7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

13 sierpnia 2022 r.

Non possumus

Słowa dzisiejszej Ewangelii, wyrwane z kontekstu, mogą dziwić. Nie pasują do Jezusa. Tak jak obraz łagodnego pasterza, pokornego baranka niosącego pokój światu nie pasuje do wizerunku rewolucjonisty.

Rzecz jasna rozumiemy, że nie o ogień i łuny pożarów, złowieszczo rozświetlające krwawe bunty rewolucji francuskiej czy bolszewickiej, nie o pomysły na lepszy świat snute w szalonych głowach Che Guevary czy Mao, tu chodzi. Nie o ten ogień, który niszczy, ale o taki, który oczyszcza, leczy. Spopiela toksyczne sojusze i niweczy powstałe mury nienawiści. Jest to ogień miłości, która chce usunąć wszystko, co zagraża jej samej.

Ewangeliczna gorliwość (Jezus nazywa ją mianem ognia) jest niezgodą na wszelką małość i egoizm, które rodzą się w człowieku. Jest protestem przeciwko wszystkiemu, co pomniejsza innych, przeciwko stereotypom, zaakceptowanym kompromisom ze złem. Stanowi bunt przeciwko lenistwu, gnuśności i bylejakości. Rozłam, o jakim mowa, ma na celu oczyszczenie z kłamstwa, oddzielenie prawdy od tego, co tylko ją udaje. Nie może być - i nie jest! - przesłanką do wznoszenia kolejnych murów. Czysta prawda - dobro i piękno, jakie się z niej narodzą, mają stać się początkiem nowej jakości. Zaczynem lepszego świata.

Słowa Jezusa doskonale tłumaczą misję Kościoła stającego dziś w obronie wartości, zasad, nazywającego po imieniu wszelkie absurdy rzeczywistości. A że przez to naraża się na zniewagi, zmasowane ataki, furie różnych środowisk? Nie szkodzi. Tak było od początku. „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził” - mówił Jezus. „Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: «Sługa nie jest większy od swego pana». Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” (por. J,18-20). Świat jest w stanie zaakceptować „otwarty” Kościół, który wszystkiemu i wszystkim przyklaskuje, ogranicza się w działaniu do bycia organizacją charytatywną i zapewniania ornamentyki rodzinnych uroczystości. Sowicie nagrodzi Kościół przyklaskujący tysięcznym refleksjom ludzkiego egoizmu, traktujący Ewangelię jak plastelinę  - jakby był jej jedynym właścicielem, autorem, najwyższym prawodawcą… Ale przecież nie o to chodzi. Pierwszym i najważniejszym zadaniem Kościoła jest prowadzić ludzi do zbawienia. I nikt z tego zadania go nie zwolnił.

Nie chcemy Kościoła, który jest tylko chwalony, unika tematów drażliwych, nie mówi o grzechu i jego wiecznych konsekwencjach. Nierozważni i godni litości byliby rodzice, których nie stać na słowo prawdy, karcenie własnych dzieci. Fałszywą - przyjaźń, w której przyjaciel milczy, patrząc, jak jego towarzysz stacza się w przepaść. Pustą - miłość niestawiająca wymagań. Bezsensowną była kapłańska posługa, gdyby ograniczała się do budowania „świętego spokoju” kosztem prawdy, toksycznych kompromisów.

Czasem trzeba powiedzieć „non possumus”, nawet jeśli słowa zabolą. Wszak w bólu rodzi się życie. I przez ból przyszło zbawienie świata.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR