmie się to pod uwagę, wówczas fraza z piosenki zespołu „Czerwony Tulipan”: „Olsztyn kocham, moją małą Amerykę” należy uzupełnić o przymiotnik Środkową, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z początków XX wieku w Meksyku.

 

Dramat, a nie farsa

Powiedzenie, znane już dzisiaj każdemu, mówi, iż historia powtarzająca się nie jest dramatem, lecz farsą. Nie jest to do końca prawda. Skutki bowiem głupoty w przestrzeni publicznej mogą być i zazwyczaj są dramatyczne. Ustanowione na jej podstawie rozumienie rzeczywistości wpływa na konkretnych ludzi, którzy otępiali z lubością nurzają się w bagnie idiotyzmu z tragicznym dla siebie skutkiem. Odebranie bowiem człowiekowi jego tożsamości wcześniej czy później rodzi w nim bestię, które nie zważa na realne skutki swoich działań. Warto jednak przypomnieć i to stwierdzenie, iż rewolucja wcześniej czy później pożera własne dzieci.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR