6 grudnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
02-08 grudnia 2021r.

menu

NEWS

W środę 8 grudnia, o 19.00, w parafii Szpaki sprawowana będzie Msza św. wieńcząca Rok św. Józefa. Podczas uroczystości zostanie odczytany dekret biskupa siedleckiego podnoszący kościół parafialny w Szpakach do rangi sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca NMP.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

ŁOSICE 3 maja

7 maja 2008 r.

Podwójne świętowanie


fot. AE

W Łosicach obchody 217. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączono z II Festynem Historycznym, upamiętniającym bitwę polsko-tatarską z XIII wieku na Tatarskiej Górze. Świętu towarzyszyła jednak zmienna pogoda, a padający deszcz mocno utrudniał organizatorom przebieg uroczystości.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta przez dziekana łosickiego ks. kanonika Kazimierza Komara i proboszcza parafii Trójcy Św. ks. Edwarda Boruca.

Po nabożeństwie obchody przeniosły się na łosicki Rynek, gdzie przy, będącym upamiętniającym podpisanie Konstytucji obelisku złożono wieńce i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. W części artystycznej wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II, która przedstawiła okolicznościową inscenizację, oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Łosicach. Nie zabrakło również parady jeźdźców w historycznych strojach, przemarszu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i salw honorowych.

Po zakończeniu uroczystości w Rynku ulicami miasta przejechały orszaki konne i powozy, kierując się w stronę Tatarskiej Góry pod Łosicami, gdzie odbyła się inscenizacja historyczna. Tak jak przed wiekami, znów dał się tu słyszeć tętent końskich kopyt, huk wystrzałów i szczęk oręża.

Niecodzienne widowisko na polach obok lasku rozpoczęła Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji pod komendą Andrzeja Nowaka, dając pokaz parady jazdy konnej. Pokazy walk rycerskich reprezentowali kaskaderzy wyszkoleni przez Andrzeja Sitka. W leśnej scenerii zaprezentowała się publiczności Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pod wodzą kasztelana Karola Burego. Bractwo zaprezentowało inscenizacje historyczne. Były tańce dworskie, musztra rycerska, pokazy walk i salwy armatnie.

W uroczystościach udział wzięli wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Borkowski i dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Ewa Orzełowska. Festyn odbył się w ramach „Mazowieckich spotkań z historią najbliższą”. Jego organizatorami byli: burmistrz miasta i gminy Łosice, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Waldemar Kosieradzki i Artur Koźluk. Projekt został współfinansowany przez samorząd Województwa Mazowieckiego.

Tadeusz Nieścioruk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Światłość w ciemności


Obrazy, grafiki i rzeźby dawnych i współczesnych artystów, które łączy wspólny temat: tajemnica Bożego Narodzenia, można oglądać na wystawie „Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień”, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Razem tworzymy tradycję
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jedlance organizuje konkurs bożonarodzeniowy pt. „Razem tworzymy tradycję”. Z racji kończącego się roku św. Józefa tematem bieżącej, szóstej edycji są słowa „Rodzina - tu zaczyna się życie”.
więcej »
III Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką!
Organizatorzy III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego z „Dwójką” zdecydowali się na przeniesienie zawodów z 5 grudnia na 19 grudnia! Powód? Szczyt fali Covid-19 przypadający na początek grudnia.
więcej »
 

POLECAMY


A ty? Za kogo Mnie uważasz?
Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Wreszcie: jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego?
więcej »
Warsztat Józefa
Na czas tegorocznego adwentu Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Warsztat Józefa”. Siedmioodcinkowy cykl oparty został o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa „Patris corde”.
więcej »
Jak osiągnąć pokój serca?
Ponadczasowy przewodnik dla poszukujących prawdziwej radości i pokoju ducha stanowi skuteczną odpowiedź na bolączki świata pogrążonego w lęku i chaosie. Czym urzeka czytelników jedna z najlepszych książek wielkiego mistrza duchowego czasów współczesnych?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR