18 stycznia 2022 r. Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

Pogoda: Siedlce

Numer 2
13-19 stycznia 2022r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania ECHA! W numerze m.in. fotorelacja z Orszaków Trzech Króli, jakie przeszły ulicami naszych miast i wsi.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Niecodzienna wystawa

16 sierpnia 2012 r.

Pamięć o księdzu bohaterze


fot. ARCHIWUM

W czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie można obejrzeć interesującą wystawę o ks. Marianie Juszczyku, proboszczu parafii Przemienienia Pańskiego, kapelanie 1 Pułku Strzelców Konnych i Armii Krajowej. Kapłan został rozstrzelany 70 lat temu przez hitlerowskich okupantów

- Wystawę adresujemy zwłaszcza do młodych mieszkańców miasta, bo starsi doskonale pamiętają wielką wiarę ks. Juszczyka, jego zawierzenie Matce Bożej, bohaterstwo, a przede wszystkim jego wierność. Również wierność swoim parafianom. Moim zdaniem, kapłan zapisał się złotymi zgłoskami w pamięci wiernych. Wspomnienie o księżach Marianie Juszczyku i Antonim Święcickim są wciąż żywe wśród garwolińskiej społeczności, dlatego że dba ona, by były przekazywane z pokolenia na pokolenie - powiedziała regionalistka Wiesława Lempkowska.

Ks. Juszczyk przybył do Garwolina w 1927 r., a więc w tym roku upływa dokładnie 85 lat od posługi ks. Juszczyka w garwolińskiej parafii Przemienienia Pańskiego. Jak podają historyczne źródła, kapłan od razu zaangażował się w życie wspólnoty, zakładając liczne kółka różańcowe, III Zakon św. Franciszka zwany tercjarstwem oraz Bractwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Prowadził również Akcję Katolicką, rozbudował Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. Aktywnie uczestniczył w życiu stacjonującego w mieście 1 Pułku Strzelców Konnych, którego był kapelanem. W okresie okupacji, po rozbiciu 1 PSK, nawiązał ścisły kontakt z dowództwem Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin, zostając kapelanem żołnierzy podziemnej armii. W 1942 r. został odwołany z funkcji proboszcza. Dowództwo AK ostrzegło kapłana, że grozi mu aresztowanie ze strony okupanta. Mimo to odmówił pomocy w ukryciu, bo chciał do końca służyć swoim parafianom. Wraz z innymi księżmi został wypędzony z plebanii, która stała się siedzibą niemieckiego starosty. Ukrywał się u parafian w Rębkowie i codziennie w przebraniu przychodził do garwolińskiego kościoła, by odprawiać Mszę św. - Ksiądz Juszczyk został aresztowany 17 lipca 1942 r. Moja mama opowiadała, że widziała moment wywiezienia z garwolińskiego więzienia ks. Juszczyka i dwóch innych parafian - rejenta Antoniego Pinakiewicza i Bolesława Warownego. Wszyscy zostali rozstrzelani jeszcze tego samego dnia na drodze z Pilawy do Łucznicy - wspomina W. Lempkowska. - Stosunkowo niedawno odkryto, że ważną rolę w tej historii odegrał ówczesny kościelny Michał Litkowski. Dla niego śmierć proboszcza była ogromnym ciosem, podobnie jak dla innych parafian. Jednak to właśnie kościelny zdobył się on na iście heroiczny czyn. Pod osłoną nocy odnalazł zwłoki ks. Juszczyka, chowając je następnie na cmentarzu w Osiecku. Dopiero po wojnie ciało proboszcza sprowadzono do Garwolina, gdzie spoczęło na miejscowej nekropolii - opowiada regionalistka.

Wystawę poświęconą księdzu Juszczykowi można oglądać do końca sierpnia.


Ks. Marian Juszczyk

Urodził się 4 sierpnia 1887 r. w Łagiszy w powiecie będzińskim na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 lipca 1913 r. z rąk biskupa Franciszka Jaczewskiego, ordynariusza diecezji lubelskiej i administratora apostolskiego diecezji podlaskiej. Pracę duszpasterską ks. Juszczyk rozpoczął w sierpniu 1913 r. w Janowie Podlaskim. 6 sierpnia 1927 r. został dziekanem dekanatu garwolińskiego. Funkcję tę pełnił do 20 maja 1941 r. W latach 1927-1929 pełnił posługę duszpasterską w parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, a następnie został jej gospodarzem. Przez krótki czas ks. Juszczyk był też proboszczem parafii Górzno.

JAWA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Dzień był wesoły


Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli „Dzień dziś wesoły!” miało pokazać, jak ważne dla każdego człowieka powinno być dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości. Mieszkańcy naszego regionu - idąc w orszaku czy gromadząc się na wspólnym kolędowaniu - wzięli sobie te słowa do serca i spędzili wspólnie radosne popołudnie.

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Kolędowanie w Zbuczynie
19 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbędzie się XIII Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Finał konkursu planowany jest na 26 stycznia.
więcej »
 

POLECAMY


Unikatowe dzieło
800 stron pasjonującej lektury, duży, albumowy format, znakomita jakość wydania czynią z „Historii Kościoła katolickiego w Polsce” pożądane uzupełnienie domowej biblioteczki, jak też potencjalnie świetny upominek dla pasjonatów przeszłości.
więcej »
Ojcowska miłość Najwyższego
Jakie miejsce w naszej wierze zajmuje Bóg Ojciec? Jaki obraz naszego Stwórcy nosimy w swoim sercu? Jak często zwracamy się do Boga?
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy babcie i dziadków?

za ich bezgraniczną i bezinteresowną miłość;

za czas poświęcany wnukom;

za to, że zawsze można na nich liczyć;

za ich mądrość i doświadczenie;

za to, że są...LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR