3 lipca 2022 r. Imieniny obchodzą: Anatol, Jacek, Tomasz

Pogoda: Siedlce

Numer 26
30-06 lipca 2022r.

menu

NEWS

W numerze specjalny dodatek edukacyjny: Ucz się, studiuj i pracuj!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

19 czerwca 2022 r.

Cierpiący Mesjasz

Dzisiejszy fragment Ewangelii Łukasza relacjonuje bardzo ważny dialog Jezusa z uczniami. Do tej pory, począwszy od wystąpienia w nazaretańskiej synagodze, Pan dawał się poznać przede wszystkim jako wędrowny nauczyciel i cudotwórca.

Słowa głoszonej przez Niego nauki wielu napotkanym osobom przyniosły duchowe pokrzepienie. Nie brakuje również tych, którzy doświadczyli Jego nadzwyczajnej mocy, doznając uwolnienia z władzy duchów nieczystych lub odzyskując zdrowie, a nawet życie. Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez uczniów na pierwsze pytanie - „Za kogo uważają Mnie tłumy?” - większość Żydów uważa, że Jezus swoim działaniem wpisuje się w długą listę starotestamentalnych proroków. Gdy jednak Pan pyta samych apostołów - „A wy za kogo Mnie uważacie?” - z ust Piotra pada odpowiedź, która wskazuje na totalną nowość. Jezus jest kimś więcej niż jedynie prorokiem, to oczekiwany od wieków Boży Mesjasz! Reakcja Pana na wyznanie Piotra na pierwszy rzut oka może zaskakiwać. Mimo że ma rację, zarówno on sam, jak i pozostali apostołowie otrzymują zakaz rozgłaszania mesjańskiej tożsamości Jezusa. Dlaczego tak ma być, widzimy już w kolejnych wersetach, kiedy to Pan po raz pierwszy zapowiada swoją mękę: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. Wyobrażenia ówczesnych Żydów na temat Mesjasza ograniczały się do marzeń o restauracji królestwa Izraela i przywrócenia jego świetności jak za dni Dawida czy Salomona. Tymczasem Jezus jako Boży Pomazaniec nie przyszedł na świat, by wstrząsnąć panującym wtedy w basenie Morza Śródziemnego imperium rzymskim czy po prostu przywrócić Izraelitom polityczną wolność. Celem Jego misji jest pojednanie każdego człowieka z Bogiem. Dokona się to właśnie poprzez Jego śmierć na krzyżu. Na Golgocie prawdziwie objawi się moc Syna Człowieczego, który w całkowitej wolności złoży ze swojego życia ofiarę przebłagalną za grzechy całego świata. Krzyż Chrystusa stanie się znakiem ofiarnej i czułej miłości, która jest silniejsza niż wszelkie zło i śmierć. Dlatego warto, byśmy dzisiaj w naszych rozważaniach pochylili się nad paradoksem cierpiącego Mesjasza i na nowo odkryli, na czym faktycznie polega Jego wielkość. Może w ten sposób uda nam się w końcu otworzyć na nasz własny krzyż i zobaczyć, że tylko z nim na plecach będziemy w stanie przemierzyć drogę prowadzącą ku zbawieniu.

ks. Rafał Pietruczuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


Przybywamy do Jej sanktuarium, tu w Kodniu. Ona naszym trudnościom potrafi zaradzić - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji chorych i cierpiących. 2 lipca w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Kodeńskiej wierni pielgrzymowali do Sanktuarium Królowej Podlasia - Matki Jedności. [ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Z ludowym akcentem
Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczął realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Inicjatywa ruszyła 5 czerwca i potrwa do 10 lipca.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Chorych
Zapraszamy do udziału w uroczystości odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej oraz Diecezjalnej Pielgrzymce Chorych do kodeńskiego sanktuarium, które odbędę się 2 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


Z sensacją w tle - kompendium wiedzy o świętych
Uzdrawiali chorych, wskrzeszali umarłych, wypędzali złe duchy, rozmnażali pokarmy. Otrzymywali od Boga dar inedii - przez wiele lat żywili się jedynie samą hostią. Doznawali mistycznego przebicia serca czy łaski stygmatów. Leczyli dusze i ciała.
więcej »
 

SONDA

 

Wakacje - odpoczynek od Kościoła?

kto ma żywą więź z Bogiem, nie zaniedba modlitwy także podczas wakacyjnych wyjazdów, urlopu itp.;

to zależy od tego, czy jesteśmy naprawdę wierzący czy tylko praktykujący;

czas wakacji to - po dobie pandemii - czas ożywienia wspólnot i ruchów parafialnych;

odpoczynkiem od chodzenia do kościoła była pandemia, teraz czas nadrabiania duchowych zaległości;

nie mam zdania.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR