12 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika - jak zginał ks. Franciszek Blachnicki?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Rykach

13 czerwca 2012 r.

www.rykiak.pl


fot. ARCH.

Z myślą o popularyzacji dziedzictwa ideowego Armii Krajowej członkowie ryckiego koła związku zadecydowali o stworzeniu strony internetowej. Zgodnie z zamysłem ma ona stanowić główne i oficjalne źródło informacji o całorocznej pracy środowiska.

Jak podkreśla prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach Krystian Pielacha, strona stanie się platformą podtrzymywania pamięci o walce narodowowyzwoleńczej polskiego społeczeństwa w latach okupacji niemieckiej i okresu stalinowskiego, prowadzonej m.in. przez zgrupowanie partyzanckie AK-WiN mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Systematycznie aktualizowana, w najbliższym czasie zostanie wzbogacona o kolejne wartościowe materiały historyczne. Autorem graficznej części przedsięwzięcia jest uczeń ryckiego liceum Krzysztof Łukasiak.

Upamiętnienie

Celem istniejącego od 1991 r. stowarzyszenia kombatanckiego jest m.in. badanie, utrwalanie i rozpowszechnianie historii i dziedzictwa ideowego AK. Zadania statutowe koło realizuje m.in. przez coroczne upamiętnianie rocznic związanych z walką i męczeństwem żołnierzy zgrupowania mjr. Bernaciaka, ubieganie się o pomoc socjalną dla kombatantów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej, jak również występowanie do odpowiednich instancji o nadanie medali i odznaczeń zasłużonym w walce o niepodległość oraz pracy na rzecz koła.

Zaangażowani

Ryckie koło liczy 61 członków, w tym 26 zwyczajnych i 35 nadzwyczajnych. Członkiem zwyczajnym może zostać żołnierz AK lub innej organizacji wymienionej w statucie ŚZŻAK. Natomiast status członka nadzwyczajnego przysługuje m.in. wdowom i wszystkim zainteresowanym aktywną działalnością wewnątrzzwiązkową. Stąd apel o wstępowanie w członkowskie szeregi skierowany do każdego, komu leży na sercu utrwalania pamięci o czynie niepodległościowym żołnierzy AK i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.


3 PYTANIA

Krystian Pielacha - prezes Koła ŚZŻAK w Rykach

Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach zostało powołane do istnienia w 1991 r. Wśród statutowych celów stowarzyszenia pojawia się zapis o obronie dobrego imienia AK, opiece nad rodzinami żołnierzy, trosce o ideowe dziedzictwo czy współpracy z innymi organizacjami zrzeszającymi kombatantów. Jak w praktyce członkowie koła realizują jego założenia?

W ostatnich latach praca koła koncentrowała się na upamiętnianiu miejsc walki i męczeństwa Mariana Bernaciaka oraz jego żołnierzy, organizowaniu obchodów rocznic środowiskowych, pomocy kombatantom, a także promocji walki niepodległościowej przy różnego rodzaju kulturalnych imprezach. Regularne uczestniczenie w świętach państwowych, jak 3 maja czy 11 listopada, postrzegaliśmy jako szansę wzmacniania więzi z lokalną społecznością. Najbliższe plany dotyczą ukierunkowania działań na edukację młodzieży powiatu ryckiego.

Od tego roku kołu patronuje osoba mjr. Mariana Bernaciaka. Kto był inicjatorem nazwania stowarzyszenia imieniem „Orlika”?

W lutym, podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego, została mi powierzona funkcja prezesa koła AK. Pierwszy wniosek, jaki przedłożyłem, dotyczył kwestii nadania imienia stowarzyszeniu. Podczas głosowania uzyskał on całkowite poparcie członków. To z naszej strony wyraz czci i hołdu tak wielkiemu bohaterowi.

Śladem aktywności koła jest nowo powstała strona internetowa. Co przyświecało jej założeniu i jakie są oczekiwania związane z jej funkcjonowaniem?

Powodem stworzenia strony internetowej była potrzeba łatwego dotarcia do osób zainteresowanych podstawowymi informacjami z codziennego życia naszego środowiska oraz wszelkimi podejmowanymi inicjatywami - czyli co, gdzie i kiedy… Za pośrednictwem strony planujemy też promować wartości patriotyczne i lokalną historię, zwłaszcza okres walki narodowowyzwoleńczej prowadzonej przez zgrupowanie partyzanckie „Orlika”. Liczymy, że inicjatywa ta pomoże nam pozyskać nowych współpracowników, przede wszystkim młodzież. Dlatego też powstaną na stronie zakładki, do współtworzenia których zaproszeni będą wszyscy chętni.

WA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR