7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

POWIAT RYCKI

17 sierpnia 2022 r.

Wraca chirurgia

Trwa budowa bloku operacyjnego w szpitalu powiatowym w Rykach.

Od wiosny na terenie placówki i wokół niej wiele się dzieje. Część budynku wraz z izbą przyjęć przechodzi termomodernizację. Przygotowywana jest pracownia rezonansu magnetycznego. A trzecią inwestycją jest budowa sali operacyjnej z zapleczem. Będzie ona kosztowała w sumie 3,5 mln zł, a środki na ten cel wyłożył Rządowy Program Inwestycji Lokalnych. - Dotychczasowa sala nie spełniała standardów. A chciałbym, by osoby wyjeżdżające do tej pory poza powiat mogły z operacji w zakresie chirurgii jednego dnia korzystać na miejscu - tłumaczy starosta rycki Dariusz Szczygielski.

Zgodnie ze standardami

Szanse na możliwość przejścia zabiegu operacyjnego w Rykach są coraz większe. Ekipy budowlane już od czterech miesięcy pracują nad tworzeniem nowego bloku. - Dawny nie funkcjonował od lat. Należało go dostosować do nowych potrzeb, co wiązało się z całkowitym jego wyburzeniem i ustawieniem wszystkich ścian o nowa - zaznacza prezes szpitala dr Piotr Kienig.

Część budowlana inwestycji została już odebrana. - Lekarze mają osobne wejście, przebieralnię, miejsce do umycia się i założenia stroju. Podobnie swoje pomieszczenie ma pacjent. Będzie w nim przygotowywany do operacji, usłyszy diagnozę i przejdzie wstępne badanie. Oprócz tego jest wydzielone pomieszczenie dla lekarzy na przygotowanie bezpośrednio do operacji. Mamy też pokój socjalny dla pielęgniarek i personelu oraz magazyn na materiały sterylne - wylicza kierownik działu medycznego szpitala dr Piotr Chęć.

Sala i oddział

Z kolei do ścian sali operacyjnej został przymocowany monitor. A do sufitu są podczepione nawiewy laminarne, które regulują przepływ powietrza pod ciśnieniem z góry na dół. - Chodzi o to, by nie roznosiły się wirusy i patogeny - wyjaśnia prezes szpitala. Zamontowano też lampę i kolumny, bez których nie mogłaby istnieć sala operacyjna. - Dotarł do nas też stół operacyjny - dodaje dr P. Kienig.

Blok operacyjny nie będzie jednak istniał samodzielnie. Dlatego razem z nim jest tworzony oddział chirurgii jednego dnia. - Docelowo ma liczyć 15 łóżek. Nasz pacjent z sali operacyjnej zostanie przewieziony właśnie na ten oddział i będzie na nim przebywał od jednego dnia do nawet kilku. O tym zdecyduje lekarz - oznajmia prezes. Aby pacjenci i personel mogli czuć się wygodnie, oddział też przechodzi modernizację.

Planowe, a nie nagłe

Prace przy budowie sali powinny potrwać do końca września. Zdaniem prezesa szpitala termin nie jest zagrożony. Więcej niepewności będzie później, gdy placówka rozpocznie starania o kontrakt z NFZ. Na razie nie wiadomo, na jaki zakres usług będzie mógł liczyć rycki szpital. Według dyrektora trzema najważniejszymi obszarami powinny być: chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca i ginekologia ogólna. A w ich ramach dodatkowo operacje bardziej specjalistyczne, np. z zakresu ortopedii, czy laryngologii. - Jakie dokładnie będą to zabiegi, zdecyduje popyt na rynku oraz zespoły, z którymi uda nam się podjąć współpracę - wyjaśnia prezes.

Wizja co do funkcjonowania bloku operacyjnego jest jasna. - Chcemy, nie był konkurencją dla ościennych szpitali, ale uzupełnieniem ich oferty. Stąd wchodzimy w procedurę chirurgii jednego dnia. To oznacza robienie zabiegów planowych, wykonywanych po zgłoszeniu, a nie nagłych. Nie mamy ambicji i możliwości, by wchodzić w chirurgię ostrą, dedykowaną dla szpitali posiadających SOR i całodobowy dyżur na oddziale - podkreśla dr P. Kienig.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR