26 listopada 2022 r. Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Pogoda: Siedlce

Numer 47
24-30 listopada 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: co oznacza dziś wiara w Kościół? I jak nie zmarnować czasu Adwentu?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Współpraca w leczeniu

19 listopada 2022 r.

Skorzystają pacjenci

Szpital powiatowy w Rykach podpisał umowę o współpracy ze Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Skorzysta na tym nie tylko personel i kadra naukowa, ale też pacjenci.

- To docenienie tego, jak dobrą robotę wykonujemy. Bo nie sztuką jest być szpitalem powiatowym. Sztuką jest być szpitalem, który szuka swojej niszy na rynku - uważa prezes ryckiego szpitala dr Piotr Kienig. Reaktywowana w 2019 r. placówka rzeczywiście od początku szukała na rynku swojego miejsca. W szpitalu utworzono oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem kardiologicznym. Powstało kilka poradni specjalistycznych, a dwa lata temu - oddział medycyny paliatywnej. I właśnie on został objęty porozumieniem.

 

Nie petenci, lecz partnerzy

Umowę podpisano 26 października. Na jej mocy strony zadeklarowały współpracę między oddziałem paliatywnym ryckiego szpitala, a UM w Lublinie i Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 i nr 4 w Lublinie. Uczelnia będzie wspierała i rozwijała medycynę paliatywną, a jednocześnie stworzy możliwość wspólnej terapii dla pacjentów ryckiego szpitala i szpitali klinicznych. - Będziemy mieli do dyspozycji całą bazę naukową uniwersytetu. Natomiast uczelnia zyska nasz oddział medycyny paliatywnej jako swoje zaplecze. Mówiąc krótko, zaczniemy być partnerami dla uniwersytetu i dla klinik, a nie tylko petentami - zaznacza P. Kienig.

- Chcemy współpracować, wspólnie coś dawać i coś osiągnąć - dla wszystkich mieszkańców naszego województwa - podkreśla dyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Rykach dr Piotr Chęć.

Rektor UM prof. Wojciech Załuska zapewnia, iż to, co szpital ma do zaproponowania uczelni, ma duże znaczenie. - Ta współpraca oznacza obustronne korzyści - zauważa rektor. A gwarancją sukcesu porozumienia ma być rola doradcza krajowego konsultanta medycyny paliatywnej prof. Wojciecha Lepperta, który także uczestniczył w podpisaniu umowy.

 

To tylko początek?

Porozumienie to także korzyści dla pacjentów związane z możliwością leczenia klinicznego w szpitalach uniwersyteckich. Z kolei przed personelem otwiera szansę kształcenia. - Nasi lekarze będą mogli zdobywać doświadczenie w placówkach klinicznych - oznajmia P. Kienig.

Uniwersytet i szpital w Rykach uruchomią również wspólne projekty naukowo-badawcze, praktyki studenckie i staże przeddyplomowe.

Na razie umowa dotyczy tylko oddziału paliatywnego, ale istnieje szansa na jej rozszerzenie. - Będziemy myśleć o podobnych umowach. Mam aspiracje, by każdy oddział podjął taką współpracę - deklaruje prezes szpitala.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Dni Muzyki Kościelnej
W dniach 20-26 listopada w Siedlcach organizowane są Dni Muzyki Kościelnej. Rozpocznie je celebracja uroczystych nieszporów ku czci Chrystusa Króla.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Publikacja na jubileusz
„Kapituła Kolegiacka Łukowska. 25 lat w służbie Kościoła” to tytuł publikacji, która ukazał się w ramach srebrnego jubileuszu tej kapituły.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR