16 grudnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 50
12-18 grudnia 2019r.

menu

NEWS

Adwent z Prymasem Tysiąclecia i Zanim zapłonie adwentowa świeca - to dwa adwentowe cykle ECHA. Polecamy lekturę tekstów!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Zwiedzanie, bieganie i pokazy

20 czerwca 2013 r.

Tatarska impreza

V spotkanie z kulturą tatarską potrwa dwa dni. Impreza rozpocznie się 13 lipca.

W sobotę o godz. 16.00 zaplanowano zwiedzanie tatarskiego cmentarza. Od 17.00 do 20.00 potrwają warsztaty strzelania z łuku. W tym czasie przy miejscowej świetlicy rozegrana zostanie także militarna gra terenowa. Potem przewidziano projekcję filmów o Studziance.

Najwięcej atrakcji przygotowano jednak na niedzielę. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpi o godz. 13.00. Inauguracji będzie towarzyszyło otwarcie wystawy o pułkowniku Józefie Koryckim ze Studzianki. Tego dnia do miejscowości przybędą także tatarskie delegacje gmin wyznaniowych. Po przemówieniach nastąpi prezentacja grup odtwarzających jednostki militarne. Przed zgromadzonymi pokażą się m.in. Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych imienia „Orła Białego oraz ASG Korpus Wschodni z Terespola. Potem zaplanowano zwiedzanie tatarskiego cmentarza. Po mizarze oprowadzą przewodnicy, którzy będą opowiadać o zwyczajach pogrzebowych muzułmanów.

Dla wytrwałych

Przed 15.00 rozpocznie się V Tatarski Turniej Rodzinny. Z myślą o drużynach przygotowano wiele ciekawych konkurencji. Wśród nich będą m.in. rzut podkową do celu, rzut łuczniczą strzałą, strzelanie z łuku i wiązanie rzemieni. W przerwie wystąpi zespół Studzianczanie. Potem przyjdzie czas na bieganie. O 16.00 wystartują dzieci i młodzież. Godzinę później rozpocznie się „Tatarska Piątka”. Jej dystans to 5, 28 km!

- Trasa będzie przebiegać polnymi drogami. Start i meta zostaną zorganizowane przy szkole podstawowej w Studziance, gdzie do 1915 r. stał meczet. Celem zawodów jest popularyzacja biegania, jako formy czynnego wypoczynku i promocja walorów przyrodniczych gminy Łomazy. Bieg odbywa się pod patronatem Waldemara Droździuka, wójta gminy Łomazy – mówi Łuksza Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, które jest głównym organizatorem imprezy.

Ograniczona liczba

W „Tatarskiej Piątce” mogą wziąć udział osoby, które w dniu 14 lipca 2013 r. będą miały ukończone 13 lat. Zgłoszenia można wysyłać drogą elektroniczną (poprzez formularz na stronie www.studzianka.pl) do 8 lipca 2013 r.

- Po tym terminie udział w biegach będzie można zgłosić w biurze zawodów. Jest tylko jeden warunek. Wyznaczamy limit chętnych. Ich liczba nie może przekroczyć setki. Pamiętajmy więc, że liczy się kolejność zgłoszeń. W ubiegłym roku w biegach wzięło udział blisko 90 zawodników i zawodniczek z regionu oraz z sąsiednich województw. W tym roku sklasyfikujemy m.in. kobiety, mężczyzn, najszybszych mieszkańców Studzianki i gminy Łomazy – tłumaczy Ł. Węda.

Dodaje, że „II Tatarskiej Piątce” towarzyszyć będzie rywalizacja dzieci i młodzieży na  dystansach: „Małe Nadzieje” 400 m (rocznik 2005 i mł.), bieg „Szkolniaka” 600 m (rocznik 2001-2004) oraz bieg „Młodzików” 1200m (rocznik 1997-2000).  Szczegółowe informacje dotyczące regulaminu biegów zamieszczono na www.studzianka.pl.

Podczas spotkania z kulturą tatarską będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i wyrabianiu naczyń na kole garncarskim. Organizatorzy zaplanowali także wystawę militariów oraz konkursy wiedzy o Studziance i Tatarach. Podczas imprezy stowarzyszenie będzie promowało kwartalnik „Echo Studzianki”. Nie zabraknie też tatarskiej kuchni i muzyki.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz siedleckiej książnicy


Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Świątecznie w Kąkolewnicy


1 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy był gospodarzem XVI Powiatowych Spotkań Twórców Wsi oraz Gminnego Konkursu Zespołów Śpiewaczych. Atrakcji było co niemiara...

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Na rzecz hospicjum
15 grudnia w Galerii Siedlce, od 11.00 do 19.00, odbywać się będzie akcja „Pierniczkowe szaleństwo” zorganizowana przez Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Orszak Trzech Króli w Mordach
Orszak Trzech Króli po raz siódmy przejdzie ulicami Siedlec. Spotkamy się 6 stycznia przy kościele św. Stanisława. Orszak rozpocznie się Mszą św. o 11.45, a po niej - ok. 13.00 - ruszy ulicami naszego miasta.
więcej »
VII Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy
W sobotę 14 grudnia, od 10.00, park im. króla Aleksandra Jagiellończyka będzie miejscem VI Łosickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
więcej »
 

POLECAMY


w Oczekiwaniu
Przez tegoroczne rekolekcje adwentowe online poprowadzi nas znany internautom, choćby z takich serii jak „Czarno na białym, rekolekcje o spowiedzi” czy „Kościół jest dobry”, duet o. Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ.
więcej »
Brat bankomat naprawdę pomaga
Rozumiał, że w świętości nie chodzi o nadzwyczajność, ale o ukochanie Boga oraz człowieka w szarości i trudzie dnia.
więcej »
Polskie Boże Narodzenie
Wigilia Bożego Narodzenia stanowi niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych, najbardziej uroczystych tradycji, głęboko zakorzenionych w polskiej kulturze.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR