17 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Pierwsze spotkanie

1 września 2021 r.

Przez Maryję do Jezusa


fot. ARCHIWUM

18 września w parczewskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi.

Trudno policzyć, ile serii rekolekcji zawierzenia odbyło się do tej pory w naszej diecezji. - Na pewno było ich bardzo dużo. Wiemy, że organizowano je nie tylko dużych ośrodkach, takich jak Biała Podlaska, Siedlce, Radzyń, Międzyrzec i Parczew, ale też w wielu małych parafiach - potwierdza ks. Grzegorz Suwała posługujący w bazylice jako wikariusz. - Z pomysłem na pielgrzymkę zawierzonych nosiłem się jeszcze w czasach, gdy pracowałem w Radzyniu. Organizując pierwsze zawierzenia, chciałem, by miały one jakąś kontynuację. Zastanawiałem się, co zrobić, aby to zawierzenie było początkiem konkretnej drogi i stylu życia. Porównywałem to do zasadzenia pięknego ogrodu. Kiedy przestajemy o niego dbać, wszystko szybko zarasta chwastami.

Podobnie dzieje się w życiu duchowym. Rekolekcje zawierzenia porównałbym też do wielkiej duchowej wędrówki. One naprawdę dają wiele dobrych owoców i radości, ale nam nie wolno pozostać na tym etapie. Potrzebujemy dalszej konkretnej formacji i wspólnoty - zaznacza.

 

Bogate w treść

Na formację zawierzonych będzie składała się nie tylko pielgrzymka. - Planujemy też cykliczne spotkania w pierwsze soboty miesiąca. Będziemy zjeżdżać się do parczewskiej bazyliki. Naszą formację chcemy prowadzić również za pomocą mediów diecezjalnych. Raz w miesiącu będziemy mieli swoją audycję w Katolickim Radiu Podlasie. Chcemy być obecni także na łamach „Echa Katolickiego” - wylicza ks. Grzegorz.

Do udziału w planowanych przedsięwzięciach zaprasza również proboszcz z parczewskiej bazyliki ks. Jacek Nazaruk.

- Zbliżająca się pielgrzymka ma być inauguracją stałej formacji osób zawierzonych. Chcemy, by pomagała ona w utwierdzeniu i pogłębieniu tego zawierzenia. Nie możemy się zatrzymywać. Trzeba nam ciągle szukać głębi. Rekolekcje zawierzenia dane mi było przeżywać razem z moimi parafianami w Mokobodach. Nasza grupa liczyła ponad 40 osób. Przymierzałem się do tych rekolekcji kilka razy. Cieszę się, że mogłem ten czas przeżywać we wspólnocie. Był bardzo obfity w treści. Po co dalsza formacja? Bo życie wszystko potrafi zweryfikować i nawet po takich niesamowitych rekolekcjach możemy wrócić do danych przyzwyczajeń i demonów. Potrzebujemy dalszego ukierunkowania. Musimy ciągle dolewać oliwy do tego ognia, który już nas rozpalił - zaznacza ks. J. Nazaruk.

 

Spotkajmy się!

Pielgrzymka upłynie pod hasłem „Maryja mi światłem”. To słowa wypowiedziane przez kard. S. Wyszyńskiego. W programie znajdą się konferencja, modlitwa różańcowa i Eucharystia.

- Usłyszymy też kilka świadectw osób zawierzonych. Będą to mocne, głębokie i osobiste świadectwa. Te osoby podzielą się doświadczeniem wędrowania przez życie z Maryją, przez życie niełatwe, naznaczone bólem, cierpieniami i chorobą. Pokażą na własnym przykładzie, że Maryja jest Tą, która oświeca drogę, pomaga wyjść z ciemności i zawsze prowadzi do Jezusa - dopowiada ks. Grzegorz.

Kto uczestniczy w rekolekcjach zawierzenia?

- Rozpiętość wiekowa jest bardzo duża, zaczynając od nastolatków, przez osoby młode, a kończąc na osobach dojrzałych. Patrząc przez pryzmat tych serii, które dane było mi prowadzić, największą grupę stanowiły osoby w wieku 25-40 lat, dopiero wchodzące w życie. To znamienne dla nas, prowadzących, że Maryja przyciąga do siebie młodych. W tych dziwnych czasach, w których przyszło nam żyć, w momencie przewrotu kulturowego, kiedy wiele rzeczy się burzy, kiedy idzie nowe, ale niekoniecznie lepsze, młodzi chwytają się Maryi - zauważa ks. G. Suwała.

 

Nadzieja w zawierzonych

Ks. Grzegorz podkreśla, że coraz więcej osób zaczyna teraz szukać konkretnej formacji. - Nie tej powierzchownej - „od niedzieli do niedzieli”, nie sympatyzowania z Chrystusem, ale faktycznego kroczenia za Nim. Ci, którzy decydują się na zawierzenie, robią to świadomie. Mówię im, że pokładamy w nich wielką nadzieję. Liczymy, że poniosą to dzieło dalej. Zawierzenie polega na oddaniu się w zaufaniu na zupełną wyłączność Jezusowi i Maryi. Wtedy mam spokojne serce, bo wiem, że Matka Najświętsza nie pozwoli, bym odszedł od Jezusa. Budzi w moim sercu pragnienie trwania przy Nim i to nawet wtedy, gdy pojawią się grzech i słabość, a wiem, że na pewno się pojawią - zaznacza ks. Grzegorz.

Na koniec zachęca do udziału w rekolekcjach i kontynuowania formacji w duchu zawierzenia. - To nie przypadek, że będziemy spotykać się w Parczewie u Maryi Królowej Rodzin. Matka wie, jak prowadzić dziecko. Ona oświeci i wskaże kierunek - podsumowuje ks. G. Suwała.


Świadectwa

Warto zawierzyć się Jezusowi przez ręce Maryi, bo jak pisał św. Ludwik Maria Grignion de Montfort ,,jest to droga najpewniejsza, najprostsza i najkrótsza’’. Idąc tą drogą razem z Maryją, mam pewność, że prowadzi ona prosto do Jezusa. Od chwili zawierzenia Matka Najświętsza przemienia moje życie i prowadzi do coraz głębszej relacji z Chrystusem poprzez częste uczestnictwo w Eucharystii, korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania, adorację Najświętszego Sakramentu, osobistą modlitwę oraz rozważnie Męki Pana Jezusa i czytanie słowa Bożego. Bóg przyszedł do nas przez Maryję i pragnie, abyśmy tą drogą przychodzili do Niego.

W niewolę miłości Jezusowi przez przyczynę Maryi oddałam się 6 października 2018 r. w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. 33-dniowe rekolekcje, które przygotowały mnie do zawierzenia, były dla mnie czasem szczególnym i wyjątkowym. Podczas trwania rekolekcji codziennie uczestniczyłam w Eucharystii; były dni, kiedy pościłam o chlebie i wodzie. Jednym z największych darów i owocem tych dni, który wyprosiła mi Maryja, był dar stałego spowiednika i kierownika duchowego. W trakcie rekolekcji poznałam samą siebie. Do tej pory już trzy razy odnawiałam swoje zawierzenie i za każdym razem ten okres w rekolekcjach jest dla mnie bardzo ważny, gdyż pomaga mi stanąć w prawdzie o samej sobie w świetle Bożej miłości i Bożego miłosierdzia. Czasem szczególnym były też dni poprzedzające dzień zawierzenia, kiedy jednego dnia uczestniczyłam w Drodze krzyżowej według bł. Katarzyny Emmerich i nabożeństwie pokutnym. W tych dniach Pan Jezus dotykał szczególnie swoją miłością mojego serca. Dzień samego zawierzenia był jednym z najważniejszych dni w moi życiu. Nigdy nie zapomnę, jak szłam w procesji z białą różą w dłoni dla Maryi, a prowadził nas krzyż. Nigdy nie zapomnę też momentu, kiedy wypowiadałam słowa aktu zawierzenia.

Szczególnie przeżyłam też czas rekolekcji prowadzonych w naszej diecezji, w sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, które prowadził ks. G. Suwała. Dziękuję Panu Bogu za dzieło zawierzenia w naszej diecezji i za ks. Grzegorza, który został wybrany przez Maryję i przez którego Maryja pragnie działać.

BEATA


Zawierzenie Jezusowi przez ręce Maryi jest moją decyzją, która wydaje ogromne owoce w życiu. Za żadne skarby świata bym jej nie zmieniła. Maryja jest dla mnie jak najlepsza matka: dba o moje potrzeby, ze szczególną miłością czuwa nade mną i tymi wszystkimi, którzy oddają się Jej w opiekę. Pomaga mi odzyskać prawdziwą wolność, uczy kochać czystą miłością wolną od szukania swego, gotową dawać siebie drugiemu człowiekowi za darmo. Uczy też cierpliwości, służebności i wypełniania woli Bożej. Zaprosiłam Maryję do mojego życia, aby była razem ze mną w każdej chwili, w codzienności, w radościach i trudnych momentach. Maryja mnie nigdy nie zostawia; kiedy płyną łzy, mocno przytula do swego Niepokalanego Serca. Czuję Jej obecność w moim życiu. Wiem, że mnie chroni i wyprasza ogromne łaski. Wiem, że przytula mnie do swego macierzyńskiego serca i niesie prosto do Jezusa. Ona jest najlepszym drogowskazem.

Rekolekcje zawierzenia są dla mnie czasem błogosławionym, który ubogaca wewnętrznie. Jest darem od Boga i motywacją do pracy nad sobą. Widzę ogromne duchowe bogactwo tego czasu, Bóg udziela wielu łask poprzez rekolekcyjne Msze św., adoracje, konferencje. Te rekolekcje to dla mnie czas głębokiej bliskości z Maryją i Jezusem.

ANNA

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR