17 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Uroczystości dożynkowe

1 września 2021 r.

Wdzięczni Bogu i ludziom


fot. IZU

Dzisiejsza wieś kultywuje tradycje, ale i otwiera się na współczesność, bo tego wymaga od niej świat - mówił do zgromadzonych gości wójt Henryk Brodowski podczas dożynkowych uroczystości, które odbyły się w niedzielę, 29 sierpnia, na placu przy Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach.

Najważniejszą gminną imprezę zainaugurowała Msza św. dziękczynno- błagalna w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu. Biskup Grzegorz Suchodolski, który przewodniczył Eucharystii, zaznaczył, że zanim wypowiemy słowo „dziękuję” względem samych siebie, utrudzonych rolników, władz gminy i różnych instytucji, które wspierają rolnictwo, najpierw mówimy je wobec Ojca - Tego, od którego wszystko pochodzi. - Pierwszą stacją dziękczynienia za wszelkie dobro i dar staje się Eucharystia. Za trud, plon oraz owoce pracy rąk ludzkich minionego roku Bogu niech będą dzięki - dodał bp Suchodolski.

W trakcie liturgii zostały poświęcone symboliczne wieńce oraz chleb, który później dzielono wśród zgromadzonych mieszkańców i gości. Zanim na dobre rozpoczęło się świętowanie, biskup poświęcił nowe obiekty szkolne powstałe w ZO (świetlicę, stołówkę, szatnię, kuchnię oraz nową salę do nauki), które będą służyć uczniom. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowych Iganiach. Wręczono również stypendia dla najbardziej uzdolnionych dzieci i młodzieży z gminy. Później była już tylko muzyka i dobra zabawa! Oprócz zespołów ludowych - grup śpiewaczych Białki, Ale Babki, Folk Lacki, Moko Bęc, Strzałki, Chodów - na scenie zabrzmiały też piosenki grupy Nowator, Miły Pan, Baby Full oraz Mario Bischin. Spotkaniu towarzyszyły atrakcje dla dzieci i młodzieży - zabawy i konkursy, dmuchany plac zabaw. Dużym powodzeniem cieszyły się również stoiska z tradycyjnymi potrawami przygotowane przez KGW.


MOIM ZDANIEM

Henryk Brodowski, wójt gminy Siedlce

Dożynkowe święto jest okazją do podziękowań, wspólnej zabawy, ale i chwili refleksji. Zmieniają się nasze miasta i wsie, zmienia się także nasza gmina. Nie brakuje codziennych kłopotów i trudności, ale staramy się na co dzień korzystać z wszelkich możliwych źródeł finansowania, aby się rozwijać. Gmina rośnie i pięknieje. To zasługa jej mieszkańców, radnych oraz profesjonalnej kadry administracji samorządowej.

Dzisiejsza wieś już od dawna nie żyje tylko z rolnictwa i nie tylko nim. Dzisiejsza wieś kultywuje tradycje, ale i otwiera się na współczesność, bo tego wymaga od niej świat. Dlatego też nasz gminny plon to nie tylko wieńce ze starannie zbieranych kłosów i ziaren zboża, nie tylko bochen chleba, którym się dzielimy. To także piękna infrastruktura, która nas otacza, nowoczesne budynki, drogi, chodniki. Gmina Siedlce może się takimi pochwalić.

Iwona Zduniak-Urban

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Diecezjalne dziękczynienie


W Święto Narodzenia NMP 8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami diecezjalnymi. [fot. Agnieszka Bieniek]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
XI Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina
Wydział duszpasterstwa rodzin przygotował już program kolejnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się w niedzielę 3 października. W tym roku będzie miała ona wyjątkowy charakter ze względu na 25-lecie beatyfikacji Męczenników Podlaskich i będzie połączona ze ślubowaniem członków Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 17-19 września w Siedlcach odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
W trosce o wychowanie
„Profilaktyka uzależnień - dobre wychowanie” to hasło tegorocznej edycji XXX Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 18 września.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
19 września na terenie Dzieła Międzyfortowego Kobylany I nastąpi otwarcie wystawy „Historia 34 Pułku Piechoty”.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR