26 listopada 2022 r. Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Pogoda: Siedlce

Numer 47
24-30 listopada 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: co oznacza dziś wiara w Kościół? I jak nie zmarnować czasu Adwentu?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

13 listopada 2022 r.

Oczekując Dnia Pana

W jaki sposób powinniśmy oczekiwać paruzji, czyli powrotu Pana Jezusa Chrystusa na ziemię? Zbyt rzadko zadajemy sobie to pytanie. Większość z nas, wierzących, przeżywa swoją wiarę tu i teraz, patrząc przez jej pryzmat na wydarzenia dnia codziennego.

Jeśli zaś zaczynamy już myśleć w kategoriach wieczności, to raczej rozważamy tajemnicę śmierci, z którą prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć. Oczywiście nie ma nic złego w takim podejściu - jest ono nawet konieczne! Zapominamy jednak, że jedną z najważniejszych prawd naszej wiary, jest prawda o dniu ostatecznym, w którym uwielbiony Chrystus powróci na ziemię, aby sądzić żywych i umarłych. Cóż się stało z nami, chrześcijanami? Na tyle straciliśmy z oczu tę istotną kwestię, że paruzja znajduje się poza horyzontem naszych oczekiwań. Kościół w ostatnich dniach roku liturgicznego, a także na początku Adwentu, kładzie ogromny nacisk w liturgii na tzw. eschatologię, czyli naukę o końcu świata, aby przywrócić nam tę perspektywę.

Pierwsi chrześcijanie mieli zupełnie inne podejście do ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa. W ich uszach ciągle brzmiały słowa Pana, który zapewniał, że powróci na ziemię w chwale. Uczniowie byli przekonani, że Dzień Pański nastąpi bardzo szybko. Widzieli wokół siebie znaki, o których mówił Jezus: wojny, przewroty, a przede wszystkim prześladowania wierzących. Nie powinno więc nas dziwić, że pierwsze pokolenie chrześcijan było przekonane, iż żyje w czasach ostatecznych. Dobrze rozpoznawali znaki czasu, nie wszyscy jednak dobrze rozumieli, w jaki sposób należy oczekiwać powrotu Pana.

Od 2 tys. lat żyjemy w czasach ostatecznych. Słowa wypowiedziane przez Jezusa w dzisiejszej Ewangelii realizowały się w życiu wielu pokoleń chrześcijan i są aktualne także dzisiaj. Gdy św. Cyprian Kartagiński pisał w III w.: „senectus mudi” - „świat się zestarzał”, miał rację. Powrót Pana jest bliski, co nie znaczy, że nastąpi za naszego ziemskiego życia. Kiedy będzie miał miejsce, jest wielką tajemnicą. Chrystus przestrzegał, byśmy naiwnie nie wierzyli fałszywym prorokom, którzy będą twierdzić, że ową tajemnicę poznali. Dlatego jako Kościół pielgrzymujący powinniśmy trwać w oczekiwaniu. Nie może być to jednak postawa bezczynności, jak początkowo myśleli adresaci Listu do Tesaloniczan. Oczekiwać oznacza nawracać się i wierzyć w Ewangelię. Oczekiwać to kształtować już teraz siebie i świat według słów Chrystusa, aby - gdy przyjdzie - zastał nas przygotowanych.

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Dni Muzyki Kościelnej
W dniach 20-26 listopada w Siedlcach organizowane są Dni Muzyki Kościelnej. Rozpocznie je celebracja uroczystych nieszporów ku czci Chrystusa Króla.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Publikacja na jubileusz
„Kapituła Kolegiacka Łukowska. 25 lat w służbie Kościoła” to tytuł publikacji, która ukazał się w ramach srebrnego jubileuszu tej kapituły.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR