6 grudnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
02-08 grudnia 2021r.

menu

NEWS

W środę 8 grudnia, o 19.00, w parafii Szpaki sprawowana będzie Msza św. wieńcząca Rok św. Józefa. Podczas uroczystości zostanie odczytany dekret biskupa siedleckiego podnoszący kościół parafialny w Szpakach do rangi sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca NMP.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Gmina Pilawa

23 listopada 2021 r.

Jedni zamykają, inni rozbudowują

W Gocławiu uroczyście oddano do użytku nowe skrzydło szkoły podstawowej. Inwestycja kosztowała blisko 8 mln zł, ale połowę gmina pozyskała z programów wsparcia samorządu Mazowsza.

To kolejne z dużych zadań infrastrukturalnych realizowanych przez pilawski samorząd. Polegało ono na dobudowaniu nowego segmentu dydaktycznego, który po połączeniu z istniejącym budynkiem szkoły, stworzył spójną kompozycję architektoniczną.

 

Wyzwanie dla budżetu

Koszt inwestycji był duży, bo wyniósł 8 mln zł i budżet gminy, czego budżet gminy samodzielnie nie był w stanie udźwignąć. Liczono na

dofinansowanie z rządowych programów, ale… przeliczono się. Podobnie było z pomocą wojewody. - Jedynym ratunkiem okazał się samorząd województwa mazowieckiego. Rozmawiałam z panią marszałek Janiną Ewą Orzełowską o naszych problemach i dzięki jej zaangażowaniu w sprawę marszałka, a także współpracy z marszałek Elżbietą Lanc zarząd województwa przyznał nam dofinansowanie w wysokości 4 mln zł. To ogromne wsparcie. Dotacja ta sprawiła, że udało nam się tak bezproblemowo zrealizować to zadanie - podkreśliła burmistrz Albina Łubian.

 

Halę też wybudujemy

- Cieszę się, iż mogliśmy pomóc. Od początku funkcjonowania samorządu województwa, czyli od 23 lat, kierujemy się zasadą solidarności, pomocniczości, wspólnego rozwiązywania problemów, które na pozór wydają się nie do przejścia - zaznaczył marszałek Adam Struzik. Członek zarządu województwa J. E. Orzełowska zwróciła, że szkoła potrzebowała rozbudowy, a następnie życzyła uczniom i nauczycielom, by mieli jak najlepsze warunki do nauki i pracy.

- Wybudowano: cztery duże sale lekcyjne z zapleczami, węzeł sanitarny dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych z podnośnikiem, klatkę schodowa z przestronnym holem, siłownię z wyposażeniem, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i logopedy, sekretariat - wyliczała burmistrz A. Łubian.

W rozbudowanej części budynku znajdują się również pomieszczenia socjalne dla personelu szkoły, magazynowe oraz węzeł sanitarno-szatniowy dla sali gimnastycznej, która ma powstać w drugim etapie. Dodatkowo powstał nowy plac zabaw, zagospodarowano teren, wykonano parkingi i dojścia z kostki.

- Pani burmistrz, halę sportową też zbudujemy, proszę się nie martwić - zapewnił marszałek Struzik.

Po uroczystym przecięciu wstęgi nowy obiekt poświęcił proboszcz gocławskiej parafii ks. Kazimierz Momont.

 

Dobra współpraca

Starosta garwoliński Mirosław Walicki podziękował przedstawicielom samorządu Mazowsza za wspieranie całego powiatu. - Szpital powiatowy, strefa aktywności gospodarczej, przeprawa mostowa na Wiśle, niedawno zakupiony tomograf - to zadania, jakie wspólnie zrealizowaliśmy i realizujemy. To efekt bardzo dobrej współpracy, bo my, samorządowcy, mniej rozmawiamy i myślimy o polityce, a bardziej o konkretnych inwestycjach - zwrócił uwagę starosta.

Dyrektor szkoły w Gocławiu Tadeusz Pacek wspomniał trudne początki rozbudowy placówki. Zwracając się do burmistrz A. Łubian, podziękował. że w 2019 r. - mimo gwarancji finansowej - odważyła się rozpocząć prace.

Na zakończenie uroczystości uczniowie szkoły przedstawili okolicznościowy program artystyczny.

JAWA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Światłość w ciemności


Obrazy, grafiki i rzeźby dawnych i współczesnych artystów, które łączy wspólny temat: tajemnica Bożego Narodzenia, można oglądać na wystawie „Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień”, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Razem tworzymy tradycję
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jedlance organizuje konkurs bożonarodzeniowy pt. „Razem tworzymy tradycję”. Z racji kończącego się roku św. Józefa tematem bieżącej, szóstej edycji są słowa „Rodzina - tu zaczyna się życie”.
więcej »
III Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką!
Organizatorzy III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego z „Dwójką” zdecydowali się na przeniesienie zawodów z 5 grudnia na 19 grudnia! Powód? Szczyt fali Covid-19 przypadający na początek grudnia.
więcej »
 

POLECAMY


A ty? Za kogo Mnie uważasz?
Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Wreszcie: jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego?
więcej »
Warsztat Józefa
Na czas tegorocznego adwentu Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Warsztat Józefa”. Siedmioodcinkowy cykl oparty został o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa „Patris corde”.
więcej »
Jak osiągnąć pokój serca?
Ponadczasowy przewodnik dla poszukujących prawdziwej radości i pokoju ducha stanowi skuteczną odpowiedź na bolączki świata pogrążonego w lęku i chaosie. Czym urzeka czytelników jedna z najlepszych książek wielkiego mistrza duchowego czasów współczesnych?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR