7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

GARWOLIN

16 sierpnia 2022 r.

W podziękowaniu za dar wolności

Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 102 rocznic Bitwy Warszawskiej, które połączono ze Świętem Wojska Polskiego i Świętem Czynu Chłopskiego.

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia w intencji ojczyzny w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Szymuś, który podczas homilii wiele mówił o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.

Jej opieka jest wymowna

- Tyle było w ciągu wieków objawień z Jej udziałem, ciągle jest obecna w naszym życiu, ożywia wiarę, budzi nadzieję, oczyszcza sumienia, uzdrawia dusze, a nieraz dokonuje także cudów. Tak było i jest w Lourdes, Fatimie, Częstochowie, gdzie obraz stał się szczególnym miejscem spotkania ludzi z Matką Chrystusa, nieba z ziemią. Takich miejsc spotkania jest na świecie więcej i wszędzie tam Matka Jezusa wzywa ludzi do nawrócenia, przemiany życia - mówił ks. Szymuś. W dalszej części kazania zwrócił uwagę, że w przypadku Polaków wdzięczność Maryi przybiera narodowy charakter. - Jej obecność i opieka w najtrudniejszych momentach życia i dziejów była bardzo wymowna. Maryja była i jest i dopóki my będziemy, będzie w najważniejszych wydarzeniach naszego narodu - przypomniał kapłan.

Pełna dumy data

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w asyście 17 pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin przeszli pod obelisk marszałka Piłsudskiego, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. W okolicznościowym przemówieniu starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki nawiązał do obchodzonej 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej. -To w dziejach naszego państwa oraz historii oręża polskiego symboliczna i zarazem pełna dumy data - mówił M. Walicki. Przypomniał genezę walki o niepodległość, podkreślając, że w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa państwa wszyscy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych i spojrzeniu na sytuację Polski. W podobnym tonie wypowiadali się: poseł Grzegorz Woźniak, wiceprzewodniczący rady miasta Garwolina Andrzej Ostolski czy radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski. Następnie pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów.

Po części oficjalnej rozpoczął się piknik historyczny. W programie znalazły się: koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu lokalnego barda Tadeusza Talarka, wystawy, pokazy.

Niestety każdego roku coraz mniej mieszkańców Garwolina uczestniczy w patriotycznych uroczystościach i rocznicowych obchodach. Przychodzą ci, którzy czują taką potrzebę i chęć oddania czci bohaterom.

WAJ

JAWA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR