9 sierpnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Pogoda: Siedlce

Numer 31
04-10 sierpnia 2022r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania ECHA. W numerze m.in. relacja z wyjścia Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

31 lipca 2022 r.

Być bogatym przed Bogiem

Dzisiejsza Ewangelia mówiąca o podziale majątku i opisująca historię nieroztropnego bogacza pokazuje nam stosunek Jezusa do gromadzenia dóbr materialnych.

Jezus przestrzega swoich uczniów - tak samo jak i każdego z nas słuchających dziś Jego słów - przed niebezpieczeństwem chciwości w nadmiernym gromadzeniu rzeczy: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia”. Z Jezusowej lekcji wnioskujemy, że chciwością kieruje się zarówno ten, który nie chce się podzielić spadkiem, jak też i jego brat, który dopomina się swojej części po ojcu.

Aby jeszcze lepiej zilustrować to zagrożenie, jakim jest chciwość, Jezus opowiada przypowieść o pewnym właścicielu wielkiego majątku. Jest on bogatym rolnikiem, ponieważ posiada żyzną ziemię wydającą obfite plony. Ta obfitość w pewnym momencie staje się dla niego problemem - nie ma bowiem gdzie pomieścić swoich zbiorów. W swojej zaradności burzy stare spichlerze i buduje nowe, snując przy tym pełne próżności plany na przyszłość: „powiem sobie - masz wielkie dobra na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj”. W tej beztrosce i zarazem hedonizmie pycha zaślepia go całkowicie. Ogarnięty pragnieniem posiadania i używania, ów człowiek swoją pewność opiera na własnym bogactwie. Jednakże w jego rozważaniach o życiu nie ma żadnego odniesienia do Boga. Nie jest mu On już potrzebny, bo do czego? Nie ma też mowy o tym, aby posiadane bogactwo wykorzystać dla dobra duchowego innych - liczy się tylko on i jego majątek. A jednak w chwili śmierci - choć pewnej dla wszystkich, to nieraz tak niespodziewanej - nic z nagromadzonych dóbr materialnych nie zagwarantuje mu wejścia do Królestwa Bożego, czyli do życia wiecznego. Stąd Jezus nazywa go „głupcem”!

Być bogatym przed Bogiem nie oznacza posiadać kilka domów i samochodów, pełnego portfela czy odpowiednio wysokiej sumy na koncie w banku. Na tyle jestem bogaty przed Bogiem, na ile potrafię podzielić się tym, co nagromadziłem, i dzięki posiadanym dobrom materialnym pozyskać dla siebie i innych wiecznie trwałe dobra duchowe. Problemem nie są pieniądze same w sobie, lecz nadmierne przywiązanie do nich i w nich pokładanie nadziei.

W uszach i w sercu ciągle brzmią mi słowa Pana Jezusa: „Troszczcie się wpierw o Królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a wszystko inne będzie wam dodane” (Mt 6,33). Jakże często te słowa zrealizowały się w moim życiu! Spróbuj zaufać Bogu, a one będę się spełniać także i w Twoim.

KS. MARIUSZ ŚWIDER

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pątnicy już w drodze


Wyruszyła 42 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Rodzina nadzieją Kościoła”. 31 lipca wyszły grupy włodawskie. 1 sierpnia wyruszyły grupy z Białej Podlaskiej i Łosic, 2 sierpnia - z Siedlec, Parczewa, Komarówki Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego.

FOTOGALERIA

III Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Potrzeba nam dzisiaj na nowo przemyśleć relacje między pokoleniami. Muszą one być budowane na Bożej wizji człowieka, rodziny i społeczeństwa. W ten sposób wierzący i praktykujący babcie i dziadkowe stają się świadkami Boga - powiedział bp Kazimierz Gurda podczas III Diecezjalnej Pielgrzymki Teściów i Dziadków, która odbyła się 24 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. [fot. FB PARAFII]

PATRONAT "ECHO"


Hosanna Festiwal
Utalentowane zespoły i soliści muzyki chrześcijańskiej na siedleckiej scenie zagoszczą już po raz 29. Termin zgłoszeń do tegorocznej edycji muzycznego święta mija 28 sierpnia.
więcej »
Poległym w latach 1918-1920
15 sierpnia na rynku w Mordach odbędą się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie Warszawskiej. Wydarzenie ph. „Poległym w latach 1918-1920” zainauguruje o 13.30 akademia i Msza św. polowa w lesie „Choina Ostojska”.
więcej »
 

POLECAMY


Pod Jej opieką
Królowa Polski nie jest Polką. Nie jest też Niemką, Francuzką, Włoszką czy Amerykanką. Nie pochodzi z żadnej z arystokratycznych rodzin europejskich. Jest Żydówką, skromną dziewczyną z Ziemi Świętej. A mimo to jest najbardziej wpływową kobietą wszech czasów.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR