7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Zaproszenie do Pratulina

18 września 2022 r.

Ojciec - strażnik rodziny

Pod takim hasłem 2 października w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn.

Lokalizacja spotkania od 2010 r., kiedy to odbyła się pierwsza taka inicjatywa, pozostaje niezmienna. Pratulin to miejsce świadectwa wiary, jaką dali właśnie mężczyźni - Męczennicy Podlascy. Dlatego w przypadku naszej diecezji cel pielgrzymki mężczyzn nie może być inny. To najlepsze miejsce na formację, modlitwę oraz doświadczenie dziedzictwa unitów.

 

Niezmienna rola

Z kolei organizatorzy pytani o tegoroczne hasło, jakie będzie towarzyszyć spotkaniu, tłumaczą, że inspiracją stała się publikacja o tym samym tytule, jaka niedawno ukazała się na rynku wydawniczym. Głównym tematem książki „Ojciec - strażnik rodziny” jest mądrość ojcostwa. Autor zwraca uwagę na przeszkody, jakie napotykają dzisiejsi mężczyźni, gdy próbują realizować w pełni swoją ojcowską misję. Ukazuje również, w jaki sposób odnoszący wychowawcze sukcesy ojcowie radzą sobie ze swoimi dziećmi w różnych obszarach życia i jak na co dzień tworzą zgrany zespół ze swoimi żonami.

- Ten tytuł mnie zainspirował - zdradza ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej. - To również nawiązanie do wspólnoty Strażników Kościoła, która się zrodziła i cały czas rodzi, bo to ciągły proces. Chcemy w oparciu o doświadczenie naszych Męczenników Podlaskich, którzy bronili swojej wiary, Kościoła, rozważać o roli ojca dzisiaj.

 

Dwa światy

Spotkanie o 9.30 rozpocznie rejestracja uczestników. O 10.00 pielgrzymów oraz gości powita ks. J. Sereda, po czym wprowadzi zebranych w plan oraz tematykę spotkania. Tuż po nim głos zabierze Janusz Wardak - od 21 lat szczęśliwy mąż, ojciec dziesięciorga dzieci, który w ramach Akademii Familijnej prowadzi doradztwo rodzinne i wychowawcze. Jego wystąpienie odniesie się do tematu tegorocznej pielgrzymki - „Ojciec - strażnik rodziny”. Tuż po nim głos zabierze Paweł Cwynar - nawrócony gangster, który opowie o swojej krętej życiowej drodze, choć nic nie wskazywało, że taką będzie.

- Tematy, jakie nam towarzyszą podczas każdej pielgrzymki, są w trakcie prelekcji rozwijane, analizowane. Ufam, że i tym razem pojawią się nowe inspiracje - przyznaje ks. J. Sereda, podkreślając, że to ojciec musi przeprowadzić rodzinę przez ideologiczny zamęt, który ma dziś miejsce.

Po części słowa będzie miała miejsce druga część - modlitewna. Na 12.00 zaplanowano wspólny Różaniec, zaś na 12.30 Eucharystię, której przewodniczyć będzie bp Kazimierz Gurda. Podczas pielgrzymki przewidziane jest ślubowanie Strażników Kościoła. Każdy, kto chciałby w ramach swojego parafialnego ogniska złożyć takie ślubowanie, proszony jest o kontakt z kustoszem sanktuarium ks. Jackiem Guzem.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR