20 maja 2022 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
19-25 maja 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze ECHA m.in.: czy przeciętny Polak powinien się martwić, że zostanie odcięty od gazu? * Bycie matką chrześcijanką to specjalne powołanie od Pana Boga. Jak je wypełnić? * Czy powtórzy się historia z 39 r., gdy Polska została oszukana przez swoich sojuszników?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Mieszkańcy protestują

5 maja 2022 r.

Nie dla budowy masztu

Warszawska firma Towerlink Poland wystąpiła do międzyrzeckiego urzędu miasta z wnioskiem o wydanie decyzji na budowę instalacji radiokomunikacyjnej. Mieszkańcy nie zgadzają się na planowaną lokalizację masztu.

Temat poruszył jako pierwszy radny Andrzej Mironiuk podczas sesji rady powiatu bialskiego. - Maszt miałby powstać na budynku internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Czystej 25. Jest to dwupiętrowy budynek, położony w dosyć gęstej zabudowie domów jednorodzinnych. W pobliżu znajdują się szkoła, powiatowy urząd pracy i stołówka szkolna. Na dachu internatu ma zostać zamontowany maszt o wysokości 10 m. To przedsięwzięcie, które znacząco może oddziaływać na środowisko, a tym samym mieć znaczący wpływ na mieszkańców - wyjaśnia A. Mironiuk.

 

Są pytania, ale pisma brak

Radny Mironiuk w imieniu własnym i mieszkańców zwrócił się do starosty Mariusza Filipiuka o wydanie negatywnej decyzji w sprawie budowy masztu. Włodarz w odpowiedzi podkreślił, że żadne pismo w tej kwestii nie wpłynęło do zarządu. Jeśli tak się stanie, zostaną podjęte działania zgodnie z prawem. Przewodniczący rady miasta, a jednocześnie dyrektor międzyrzeckiego ZSE Robert Matejek twierdzi, że firma nie powiadomiła również szkoły o planowanej inwestycji. - Nie ma żadnej umowy czy propozycji współpracy. Wiem, że inwestor w różnych miejscach rozpytuje o możliwość budowy instalacji. Ja jestem przeciwny temu przedsięwzięciu - podkreśla R. Matejek.

 

Burmistrz też przeciwny

Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot poinformował o rozpoczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na wniosek inwestora. - Jestem zdecydowanie przeciwny usytuowaniu tej inwestycji. Nie spodziewałem się, że na terenach publicznych, szkół, szpitali czy placówek zdrowia mogą powstawać tego typu instalacje - zaznacza Z. Kot. Urząd miasta zwrócił się do inwestora o doprecyzowanie wniosku. Cała procedura będzie rozszerzona, gdy swoją opinię wyda sanepid i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. - Najważniejsze jest dla mnie zdanie mieszkańców - zapewnia. - Decyzję w sprawie wydaje miasto, ale może być ona zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Narzędzie do skutecznego zatrzymania inwestycji ma powiat jako właściciel nieruchomości - dodaje Z. Kot.

 

Lepiej dmuchać na zimne

Radny powiatowy A. Mironiuk i radny miejski Zdzisław Frydrychowski rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod protestem przeciwko inwestycji. Poparło ją już 200 osób mieszkających najbliżej planowanej lokalizacji masztu. - W roku szkolnym w internacie mieszka młodzież, w czasie wakacji jest on wynajmowany. W sąsiedztwie znajduje się gęsta zabudowa. Promieniowanie takiego masztu może działać szkodliwie na zdrowie ludzi - zauważa Z. Frydrychowski. - Być może na początku, gdyby taki maszt powstał, to jego parametry byłyby zgodne z bezpieczeństwem, ale w miarę użytkowania, nie mielibyśmy wpływu na natężenie sygnału. Dlatego uważam, że w tym przypadku trzeba dmuchać na zimne. Są inne miejsca, w których taki maszt może stanąć, np. obrzeża miasta czy rejony przemysłowe - dodaje radny.

Mimo kilkukrotnej próby kontaktu nie udało się nam, niestety, poznać stanowiska inwestora. Mieszkańcy są jednak zgodni i protestują przeciwko budowie masztu. - Jest to z pewnością niebezpieczne dla nas i dla środowiska. Protestujemy, nie ma naszej zgody na tę inwestycję - podkreślają.

Magdalena Frydrychowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z modlitwą o pokój


14 maja w Loretto koło Wyszkowa zgromadzili się uczestnicy XIII Pielgrzymki czytelników „Różańca” i członków Rodziny Loretańskiej. W modlitewnym spotkaniu udział wzięło ok. 1,5 tys. wiernych. [fot. Robert Sobkowicz]

PATRONAT "ECHO"


VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już 29 maja w sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej spotkają się uczestniczki dorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet organizowanej przez duszpasterstwo rodzin diecezji siedleckiej.
więcej »
Marsz dla Życia i Rodziny
W niedzielę 5 czerwca Mszą św. sprawowaną o 16.00 pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w siedleckiej katedrze rozpocznie się Marsz dla Życia i Rodziny.
więcej »
Jerycho Młodych
„CarloStrada” - to hasło tegorocznego Jerycha Młodych. Spotkanie poświęcane tematowi: „Eucharystia - moja droga do nieba” odbędzie się w weekend 17-18 czerwca w Woli Gułowskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Inspiracje do Różańca
Na czym polega sztuka modlitwy różańcowej? „Na uczeniu się Chrystusa pośród doświadczeń życia” - wyjaśnia we wstępie do rozważań „Cały Twój” Tomasz Grabowski OP.
więcej »
Maryja wprowadzająca pokój
Czego Maryja chce dla swoich dzieci? Jaka jest treść Jej współczesnych objawień? I czy zapowiadany przez Nią koniec czasu właśnie nadchodzi?
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR