26 listopada 2022 r. Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Pogoda: Siedlce

Numer 47
24-30 listopada 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: co oznacza dziś wiara w Kościół? I jak nie zmarnować czasu Adwentu?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Wspomnienie

1 lutego 2012 r.

Boży dar dla Białej Podlaskiej


fot. ARCH.

3 lutego mija pierwsza rocznica śmierci ks. kanonika Zbigniewa Bieńkowskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Anny w Białej Podlaskiej. O jego dobroci, otwartości i mądrości opowiedzieli nam jego współpracownicy.

Ks. Z. Bieńkowski pochodził z Janowa Podlaskiego, święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. Jako wikariusz pracował w Dęblinie, Mokobodach, Łukowie i Siedlcach. Potem był administratorem w parafii Bruss i proboszczem w Wodyniach, Dęblinie i Białej Podlaskiej. Na emeryturę przeszedł w 2007 r. Pod koniec życia cierpiał na chorobę nowotworową. Zmarł po operacji, w wieku 73 lat.

Przyjaciel i gospodarz

- Wspominam go jako wspaniałego człowieka. Drzwi do jego domu były otwarte dla każdego. Bywałem u niego chyba setki razy. Ilekroć go odwiedzałem, częstował kawą lub herbatą. Zawsze mogłem liczyć na jego dobre rady i podpowiedzi, nigdy nie odmówił pomocy. Był człowiekiem wielkiego formatu. Myślę, że najbardziej doceniali to parafianie, którzy patrząc na ks. Zbigniewa, cieszyli się, że mają właśnie takiego proboszcza. Potrafił zauważyć potrzebujących; razem z grupą charytatywną rozdawał chleb, organizował paczki żywnościowe dla ubogich i sam szukał sponsorów. Był wiecznie zabiegany, nigdy nie siedział bezczynnie. Ks. Zbigniewa uważałem za człowieka ogromnej wiary, on żył Panem Bogiem, na jego stole zawsze leżał brewiarz - wspomina ks. kanonik Stanisław Zajko, proboszcz parafii Żelechów, który wcześniej przewodził bialskiej parafii bł. Honorata Koźmińskiego.

Mój rozmówca podkreśla, że ks. Zbigniew był również wspaniałym gospodarzem; jak mało kto troszczył się o zabytkową świątynię i jej otoczenie. Świetnie współpracował z władzami miasta i konserwatorem, był otwarty na mądrych ludzi.

Z myślą o studentach

- Bez pomocy ks. Zbigniewa nie powstałby w Białej Podlaskiej Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego. Wiedział doskonale, że studenci muszą mieć swoje miejsce, że w ten sposób trzeba podkreślić ich znaczenie w życiu miasta. Nie widział najmniejszego problemu, by świątynia pw. św. Anny była kościołem akademickim. Muszę przyznać, że księdza kanonika cechowała prosta i zwyczajna dobroć, jak świeżo wypieczony chleb. Ten chleb był dla każdego, nawet tego, kto nie potrafił docenić jego gestu. Kolejna rzecz, którą zapamiętałem, to chęć spotykania się z ludźmi; odwiedzał ich w domach i przyjmował na plebanii. Drugi człowiek był dla niego kimś ważnym. Warto wspomnieć, że ks. Zbigniew miał wiele pasji, należały do nich m.in. książki i sztuka. Dzięki temu kościół św. Anny był coraz piękniejszy - mówi ks. Andrzej Sochal, dawny duszpasterz akademicki w Białej Podlaskiej, a obecnie pracownik Caritas Polska.

W pamięci i sercu

Ciepłe wspomnienia o kapłanie ma także Ewa Borkowska, zastępca dyrektora Ośrodka „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej. Szefowa WTZ o ks. Zbigniewie mówi, że był to skromny kapłan o wielkim sercu, wyjątkowej wrażliwości i niesamowitej umiejętności zjednywania ludzi. - Był człowiekiem empatycznym, szybko zauważał potrzeby innych i starał się wychodzić im naprzeciw, na ile było to tylko możliwe. Zawsze robił to z taktem i poszanowaniem ludzkiej godności. Gdy do nas przychodził, w ośrodku robiło się jaśniej; zarażał nas swoją radością i pozytywną energią, zawsze znalazł czas, aby zatrzymać się koło każdego i porozmawiać z nim - opowiada pani Ewa. Towarzyszył pracownikom i podopiecznym ośrodka w chwilach radości i trudu. Z nimi świętował nawet swoje 70 urodziny, był częścią ośrodkowej rodziny. - Gdy wchodził, uczestnicy biegli i przytulali się do niego, jak do ojca. On zawsze przygarniał i obdarzał uśmiechem. Miłość i szacunek, jakim darzyli ks. kanonika pracownicy i uczestnicy OMC, mówią same za siebie. To właśnie ks. Zbigniew zainicjował i odprawiał w ośrodku w każdą środę Mszę św., w której z wielką radością uczestniczyliśmy. Celebrował ją nawet wtedy, gdy był już bardzo chory. Obecnie kontynuujemy tę tradycję. Podczas każdego nabożeństwa modlimy się za duszę śp. ks. kanonika. Mija rok od jego śmierci, a podczas modlitwy w oczach jego pierwszych ministrantów nadal pojawiają się łzy. Mamy poczucie straty i żal, że tak szybko odszedł, ale też radość, że ten wielki kapłan był z nami - twierdzi E. Borkowska.

Ks. Z. Bieńkowski przygotowywał się do jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. Miał mnóstwo planów, swoją radość z tej pięknej rocznicy chciał dzielić z wielkim gronem przyjaciół. - Oglądałem niedawno swoje zdjęcia. Na wielu z nich znalazłem ks. Zbigniewa, zawsze takiego samego; uśmiechniętego i otwartego na ludzi. Być może czuł, że jego świeca już się dopala, ale śmierć przyszła nagle, za wcześnie i za szybko. Ten człowiek przydałby się jeszcze nie tylko parafii św. Anny, ale także miastu. Wiem, że był Bożym darem dla Białej Podlaskiej - podsumowuje ks. S. Zajko.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Dni Muzyki Kościelnej
W dniach 20-26 listopada w Siedlcach organizowane są Dni Muzyki Kościelnej. Rozpocznie je celebracja uroczystych nieszporów ku czci Chrystusa Króla.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Publikacja na jubileusz
„Kapituła Kolegiacka Łukowska. 25 lat w służbie Kościoła” to tytuł publikacji, która ukazał się w ramach srebrnego jubileuszu tej kapituły.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR