5 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Zwiedzanie, bieganie i pokazy

20 czerwca 2013 r.

Tatarska impreza

V spotkanie z kulturą tatarską potrwa dwa dni. Impreza rozpocznie się 13 lipca.

W sobotę o godz. 16.00 zaplanowano zwiedzanie tatarskiego cmentarza. Od 17.00 do 20.00 potrwają warsztaty strzelania z łuku. W tym czasie przy miejscowej świetlicy rozegrana zostanie także militarna gra terenowa. Potem przewidziano projekcję filmów o Studziance.

Najwięcej atrakcji przygotowano jednak na niedzielę. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpi o godz. 13.00. Inauguracji będzie towarzyszyło otwarcie wystawy o pułkowniku Józefie Koryckim ze Studzianki. Tego dnia do miejscowości przybędą także tatarskie delegacje gmin wyznaniowych. Po przemówieniach nastąpi prezentacja grup odtwarzających jednostki militarne. Przed zgromadzonymi pokażą się m.in. Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych imienia „Orła Białego oraz ASG Korpus Wschodni z Terespola. Potem zaplanowano zwiedzanie tatarskiego cmentarza. Po mizarze oprowadzą przewodnicy, którzy będą opowiadać o zwyczajach pogrzebowych muzułmanów.

Dla wytrwałych

Przed 15.00 rozpocznie się V Tatarski Turniej Rodzinny. Z myślą o drużynach przygotowano wiele ciekawych konkurencji. Wśród nich będą m.in. rzut podkową do celu, rzut łuczniczą strzałą, strzelanie z łuku i wiązanie rzemieni. W przerwie wystąpi zespół Studzianczanie. Potem przyjdzie czas na bieganie. O 16.00 wystartują dzieci i młodzież. Godzinę później rozpocznie się „Tatarska Piątka”. Jej dystans to 5, 28 km!

- Trasa będzie przebiegać polnymi drogami. Start i meta zostaną zorganizowane przy szkole podstawowej w Studziance, gdzie do 1915 r. stał meczet. Celem zawodów jest popularyzacja biegania, jako formy czynnego wypoczynku i promocja walorów przyrodniczych gminy Łomazy. Bieg odbywa się pod patronatem Waldemara Droździuka, wójta gminy Łomazy – mówi Łuksza Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, które jest głównym organizatorem imprezy.

Ograniczona liczba

W „Tatarskiej Piątce” mogą wziąć udział osoby, które w dniu 14 lipca 2013 r. będą miały ukończone 13 lat. Zgłoszenia można wysyłać drogą elektroniczną (poprzez formularz na stronie www.studzianka.pl) do 8 lipca 2013 r.

- Po tym terminie udział w biegach będzie można zgłosić w biurze zawodów. Jest tylko jeden warunek. Wyznaczamy limit chętnych. Ich liczba nie może przekroczyć setki. Pamiętajmy więc, że liczy się kolejność zgłoszeń. W ubiegłym roku w biegach wzięło udział blisko 90 zawodników i zawodniczek z regionu oraz z sąsiednich województw. W tym roku sklasyfikujemy m.in. kobiety, mężczyzn, najszybszych mieszkańców Studzianki i gminy Łomazy – tłumaczy Ł. Węda.

Dodaje, że „II Tatarskiej Piątce” towarzyszyć będzie rywalizacja dzieci i młodzieży na  dystansach: „Małe Nadzieje” 400 m (rocznik 2005 i mł.), bieg „Szkolniaka” 600 m (rocznik 2001-2004) oraz bieg „Młodzików” 1200m (rocznik 1997-2000).  Szczegółowe informacje dotyczące regulaminu biegów zamieszczono na www.studzianka.pl.

Podczas spotkania z kulturą tatarską będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i wyrabianiu naczyń na kole garncarskim. Organizatorzy zaplanowali także wystawę militariów oraz konkursy wiedzy o Studziance i Tatarach. Podczas imprezy stowarzyszenie będzie promowało kwartalnik „Echo Studzianki”. Nie zabraknie też tatarskiej kuchni i muzyki.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR