9 sierpnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Pogoda: Siedlce

Numer 31
04-10 sierpnia 2022r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania ECHA. W numerze m.in. relacja z wyjścia Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Dęblin

30 lipca 2022 r.

Pamięci powstańców warszawskich

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia w Dęblinie. To święto państwowe zostało ustanowione przez Sejm RP 9 października 2009 r.

Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego został ustanowiony w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy. Dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego oraz sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.

Z tej okazji w Dęblinie 1 sierpnia oddany zostanie hołd powstańcom, wśród których walczyli również mieszkańcy Dęblina, m.in. kapral podchorąży 15 Pułku Piechoty „Wilków” Andrzej Haase ps. „Głaz” - żołnierz AK Pułku „Baszta”, kompania B 1, późniejszy doktor farmacji, Honorowy Obywatel Miasta Dęblin, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym; starszy strzelec Tadeusz Haase ps. „Budrys” - młodszy brat Andrzeja, który podczas przedzierania się kanałami z Mokotowa do Śródmieścia, po wyjściu z nich na ul. Dworkowej, został rozstrzelany.

Ponadto w tym dniu w Dęblinie zostanie upamiętniona 78 rocznica akcji „Burza”, która od 21 lipca 1944 r. obejmowała również wyzwolenia Warszawy przez Armię Krajową, co przyczyniło się do wybuchu Powstania Warszawskiego. Łącznie akcja „Burza" objęła tereny całej II Rzeczpospolitej. Na Lubelszczyźnie wzięły w niej udział także oddziały AK inspektoratu puławskiego, tj. Obwód Puławy i Obwód Kraśnik. Tworzyły one związki taktyczne przyszłego 15 Pułku Piechoty „WiIków”.

„Jeśli my zapomnimy o nich, to Ty, Boże zapomnij o nas…”!

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dęblina cywilnych i wojskowych, którym droga jest pamięć polskich bohaterów i męczenników, do wzięcia udziału w tych patriotycznych uroczystościach, które rozpoczną się o 17.00, tj. w Godzinie „W”, 1 sierpnia wysłuchaniem - na baczność przed Pomnikiem Niepodległości -sygnału akustycznego syreny alarmowej, a następnie złożeniem zapalonych zniczy przed pomnikiem.

Gloria Victis! Chwała Zwyciężonym!

Mariusz Pawlak - prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach

Krzysztof Karbowski - członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach, prezes Oddziału Dęblińskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, przewodniczący Dęblińskiego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej.


PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

16.45 - zbiórka mieszkańców Dęblina przed Pomnikiem Niepodległości

/północna pierzeja Rynku w Dęblinie/

17.00  - godzina „W” - wysłuchanie na baczność sygnału akustycznego syreny
alarmowej w 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

17.10 - złożenie zapalonych zniczy przed Pomnikiem Niepodległości

17.45 - zbiórka pocztów sztandarowych

/dziedziniec przed kościołem pw. Św. Piusa V Papieża – ul. 1 Maja w Dęblinie/

18.00 - uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej
oraz cywilnych mieszkańców stolicy, poległych, pomordowanych, zaginionych i zmarłych z ran w Powstaniu Warszawskim, w tym pochodzących z Dęblina i innych miast Polski

/kościół pw. Św. Piusa V Papieża – ul. 1 Maja w Dęblinie /

19.00 - zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej

/epitafium 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK – kościół pw. Świętego Piusa V Papieża, ul. 1 Maja; pomnik ku czci Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 - cmentarz komunalny, ul. 15 Pułku Piechoty „Wilków”; grób ks. kpt. hm Stanisława Hładuniaka, zbiorowa mogiła żołnierzy zgrupowania 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK, grób dr. Andrzeja Haase, powstańca warszawskiego, Honorowego Obywatela Miasta Dęblin - cmentarz parafialny, DK 48/.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pątnicy już w drodze


Wyruszyła 42 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Rodzina nadzieją Kościoła”. 31 lipca wyszły grupy włodawskie. 1 sierpnia wyruszyły grupy z Białej Podlaskiej i Łosic, 2 sierpnia - z Siedlec, Parczewa, Komarówki Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego.

FOTOGALERIA

III Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Potrzeba nam dzisiaj na nowo przemyśleć relacje między pokoleniami. Muszą one być budowane na Bożej wizji człowieka, rodziny i społeczeństwa. W ten sposób wierzący i praktykujący babcie i dziadkowe stają się świadkami Boga - powiedział bp Kazimierz Gurda podczas III Diecezjalnej Pielgrzymki Teściów i Dziadków, która odbyła się 24 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. [fot. FB PARAFII]

PATRONAT "ECHO"


Hosanna Festiwal
Utalentowane zespoły i soliści muzyki chrześcijańskiej na siedleckiej scenie zagoszczą już po raz 29. Termin zgłoszeń do tegorocznej edycji muzycznego święta mija 28 sierpnia.
więcej »
Poległym w latach 1918-1920
15 sierpnia na rynku w Mordach odbędą się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie Warszawskiej. Wydarzenie ph. „Poległym w latach 1918-1920” zainauguruje o 13.30 akademia i Msza św. polowa w lesie „Choina Ostojska”.
więcej »
 

POLECAMY


Pod Jej opieką
Królowa Polski nie jest Polką. Nie jest też Niemką, Francuzką, Włoszką czy Amerykanką. Nie pochodzi z żadnej z arystokratycznych rodzin europejskich. Jest Żydówką, skromną dziewczyną z Ziemi Świętej. A mimo to jest najbardziej wpływową kobietą wszech czasów.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR