Kościół
Słowo zawsze „na teraz” 
15/2024 (1494) 2024-04-10

Słowo zawsze „na teraz” 

W niedzielę 14 kwietnia rozpocznie się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jest on okazją do przypomnienia roli słowa Bożego w życiu każdego z nas.

Temu tygodniowi towarzyszą różne inicjatywy biblijne, m.in. rekolekcje, spotkania z biblistami i maratony czytania Biblii. Niedziela rozpoczynająca ten czas jest Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Te wszystkie działania mają nas zachęcić do sięgania po słowo Boże. Tak często słuchamy wszystkiego, co płynie ze świata, tak łatwo czytamy to, co on wkłada nam w dłonie, a tak mało wagi przywiązujemy do tego, co otrzymaliśmy od Boga w Piśmie Świętym.
Modlitwa doskonała
15/2024 (1494) 2024-04-10

Modlitwa doskonała

Modlitwa jest i zawsze pozostanie tajemnicą. Ale można się do niej zbliżyć - uwrażliwia ks. dr Jerzy Jastrzębski, zachęcając do głębszego zrozumienia Modlitwy Pańskiej, a zarazem poznania nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

To zwykle pierwsza modlitwa, jakiej się uczymy. Prosta i piękna. Obecna podczas każdej Mszy św., rozpoczynająca pacierz, powtarzana w Różańcu i różnego rodzaju koronkach. Paradoksalnie - odmawiamy ją często bezrefleksyjnie. Każde z wezwań kryje tymczasem ogrom treści, które warto zgłębić z pomocą innych. Takie podpowiedzi kryje publikacja „Modlitwa doskonała. «Ojcze nasz» oczami prymasa Wyszyńskiego”.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Obietnice Pana Jezusa przekazane nam przez św. s. Faustynę Kowalską spełniają się na naszych oczach. Jego zapewnienia, o których czytamy w „Dzienniczku”, dotyczą każdego z nas, bo wszyscy jesteśmy ich adresatami.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Byli o krok od tego, by zabić swoje dziecko. Dziś odważnie mówią, że Bóg uratował ich od największego grzechu i błędu. A kiedy Kacper podbiega do Marzeny i bez powodu mówi: „dziękuję, mamusiu”, wiedzą, że dziękuje im za życie.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Lubimy filmy, które dobrze się kończą. Wielokrotnie podejmowano próby ekranizowania Ewangelii: to znakomity materiał na zapisaną na celuloidzie historię: kończy się happy endem!
13/2024 (1492) 2024-03-27
Rozmowa z o. prof. Narcyzem Klimasem OFM, wykładowcą historii Kościoła i archiwistą Kustodii Ziemi Świętej, badaczem autentyczności Grobu Pańskiego.
Rozmowy
Aborcji nie da się usprawiedliwić
15/2024 (1494) 2024-04-10

Aborcji nie da się usprawiedliwić

Rozmowa z ks. prałatem dr. Zbigniewem Sobolewskim, teologiem moralistą, dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Jeszcze kilka lat temu rozgrzeszać z aborcji mogli tylko wyznaczeni kapłani, zwykle podczas misji parafialnych, rekolekcji czy spowiedzi generalnej. Od 2016 r., czyli od Roku Miłosierdzia, takie upoważnienie ma każdy duchowny. Jakie konsekwencje ma aborcja w sferze duchowej człowieka?

Aborcja, jak od wieków uczy Kościół, jest grzechem ciężkim, dosłownie mówiąc: „śmiertelnym” dla dziecka poczętego. Chociaż obecnie próbuje się ukryć tę prawdę, posługując takimi określeniami jak „terminacja ciąży”, to fakt pozostaje faktem: podczas zabiegu przerywania ciąży życie traci dziecko.
Głoszę miłosierdzie
14/2024 (1493) 2024-04-04

Głoszę miłosierdzie

Rozmowa z ks. dr. Łukaszem Mazurkiem MIC, dyrektorem Apostolatu Bożego Miłosierdzia w Londynie.

Skąd w charyzmacie mariańskim idea głoszenia miłosierdzia Bożego?

Charyzmat marianów, najstarszego polskiego męskiego zakonu, wyraża się przede wszystkim w misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozumianego jako owoc i dzieło Bożego miłosierdzia, bo Bóg z miłości do człowieka stał się jednym z nas, przygotowując swoje miejsce na tej ziemi przez przeczyste serce i łono Maryi.
Opinie
Współodczuwam, czyli…
15/2024 (1494) 2024-04-10

Współodczuwam, czyli…

Miłość, przyjaźń i zdrowie nie są możliwe bez empatii. Powinna być ona tym większa, im bliższe łączą nas relacje. Nie można bowiem kochać drugiego człowieka, jeśli się go nie rozumie - zauważa psycholog.

„Wiem, co przeżywasz” - mówimy, chcąc okazać współczucie oraz wsparcie osobie, której towarzyszymy w cierpieniu bądź żałobie. Nieraz solidarnie uronimy łzę, potrzymamy za rękę, jednak przede wszystkim - cierpliwie słuchamy. Nasz rozmówca jest wówczas usatysfakcjonowany możliwością „wygadania się”, a my egzamin z empatii zdajemy na pięć.
Seniorze, nie daj się!
15/2024 (1494) 2024-04-10

Seniorze, nie daj się!

Dlaczego przestępcy za cel obierają najczęściej osoby starsze? Bo są ufne, chętne do pomocy i posiadają oszczędności.

Oszuści, którzy działają przez telefon, zazwyczaj dzwonią do potencjalnej ofiary na numer stacjonarny. Robią tak, bo mają dostęp do starych książek telefonicznych, w których podane były wszystkie niezbędne im informacje: imię i nazwisko, adres. Jeżeli numer stacjonarny jest nadal aktywny, z dużym prawdopodobieństwem jego właściciel to osoba starsza. Dla złodziei ta informacja stanowi wskazówkę, że istnieje szansa na łup.
14/2024 (1493) 2024-04-03
„Nie dajcie się omamić nachalnemu hejtowi skierowanemu przeciwko Fundacji Profeto przez media, których niestety głównym celem jest szukanie taniej sensacji i próba zniszczenia jakiejś organizacji tylko dlatego, że została założona przez Kościół katolicki” - prosił w styczniu br., kiedy rozpoczęła się medialna nagonka na Archipelag, ks. Michał Olszewski.
14/2024 (1493) 2024-04-03
1 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy w edukacji, m.in. zakaz zadawania prac domowych lub nieocenianie ich. A od września czekają kolejne - równie kontrowersyjne.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Dzisiaj wiem, że Maryja nie biegnie do grobu Jezusa nie dlatego, że Go nie kocha. Ona wie, że będzie pusty - mówi Marta Przybyła, która doświadczając nawrócenia, zmartwychwstała do nowego życia.
Komentarze
Anna Wolańska

W kupie siła

Od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych, czyli od kilku miesięcy, mamy uśmiechniętą Polskę. Nawet wiosna z tej radości wcześniej przybieżała.

Więc choć z zapowiadanych przez uśmiechniętą władzę 100 obietnic w pełni zrealizowano zaledwie sześć, euforia zarówno aktualnego aparatu, jak i jego popleczników trwa. Wszak Bruksela sypnęła(?) groszem, kraj nasz dołączył do Prokuratury Europejskiej i prawie-prawie została zalegalizowana „awaryjna antykoncepcja”, czyli pigułka „dzień po”. Jak wiadomo, w tej ostatniej kwestii rząd robił, co mógł, ale nie mógł zbyt wiele, bo nieustająco kij w szprychy wkładał i piach w tryby sypał (premier Tusk ustalił, że to „z braku rozumu”) nieczujący oddechu ducha czasu prezydent Duda.
Leszek Sawicki

Ciepło, coraz cieplej

Wieszczenie o zbliżających się katastrofach to nic nowego pod słońcem. Koniec świata jest bliski, coraz bliższy. Nastąpi już w tym tygodniu...

A jeśli nie w tym, to z pewnością za dwa tygodnie… No… może za miesiąc…. Wówczas wszyscy pomrzemy z głodu, zamarzniemy, spłoniemy żywcem albo nas zatopi. Zależy co kto woli. Piękno przepowiedni katastroficznych ma to do siebie, że jeśli nie sprawdzi się jedna, niezwłocznie tworzy się inną. O zbliżającej się apokalipsie chętnie mówią światowi przywódcy, szeregowi politycy, naukowcy czy wszechobecni celebryci. Akurat gdy to piszę, trwa kolejna odsłona rolniczych protestów, m.in. przeciwko tzw. zielonemu ładowi.
Leszek Sawicki

Lecimy głową w dół

Janusz Eleryk

Kalendarzowa karuzela

Anna Wolańska

Przy wielkanocnym stole

Ks. Paweł Siedlanowski

Przypowieść o myszy

Kultura
Zrozumieć i pokochać swoje dziedzictwo
15/2024 (1494) 2024-04-10

Zrozumieć i pokochać swoje dziedzictwo

Śpiewy ludowe a capella to nie jest łatwa sprawa, ale fakt, że aż w dwóch zespołach wystąpiły młode osoby napawa nadzieją, iż ta muzyka nie zaginie - twierdzi Łukasz Zdolski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury.

6 kwietnia w WDK odbyły się eliminacje powiatowe do 58 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zaprezentowały się cztery zespoły śpiewacze: Kresowianki i Złota Jesień z Włodawy, Poleska Nuta z Kołacz i Seniorzy z Urszulina, soliści z Hanny i Woli Uhruskiej oraz dwa zespoły dziecięce z gminy Hanna. Festiwal prezentuje autentyczną twórczość muzyczną artystów ludowych.
PRL-u czar
15/2024 (1494) 2024-04-10

PRL-u czar

Kto pamięta jeszcze odkurzacze alfa k2, rzutniki „Ania”, meblościanki, książeczki walutowe czy zabawki z czasów PRL? Okazję do podróży w czasie daje wystawa w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza, gdzie można zobaczyć kultowe polskie produkty i przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat.

„Czy mnie jeszcze pamiętasz… PRL w Siedlcach” to wyjątkowa eskpozycja, której celem jest przywołanie atmosfery PRL-u w naszym mieście. Jak podkreślił dyrektor MR Sławomir Kordaczuk, ta wystawa jest rekordowa nie tylko pod względem osób, które w piątkowy wieczór 5 kwietnia przybyły na wernisaż.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Bandura to złoty kluczyk do otwierania serc ludzi - mówi Oksana. Pochodzi z Łucka. Od dwóch lat mieszka w Siedlcach. - Muzyka: gra i śpiew jest największą oraz najpiękniejszą pasją mojego życia - podkreśla.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Ukazał się piąty tom przewodnika z cyklu „Z Drozdem i Zbirkiem…”. Tym razem autorzy - ks. kan. Henryk Drozd i Mirosław Andrzejewski - zapraszają do Wodyń i w ich okolice.
Historia
Mój Chrystus Frasobliwy
15/2024 (1494) 2024-04-10

Mój Chrystus Frasobliwy

Żywa - i pielęgnowana - jest pamięć o słynącej cudami figurce Chrystusa Miłosiernego - Frasobliwego. Przez lata figurka odbierała kult w Krzymoszach. Dzisiaj omadlana jest w łukowskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W ostatniej edycji konkursu „Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu” praca ucznia z Siedlec opisująca jej dzieje zdobyła pierwsze miejsce.

Z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Krzymoszach wywodzi się Zbigniew Wysokiński - należący dzisiaj do siedleckiej parafii Ducha Świętego. Gdy był dzieckiem, o wyrzeźbionej w drewnie figurce przedstawiającej siedzącego Pana Jezusa z głową wspartą na ręce, za sprawą której wiele osób doznało łask, opowiadali mu dziadkowie i rodzice.
Symbol zawierzenia Bogu
15/2024 (1494) 2024-04-10

Symbol zawierzenia Bogu

Dawniej upamiętniały ofiary epidemii. Teraz są obiektem kultu, a dla turystów - okoliczną atrakcją. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Krystynie „Krystynianki” spisało i udostępniło historię trzech kamiennych krzyży.

Monument stoi na uboczu sołectwa Krystyna (gm. Garwolin), tuż przy rozwidleniu dróg do Starej Huty i Osiecka. Skąd się w tym miejscu wziął, dotąd wiedzieli tylko najstarsi. Przebadać przeszłość krzyży postanowiło więc młode pokolenie. - Wpadłam na pomysł, by spisać ich historię i zaczęłam zbierać informacje. Ale dopiero pomoc Karoliny Jamnickiej-Kondej i przekazane przez nią wspomnienia starszej pani pozwoliły mi ułożyć całość.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Jak obrona krzyża w Miętnem wpływała na rzeczywistość Polski 40 lat temu, ale także dziś, dyskutowano podczas konferencji „Miętne. Nauka o miłości, odwadze i krzyżu”.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Urodzony we Włodawie Alfred Marcin Sokołowski był jednym z propagatorów nowoczesnego leczenia chorób układu oddechowego, pionierem polskiej pulmonologii i sanatoryjnego leczenia chorób płuc.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Za nami Wielki Post, czas, który kojarzy się m.in. z ograniczeniami w jadłospisie, choć przecież nie tylko o to w tym okresie chodzi.
Diecezja
Modlitwa, rozmowa i raper w sutannie
15/2024 (1494) 2024-04-10

Modlitwa, rozmowa i raper w sutannie

W sobotę 20 kwietnia przy parafii katedralnej w Siedlcach odbędzie się tegoroczna edycja Kongresu Służby Liturgicznej Diecezji Siedleckiej. Gościem specjalnym będzie rapujący ksiądz - Jakub Bartczak.

Kongres - będący spotkaniem osób zaangażowanych w życie liturgiczne swoich parafii - organizuje diecezjalne duszpasterstwo służby liturgicznej. W tym roku odbędzie się na terenie parafii katedralnej. - O ile koczowisko ministranckie - organizowane zawsze w terminie zbieżnym z końcem roku szkolnego - jest spotkaniem o charakterze bardziej rekreacyjnym, kongres to wydarzenie typowo formacyjne.
Bez Boga ziemia staje się piekłem
15/2024 (1494) 2024-04-10

Bez Boga ziemia staje się piekłem

W Niedzielę Miłosierdzia w bialskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia Bożego świętowano odpust parafialny i 20-lecie istnienia sanktuarium. Główne uroczystości odbyły pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.

Centralne obchody rozpoczęły się w samo południe od Koronki do Miłosierdzia Bożego. Jej śpiew tradycyjnie poprowadził miejscowy chór Schola Cantorum Misericordis Christi. Poszczególne dziesiątki były poprzedzane fragmentami z Dzienniczka św. s. Faustyny, czytanymi przez jedną z chórzystek. Młodzi chórzyści posługiwali śpiewem także podczas liturgii.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Do sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu powrócił po renowacji obraz zatytułowany „Sen św. Józefa” namalowany przez marianina o. Jana Niezabitowskiego.
14/2024 (1493) 2024-04-03
W orchowskiej parafii trwa peregrynacja obrazu św. Antoniego - rozpoczęła się po rekolekcjach adwentowych 13 grudnia 2023 r., zakończy przed odpustem ku czci tego świętego.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Po ponaddwuletniej nieobecności do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach powrócił po renowacji jeden z najstarszych zabytków - pochodzący z pierwszej połowy XVI w. obraz ukazujący Trójcę Świętą.
13/2024 (1492) 2024-03-27
S. Zofia Żochowska i inż. Zbigniew Sekuła zostali uhonorowani papieskim odznaczeniem Benemerenti. Papież Franciszek docenił w ten sposób wieloletnie zaangażowanie laureatów w służbę Kościołowi.
Region
Nadal bez pediatrii
15/2024 (1494) 2024-04-10

Nadal bez pediatrii

Całym sercem jestem z małymi pacjentami i uważam, że powinno być rozwiązanie, które zaspokoi ich potrzeby. Dzisiaj nie mam wyboru - jeżeli nie będzie lekarzy pediatrów, nie będzie możliwości wznowienia funkcjonowania oddziału - oświadczyła Elżbieta Korszla, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Włodawie.

Podczas marcowej sesji rady powiatu podjęto uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej przywrócenia funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), oddziału dziecięcego i świadczenia usług z zakresu położnictwa.
Błonia nasze widzę ogromne
15/2024 (1494) 2024-04-10

Błonia nasze widzę ogromne

Do 30 kwietnia mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na temat tego, co powinno znaleźć się na siedleckich błoniach.

Z planami można zapoznać się na stronie konsultacje.siedlce.pl. Koncepcję za 30 tys. zł opracowała firma z Podkowy Leśnej. Propozycje miasta są tak imponujące, że właściwie łatwiej wymienić, czego na błoniach nie będzie, bo zaplanowano tam: tężnię solankową, amfiteatr, pump tracki, zadaszony grill, ogród społeczny, kino plenerowe, skatepark, ścieżkę dla psów, ekologiczny plac zabaw, plażę, jacuzzi, leżaki, hamaki, basen dla dzieci, a nawet basen olimpijski.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Podczas sesji rady miasta, która miała miejsce 27 marca i była ostatnią w tej kadencji, dyskutowano na temat sporów zbiorowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Siedlcach.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Szpitalny oddział ratunkowy w Białej Podlaskiej został rozbudowany o pracownię radiologiczną oraz wyposażony w aparat RTG i tomograf komputerowy. Inwestycja kosztowała 1,6 mln zł.
Rozmaitości
Edukacja dla seniorów
15/2024 (1494) 2024-04-10

Edukacja dla seniorów

Jak nie dać się oszukać, nie stracić oszczędności, ale też dbać o swoje finanse, mogli dowiedzieć się seniorzy, którzy 3 kwietnia spotkali się w świetlicy w Grabianowie.

Chętnych, by poszerzyć swoją wiedzę, jak uniknąć manipulacji i gdzie szukać pomocy, nie zabrakło. Spotkanie zorganizowane zostało w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Gminą Siedlce, Kołem Gospodyń Wiejskich Grabianki oraz Gminnym Centrum Kultury w Siedlcach z/s w Ostrówku, Komendą Policji w Siedlcach i siedleckim oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Daj kurze grzędę
15/2024 (1494) 2024-04-10

Daj kurze grzędę

Przybywa osób rozważających hodowlę kur na przydomowej działce. Mówimy tu nie o rolnikach, tylko o mieszkańcach miast. I nie o chwilowej fanaberii, tylko pomyśle na zdrową żywność - ekologiczne jajka.

- To dobra moda, która wpisuje się w szereg ekologicznych trendów, jak np. własna uprawa warzyw - mówi o pomyśle Dariusz Chabros, specjalista ds. chowu i hodowli drobnego inwentarza w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. I dodaje, że zamiaru hodowania kur wcale nie należy traktować w kategoriach „porywania się z motyką na słońce”.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Rozmowa z dr. n. med. Krzysztofem Szaleckim - specjalistą neurochirurgii w Pododdziale Neuroortopedii Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach i Klinice Nowotworów Układu Nerwowego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Laury Marszałka Województwa Mazowieckiego zostały przyznane. W grupie wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszego regionu - m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarowie z powiatu łosickiego.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Rozmowa z dr n. med. Ewą Czeczelewską, autorką bloga www.naukapielegnowania.com, która prowadzi indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarską w miejscu wezwania.
Sport
Rozłam w zarządzie
15/2024 (1494) 2024-04-10

Rozłam w zarządzie

Rozmowa z Łukaszem Jarkowskim, prezesem Miejskiego Klubu Piłkarskiego Pogoń Siedlce.

Jak Pan oceni dotychczasowe występy Pogoni Siedlce w rundzie wiosennej II ligi?

Spodziewaliśmy się trudnej rywalizacji i wiedzieliśmy, że wiosna będzie bardzo ciężka, a rozgrywki pokazują, jak bardzo II liga jest wyrównana. Zaczęliśmy ją od dużego falstartu, można wręcz powiedzieć: od klęski, bo tak należy nazwać przegraną w Kaliszu z KKS 1:5.
Najważniejsza była atmosfera
14/2024 (1493) 2024-04-03

Najważniejsza była atmosfera

Rozmowa z ks. Rafałem Przeździakiem z parafii św. Anny w Białej Podlaskiej, wicemistrzem Europy księży w halowej piłce nożnej.

Gratulacje dla Księdza i całej reprezentacji za kolejny sukces na mistrzostwach Europy.

Serdeczne Bóg zapłać. Bardzo się cieszymy. W ubiegłym roku zdobyliśmy złoty medal, teraz srebrny, ale to też wielki sukces.