6 grudnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
02-08 grudnia 2021r.

menu

NEWS

W środę 8 grudnia, o 19.00, w parafii Szpaki sprawowana będzie Msza św. wieńcząca Rok św. Józefa. Podczas uroczystości zostanie odczytany dekret biskupa siedleckiego podnoszący kościół parafialny w Szpakach do rangi sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca NMP.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Komentarz na niedzielę

21 listopada 2021 r.

Odrzucony Król

Prefacja mszalna na dzisiejszą uroczystość mówi, że Królestwo Jezusa to „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”.

Trzeba przyznać, że faktyczne nie jest to królestwo z tego świata, bowiem w świecie rządzi kłamstwo, śmierć, grzech, przekleństwo, zło, nienawiść, obojętność i wojna. Królestwo Boże ma wymiar duchowy, a nie polityczny, ideologiczny, czy geograficzny. Jego domeną nie są siła militarna, przemoc, tyrania, czy prawo, ale prawda.   
Bardzo łatwo przychodzi nam obwoływać Chrystusa królem. Niestety, nie umiemy tym żyć. Nie potrafimy oddać Mu siebie, swojego życia i naprawdę postępować według Ewangelii. Patrząc na nasze zachowanie, wybory, decyzje i słowa często można dojść do wniosku, że Jezus, dla nas wierzących, jest Królem tylko na papierze. Czy jesteśmy lepsi od tych, którzy otwarcie odrzucają Chrystusa? Obieramy Go, jako naszego Króla, ale nie pozwalamy, aby królował w naszym życiu. Ile już razy po cichu odrzuciliśmy Jego panowanie? Ile razy powiedzieliśmy, że do pewnych sfer nie ma wstępu? Nam pasuje tylko Jezus-Król z obrazka i z melodyjnych piosenek. Ten żywy, prawdziwy, w koronie i z krzyżem zamiast tronu, z konkretnymi wymaganiami, jest już niewygodny.      
Nauczyciel mówi dziś wyraźnie: jeśli stoisz po stronie prawdy, to jesteś mi posłuszny. To niby proste i zrozumiałe, ale nie w naszym świecie, w którym każdy ma swoją prawdę. Prawda jest przecież jedna, ale my wolimy się oszukiwać. Daleko nam do postawy Edyty Stein, która na początku swojej drogi wiary, jeszcze jako ateistka, miała powtarzać: „Jestem pusta, ale otwarta”. Po latach poszukiwań wyznała: „Bóg jest prawdą, kto szuka Prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział”.     
Ciekawe jest też pytanie Jezusa: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? To pytanie o nasze osobiste doświadczenie Jezusa. Czy naprawdę Go spotkaliśmy? Czy z głębi serca, a nie dzięki słowom ludzi, czy wiedzy wyczytanej z książek możemy powiedzieć, że Jezus żyje, króluje i zbawia? Chrystusa można spotkać wszędzie, nie tylko na modlitwie, w słowie Bożym, czy w drugim człowieku. Można doświadczyć Go także na swoim życiowym dnie, w bólu własnych zranień, w dolinie swoich grzechów i w zalęknionym sercu. Możesz być pusty, ale nie przestawaj być otwartym. Nie odrzucaj Króla, który zwyciężył świat i otwiera przed tobą swoje Królestwo. Wybierz Prawdę, która wyzwala i daje życie.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Światłość w ciemności


Obrazy, grafiki i rzeźby dawnych i współczesnych artystów, które łączy wspólny temat: tajemnica Bożego Narodzenia, można oglądać na wystawie „Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień”, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Razem tworzymy tradycję
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jedlance organizuje konkurs bożonarodzeniowy pt. „Razem tworzymy tradycję”. Z racji kończącego się roku św. Józefa tematem bieżącej, szóstej edycji są słowa „Rodzina - tu zaczyna się życie”.
więcej »
III Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką!
Organizatorzy III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego z „Dwójką” zdecydowali się na przeniesienie zawodów z 5 grudnia na 19 grudnia! Powód? Szczyt fali Covid-19 przypadający na początek grudnia.
więcej »
 

POLECAMY


A ty? Za kogo Mnie uważasz?
Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Wreszcie: jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego?
więcej »
Warsztat Józefa
Na czas tegorocznego adwentu Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Warsztat Józefa”. Siedmioodcinkowy cykl oparty został o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa „Patris corde”.
więcej »
Jak osiągnąć pokój serca?
Ponadczasowy przewodnik dla poszukujących prawdziwej radości i pokoju ducha stanowi skuteczną odpowiedź na bolączki świata pogrążonego w lęku i chaosie. Czym urzeka czytelników jedna z najlepszych książek wielkiego mistrza duchowego czasów współczesnych?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR