7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

7 sierpnia 2022 r.

Kochaj i czuwaj!

Świat przyzwyczaił nas do bycia w trybie on-line. W ten sposób robimy zakupy, płacimy rachunki i rozmawiamy ze znajomymi. Bycie non stop w sieci stało się znakiem czasu. Trudno nam nawet funkcjonować inaczej.

Nasze „on-line” dotyczy przede wszystkim codzienności i tego, co przyziemne. W życiu duchowym coraz częściej przełączamy się z kolei w tryb off-line, bo regularnie gubimy łączność z Bogiem. Przestajemy odbierać Boże fale.

Jezus reaguje na nasz opór i przychodzi z konkretną propozycją. Zaprasza nas do bycia w trybie czuwania. W języku technicznym taka opcja pozwala na szybkie włączenie urządzenia. Chrystus mówi o przepasanych biodrach i zapalonych pochodniach. To oznaki gotowości do opuszczenia dotychczasowego miejsca i wyruszenia w drogę.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o byciu przygotowanym nie tylko na Jego ostateczne przyjście, ale też na własną śmierć. Wielu z nas mówi: jeszcze jestem młody, mam czas na nawrócenie, na spowiedź, na modlitwę... Odsuwamy od siebie myśl o śmierci. Żyjemy tak, jakbyśmy mieli mieszkać na tej ziemi wiecznie. Ile mamy czasu? W naszej gestii tak naprawdę jest tylko „dziś”. „Wczoraj” minęło i już go nie zmienimy. „Jutro” jeszcze nie nadeszło i jest niewiadomą. To „dziś” jest porą na nawrócenie, na przemianę, na wykonanie kroku ku Bogu. Rozważając nad dzisiejszą Ewangelią, warto przypomnieć sobie mocno już oklepany kaznodziejski przykład. Podobno ktoś w przerwie piłkarskiego meczu zapytał kiedyś młodziutkiego św. Dominika Savio, co by zrobił, gdyby za godzinę miał umrzeć. Młodzieniec miał odpowiedzieć: „Grałbym dalej”. I wcale nie chodziło tu o pogardę wobec pytającego. Ten chłopak był gotowy na odejście w każdej chwili.

Bycie w trybie duchowego czuwania oznacza, że jesteśmy przygotowani na śmierć. Przyjście Jezusa będzie wtedy jak włączenie przycisku „on”. Zostaniemy uruchomieni na niebo; obejdzie się bez logowania przez czyściec albo - co gorsza - wyrzucenia na piekielne złomowisko. Zanim jednak przyjdzie ten moment, możemy się ćwiczyć w spotykaniu się z Jezusem. Przecież On przychodzi do nas w Mszy św., na modlitwie, w sakramentach, w ludziach. Daje wtedy moc, byśmy cały czas byli w trybie czuwania. Jezus w dzisiejszej Ewangelii nie straszy, ale prosi. On chce, byśmy na Niego czekali i tęsknili za Nim. Zatęsknisz za Chrystusem, jeśli całym sercem Go pokochasz. W miłości nie ma lęku...

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dnia



LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR