18 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

1 września 2021 r.

Uzdrowić serce Libanu


fot. ARCHIWUM

Rozmowa z Fabiem Loutfim, kustoszem relikwii libańskich świętych w Polsce, prezesem Maronickiej Fundacji Misyjnej.

​Rok temu Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie wskazała czcicielom św. Szarbela Maronicką Fundację Misyjną jako odpowiedzialną za kult tego libańskiego świętego, który rozkochał w sobie wielu Polaków. Jakie zadania stoją obecnie przed fundacją?

Nową misję, którą otrzymaliśmy, chyba najlepiej charakteryzują słowa: świadectwo i zaufanie Bogu. W praktyce ten apostolat niewiele się zmienia. To, co ulega zmianie, to wymagania Boga wobec naszego zaangażowania. Od 2019 r., kiedy patriarcha Kościoła maronickiego udzielił nam swojego błogosławieństwa, podnosząc wszystkie apostolaty i działania Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce do służby Kościołowi, widzimy, że Bóg rzeczywiście dał nam wiele łask - ale także wymaga od nas wiele.

Każdego dnia modlimy się o jedność Kościoła oraz o wypełnienie woli Bożej poprzez nasze apostolstwo. Staramy się pomagać osobom zainteresowanym duchowością maronicką, a także wspierać nielicznych maronitów mieszkających w Polsce zarówno poprzez wsparcie duchowe, jak i materialne.

 

W wielu polskich parafiach św. Szarbel odbiera wielki kult. Czcią otaczane są relikwie, wiele osób zabiega o olej św. Szarbela, szukając wstawiennictwa maronickiego mnicha w chorobie i innych ciężkich życiowych sytuacjach. Z czego wynika tak wielka popularność tego libańskiego świętego?

 

Głęboko wierzę, że Bóg za wstawiennictwem swoich świętych odpowiada tym, którzy z wiarą proszą Go o łaskę nawrócenia ich dusz, jak również pomoc w trudnych chwilach - o ile to jest zgodnie z Jego wolą i ma służyć do zbawienia dusz. Św. Szarbel jest takim znakiem miłości Pana Boga do nas w naszym osobistym i codziennym życiu. Stanowi odpowiedź Boga na pokładane w Nim zawierzenie.

W sanktuarium św. Szarbela w klasztorze św. Maruna w Annaya mamy skatalogowanych ponad 29 tys. medycznych potwierdzeń nadprzyrodzonej interwencji tego świętego w przypadkach chorób, niedających się wyjaśnić z medycznego punktu widzenia. Cała dokumentacja znajduje się pod opieką mnicha o. Louisa Mattarolma, który osobiście otrzymał ogromną łaskę od samego świętego - został przez niego przywrócony do życia po tym, jak lekarze wystawili akt zgonu.

 

Czy w związku m.in. z sytuacją polityczną w Libanie, ale też pandemią, starania o relikwie św. Szarbela są dzisiaj utrudnione?

 

Wielokrotnie przekonałem się, że są ludzie nieświadomi roli relikwii. Ich niepokój budzi fakt, że w XXI w. Kościół katolicki nie tylko zezwala na kult relikwii, czyli czczenie ciał zmarłych świętych lub męczenników, ale także zazdrośnie ich strzeże. Tymczasem św. Tomasz z Akwinu pisał: „Sam Bóg też daje nam niejako wzór i przykład czczenia relikwii, gdy wsławia je cudami”. I nawet jeśli ktoś nie wierzy w doniesienia o cudach i uzdrowieniach, które dokonują się przez kontakt z ciałami lub odzieżą świętych Kościoła, nie może zaprzeczyć temu, co mówi samo Pismo Święte. Co więcej, ciała świętych, którzy służyli naszemu Panu, są dla Boga najpiękniejszą pamiątką miłości, z jaką oddawali się pokucie i dobrym uczynkom. Podczas gdy świat zachwyca się ciałami nagimi, eksponowanymi, ale niepozbawionymi wulgarności, my, katolicy, czcimy ciała, które zostały obleczone w cnoty i uszlachetnione przez przelanie krwi - czy to w męczeństwie, czy w wyrzeczeniu się namiętności, czy też w codziennym oddaniu i miłości do Boga i Jego świętego Kościoła.

Wracając do pytania - to nie sytuacja polityczna czy pandemiczna „przeszkadza” w podjęciu decyzji o przekazaniu relikwii świętego ubiegającej się o nie parafii. Ze względu na bezcenną wartość relikwii parafie muszą spełniać kilka warunków, które Zakon Libański Maronicki bada, zanim zadecyduje o ich przekazaniu do kultu.

 

Liban jest jedynym pluralistycznym krajem na Bliskim Wschodzie - z tego powodu od lat stawiany był za wzór dla innych państw arabskich, a św. Jan Paweł II określił go mianem „przesłania dla świata”. Proszę powiedzieć, czy trudna sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza przekłada się na życie chrześcijan?

 

Ubiegły rok był dla tego małego śródziemnomorskiego kraju rokiem pełnym wyzwań pod każdym względem. Liban, będący domem dla 18 różnych wspólnot religijnych i obrządków, rzeczywiście uważano za model współistnienia i pluralizmu. Teraz kraj, który miał świętować 100-lecie swojego istnienia, stoi w obliczu kryzysu gospodarczego i humanitarnego zagrażającego jego istnieniu i tożsamości. Od prawie 19 miesięcy jest nękany: po kryzysie gospodarczym i finansowym przyszła pandemia COVID-19, a następnie eksplozja w porcie w Bejrucie. Liban przeżywa poważną i długotrwałą depresję gospodarczą: wzrost realnego PKB zmniejszył się o 20,3% w 2020 r., inflacja osiągnęła poziom pięciocyfrowy, a kurs walutowy wciąż traci na wartości. Gwałtownie wzrasta ubóstwo.

Kulminacją różnych katastrof była eksplozja w porcie w Bejrucie 4 sierpnia 2020 r., oceniana jako jedna z najpotężniejszych eksplozji niejądrowych w historii. W jej wyniku zginęło ponad 200 osób, ponad 6,5 tys. zostało rannych, a ponad 300 tys. zostało bez dachu nad głową. Eksplozja uderzyła w większość dzielnic chrześcijańskich, gdzie zniszczone zostały zabytkowe kościoły, szpitale, szkoły i wiele innych obiektów przemysłowych czy domów. Chrześcijanie przeżywają obecnie naprawdę ciężki czas zwątpienia. Szacuje się, że potrzeba będzie ponad 25 mld dolarów, aby naprawić skutki eksplozji. I o wiele więcej, aby uzdrowić serca dotknięte udręką, rozpaczą, poczuciem straty bliskich, jak też poczuciem braku sprawiedliwości i obecności Boga.

 

Polakom brakuje także pielgrzymek do „kraju cedrów”. Jest szansa na ich powrót?

 

Nie tracąc nadziei, liczymy na to. Maronicka Fundacja Misyjna jest współorganizatorem pielgrzymki do Libanu, która zaplanowana została na październik br. Modlimy się, aby sytuacja polityczna, jak i pandemiczna nie zablokowała nas w tej misji zbliżania wiernych do świętych miejsc w Libanie.

 

W jaki sposób za pośrednictwem Maronickiej Fundacji Misyjnej można wesprzeć Libańczyków?

 

Od zeszłego roku nasza fundacja mocno angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym i poszkodowanym w wyniku wybuchu w Bejrucie. Pomogliśmy niezliczonym rodzinom i zakonom, które dzięki naszej hojności i zaangażowaniu były w stanie zapewnić najbardziej potrzebującym schronienie, żywność, także pomoc w naprawie domów dotkniętych katastrofą.

Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy patriarcha Kościoła maronickiego - jako przewodniczący Komisji ds. Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Patriarchów i Biskupów Katolickich w Libanie - odznaczył naszą fundację za skromną pomoc humanitarną. Nie przestaniemy pomagać, bo potrzeby są ogromne i wciąż jest wielu, którzy cierpią czy to z powodu utraty bliskich, czy to ze względu na zmiany polityczne i gospodarcze.

Każdy, kto chce pomóc Libanowi, informacje o formach wsparcia może znaleźć na stronie internetowej Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce: www.maronici.pl.

 

1 lipca na Liban skierowane zostały oczy całego chrześcijańskiego świata. W jego intencji odbył się wtedy w Watykanie dzień modlitwy i refleksji. Czy zdaniem Pana są szanse, by ten kraj - mówiąc słowami papieża Franciszka - przezwyciężył poważny kryzys, przez który przechodzi, i ukazał ponownie światu swoje oblicze pokoju i nadziei?

 

Aby przezwyciężyć ten poważny kryzys, przywódcy i politycy, szczególnie chrześcijańscy, muszą umieć odłożyć na bok własne interesy i nauczyć się być „jednym”, do czego wzywa nas sam Bóg. O to samo zaapelował Ojciec Święty Franciszek w dniu poświęconym modlitwie za Liban, wzywając przywódców politycznych do znalezienia pilnych i stabilnych rozwiązań obecnego kryzysu gospodarczego, społecznego i politycznego, pamiętając, że nie ma pokoju bez sprawiedliwości.

Liban, jak powiedział św. Jan Paweł II, nie jest krajem, ale przesłaniem. Przesłaniem jedności. Przesłaniem o wytrwałości. Przesłaniem o czci i miłości do Boga... Jeśli rządowi nie uda się szybko zrestrukturyzować - a z perspektywy czasu widzimy, że nie jest to łatwe - będziemy świadkami, jak zewnętrzne siły geopolityczne „zainteresują się” i „zainterweniują” na ziemiach cedrowych. Dlatego gorąco wyzywam ludzi dobrej woli o modlitwę w intencji nawrócenia serc wszystkich przywódców świata, o pokój na Bliskim Wschodzie, a także tu, w Polsce i w naszych domach, ponieważ wszystko się zaczyna od naszej osobistej relacji z Bogiem.

 

Dziękuję za rozmowę.

Monika Lipińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR