17 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Widowisko nad Białym

1 września 2021 r.

Poznali tajemnicę jeziora


fot. ARCHIWUM

Na plaży głównej nad jeziorem Białym w Okunince 28 sierpnia odbył się transgraniczny festiwal kulturalny.

„Tajemnica jeziora” to jeden z elementów projektu „Ukraińsko- polskie pojezierza - kraina legend: odkrywaj i ciesz się nieznanym”. Na początku sierpnia na zaproszenie wójta gminy Włodawa Dariusza Semeniuka ukraińska delegacja na czele z przewodniczącym Wołyńskiej Rady Obwodowej uczestniczyła w wizycie studyjnej na Lubelszczyźnie, odwiedzając m.in. jeziora: Białe, Glinki i Sobibór. Uczestnicy, zwiedzając miejsca turystyczne, rozmawiali o ich promocji na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. - Celem transgranicznego projektu jest stworzenie konkurencyjnego produktu turystycznego i popularyzacja dziedzictwa przyrodniczego - wyjaśnia Anna Czajka, koordynator projektu po stronie polskiej.

- Chociaż region z jeziorami po obu stronach granicznej rzeki Bug jest już dobrze znany zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, to bardzo nieliczne miejsca turystyczne, takie jak jezioro Świtaź na Pojezierzu Szackim i jezioro Białe w gminie Włodawa zyskały dużą popularność. Inne, również bardzo malownicze i piękne, znajdujące się w sąsiedztwie wskazanych jezior, są ciągle mało rozpoznawalne. Ponadto obserwowane w ostatnim czasie zmiany w zachowaniu turystów inspirują do wprowadzania nowych form, przede wszystkim turystyki kulturalnej i poznawczej. Poprzez realizację projektu „Ukraińsko-polskie pojezierza - kraina legend: odkrywaj i ciesz się nieznanym” chcemy przyciągnąć potencjalnych gości - tłumaczy A. Czajka.

 

Legenda o dziewczynie

Istotną częścią projektu jest festiwal „Tajemnica jeziora”, który odbywa się w dwóch etapach - nad brzegiem jeziora Piaseczno na Ukrainie i nad jeziorem Białym w Polsce. Program festiwalu został przygotowany wspólnie przez stronę polską i ukraińską, a jego głównym elementem było widowisko teatralne o lokalnych legendach związanych z jeziorami. - Na podstawie jednej z legend przygotowaliśmy przedstawienie, które mogliśmy zobaczyć na scenie na plaży głównej w Okunince 28 sierpnia w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga z Włodawy - informuje A. Czajka.

Scenariusz i choreografię tańca współczesnego do spektaklu przygotowała Renata Jakimiuk - animator, menadżer kultury, tancerz, nauczyciel w MDK, która jest także reżyserem widowiska. - Tekst opiera się na legendzie o dziewczynie, w której kochał się pewien młodzieniec. Młodzi spotykali się nad wodą jeziora Czarnego - opowiada R. Jakimiuk. - Jak mówi legenda, dziewczynę zapragnął demon jeziora Utopiec, który codziennie ją podpatrywał spod tafli jeziora. Kiedy młodzi wyznawali sobie miłość, Utopiec chciał porwać dziewczynę w toń. Młodzieniec walczył dzielnie o ukochaną, ale kiedy wydawało się, że już prawie pokonał demona, ten wezwał na pomoc rusałki Bogunki, żeby uwiodły chłopaka. Młodzieniec w ostatniej chwili rzucił ukochanej kłębek złotej nici, którą mu podarowała. Dziewczyna, zwijając kłębek złotej nici, szła za ukochanym.

 

Warsztaty z wyplatania wianków

Opowieści i legend jest sporo, do dziś znanych jest kilka z nich. Powstał nawet zbiór opowiadań ludowych w ramach programu realizowanego przez włodawskie muzeum wraz z pracownikami i studentami katedry etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W zaprezentowanym spektaklu zatańczyli wychowankowie MDK: grupa baletowa Ecarte, Zespół Tańca Ludowego Włodawiacy, Grupa Teatralna Kontakt. Choreografię tańca ludowego przygotowała Anna Mróz i Barbara Mierzwa z MDK. Zaśpiewał zespół wokalny Cisza pod kierunkiem Iwony Szwaj. Piosenki do widowiska napisała absolwentka MDK Magda Ruta i Tomek „Serek” Krawczyk.

W programie festiwalu znalazły się także występy lokalnych zespołów śpiewaczych: Swaniek z Wyryk i Orchowianek z Orchówka. Zaśpiewały również Mołodyczki z Szacka na Ukrainie, zespół folkowy Czeremszyna oraz Magda Ruta. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty wyplatania wianków i wyroby lokalne, które na stoiskach prezentowały koła gospodyń wiejskich m.in. z Korolówki, Szuminki i Wyryk.

Organizatorami festiwalu byli gmina Włodawa i samorząd województwa wołyńskiego.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR