26 listopada 2022 r. Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Pogoda: Siedlce

Numer 47
24-30 listopada 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: co oznacza dziś wiara w Kościół? I jak nie zmarnować czasu Adwentu?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

MIĘDZYRZEC PODLASKI

12 listopada 2022 r.

Zielona sieć

Międzyrzec Podlaski bierze udział w edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast. Celem programu jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie kształtowania i prowadzenia zielonej polityki miejskiej.

Partnerska Inicjatywa Miast kładzie nacisk na działania integrujące i rozwijające potencjał partnerów w niej uczestniczących. Z trzech możliwych obszarów tematycznych Międzyrzec, podobnie jak Lublin czy Gdańsk, należy do sieci zielonej. Ma ona wspierać miasta we wdrażaniu rozwiązań proklimatycznych opartych na naturze. Tym samym zwiększać odporność miast na ekstremalne zjawiska klimatyczne i atmosferyczne oraz stanowić odpowiedź na wyzwania społeczne i środowiskowe. - Bardzo nas to cieszy, ponieważ możemy czerpać dobre praktyki i inspirować się projektami w zakresie obszarów zielonych - mówi Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca. - Rozwój zieleni w miastach w dobie zachodzących zmian klimatycznych jest obecnie priorytetem. Przynosi korzyści środowiskowe, społeczne, bo wpływa na wygląd miasta i jakość życia mieszkańców - dodaje.

Międzyrzecki zespół projektowy tworzą: P. Łysańczuk oraz Piotr Kamasa, inspektor ds. utrzymania dróg, placów i miejskich terenów rekreacyjnych. Miasto jest w trakcie opracowywania dokumentu pn. Miejska inicjatywa działań, w którym zostaną zawarte konkretne zadania. W planach są konkursy, szkolenia, akcje edukacyjne, a przede wszystkim tworzenie nowych przestrzeni zielonych np. rabat, zielników, ogródków, zielonych przystanków.

Pierwsza akcja w ramach inicjatywy odbyła się 5 listopada. Było to wspólne sadzenie tulipanów na terenie zielonym przy postoju taksówek w centrum miasta. - Przyświecały nam trzy zasady. Po pierwsze: zielonym do góry, po drugie: trzeba było się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia, a po trzecie: zadbać o odpowiednią atmosferę. Wszystkie te trzy zasady udało się z sukcesem wdrożyć w życie - komentuje P. Łysańczuk.

- Szkoda, że na efekt naszej dzisiejszej pracy trzeba będzie poczekać kilka miesięcy, ale będzie warto. Już widzę tłumy międzyrzeczan podziwiających piękne tulipanowe dywany w centrum miasta. Wpłynie do dobrze na nasze samopoczucie, a także piękny wygląd naszego miasta - zauważa Zofia Kępa, uczestniczka akcji. I uzupełnia: - Już teraz zapraszam do Międzyrzeca na wiosnę. W centrum miasta będzie można zrobić piękne zdjęcia na tle kolorowych kwiatów.

Magdalena Frydrychowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Dni Muzyki Kościelnej
W dniach 20-26 listopada w Siedlcach organizowane są Dni Muzyki Kościelnej. Rozpocznie je celebracja uroczystych nieszporów ku czci Chrystusa Króla.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Publikacja na jubileusz
„Kapituła Kolegiacka Łukowska. 25 lat w służbie Kościoła” to tytuł publikacji, która ukazał się w ramach srebrnego jubileuszu tej kapituły.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR