6 grudnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
02-08 grudnia 2021r.

menu

NEWS

W środę 8 grudnia, o 19.00, w parafii Szpaki sprawowana będzie Msza św. wieńcząca Rok św. Józefa. Podczas uroczystości zostanie odczytany dekret biskupa siedleckiego podnoszący kościół parafialny w Szpakach do rangi sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca NMP.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Spotkanie grupy wsparcia

17 listopada 2021 r.

Rak nie wyrok

W niedzielę 14 listopada br. odbyło się spotkanie inauguracyjne grupy wsparcia dla osób, u których wykryto chorobę nowotworową, które zmagają się z nią od dłuższego czasu, oraz członków rodziny, którzy współcierpią razem ze swoimi bliskimi.

Zainaugurowała je Msza św. o 16.00 odprawiona w kaplicy parafii św. Jana Pawła II. Kolejne planowane jest na niedzielę19 grudnia.

Życie pokazuje, że bolesna diagnoza - szczególnie wtedy, gdy choroba wcześniej nie była sygnalizowana - potrafi uderzyć z ogromną siłą w dotychczasową stabilizację, nadwyrężyć wiarę w Boga, zabrać pokój i nadzieję, wypełnić codzienność lękiem. Grupa wsparcia proponuje pomoc duchową, psychologiczną - jeśli trzeba, także materialną. Swoje towarzyszenie oferują osoby, które same doświadczyły choroby nowotworowej i - co ważne - wyszły z niej zwycięsko, a także kapłani, lekarz onkolog, psychoonkolog.

- Choroba nowotworowa stawia chorego, a często także jego rodzinę, bliskich, przyjaciół, przed zupełnie nowymi wyzwaniami, każe na nowo przemyśleć dotychczasowe „oczywistości”, na nowo „umeblować świat”, nauczyć się w miarę normalnie żyć z rakiem - tłumaczy ks. Paweł Siedlanowski, diecezjalny duszpasterz chorych, współzałożyciel grupy. - Problemem jest uporządkowanie i przepracowanie świata emocji, umiejętność poradzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami (bunt przeciw Panu Bogu, bliskim, negacja sensu leczenia itp.), zachowanie dotychczasowego świata wartości, nieobwinianie siebie za chorobę, nauczenie się mówienia o niej i wiele innych. A wszystko to w kluczu wartości wypływających z Ewangelii, ze świadomością bliskości Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, z mocnym wsparciem sakramentalnym. I to jest - jeśli szukać cech specyficznych grupy - istotna nowość, którą grupa wsparcia chce wnieść, jej wyjątkowość. Istnieje przecież wiele innych, oferujących swoją pomoc, ale też koncentrujących się na ludzkiej psyche, bez głębszego odniesienia do Pana Boga - dodaje.

Pierwsze spotkanie i rozmowy pokazały, jak bardzo oczekiwane jest wsparcie, które nowopowstała wspólnota pragnie nieść, i jak wielki jest problem społeczny, którego dotyka. Pomysł spotkał się z życzliwością i otwartością dyrekcji i lekarzy Siedleckiego Centrum Onkologii, które ze swojej strony również obiecało wsparcie merytoryczne.

WA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Światłość w ciemności


Obrazy, grafiki i rzeźby dawnych i współczesnych artystów, które łączy wspólny temat: tajemnica Bożego Narodzenia, można oglądać na wystawie „Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień”, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Razem tworzymy tradycję
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jedlance organizuje konkurs bożonarodzeniowy pt. „Razem tworzymy tradycję”. Z racji kończącego się roku św. Józefa tematem bieżącej, szóstej edycji są słowa „Rodzina - tu zaczyna się życie”.
więcej »
III Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką!
Organizatorzy III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego z „Dwójką” zdecydowali się na przeniesienie zawodów z 5 grudnia na 19 grudnia! Powód? Szczyt fali Covid-19 przypadający na początek grudnia.
więcej »
 

POLECAMY


A ty? Za kogo Mnie uważasz?
Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Wreszcie: jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego?
więcej »
Warsztat Józefa
Na czas tegorocznego adwentu Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Warsztat Józefa”. Siedmioodcinkowy cykl oparty został o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa „Patris corde”.
więcej »
Jak osiągnąć pokój serca?
Ponadczasowy przewodnik dla poszukujących prawdziwej radości i pokoju ducha stanowi skuteczną odpowiedź na bolączki świata pogrążonego w lęku i chaosie. Czym urzeka czytelników jedna z najlepszych książek wielkiego mistrza duchowego czasów współczesnych?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR