6 grudnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
02-08 grudnia 2021r.

menu

NEWS

W środę 8 grudnia, o 19.00, w parafii Szpaki sprawowana będzie Msza św. wieńcząca Rok św. Józefa. Podczas uroczystości zostanie odczytany dekret biskupa siedleckiego podnoszący kościół parafialny w Szpakach do rangi sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca NMP.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

fot. ARCHIWUM

Wieści z muzeum

2 grudnia 2021 r.

Świat sprzed stulecia

W Muzeum Południowego Podlasia od 21 listopada można oglądać wystawę przybliżającą Białą Podlaską i jej mieszkańców z lat dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja na pewno spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym.

Jej kuratorem jest Danuta Dunajko, emerytowana nauczycielka historii z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i właścicielka prywatnej „Galerii Staroświeckiej”. Wystawa składa się z kilku części. Jedna z nich została poświęcona miastu, druga bialskim Żydom, a trzecia dzieciom. W ramach ekspozycji odwzorowano fragmenty mieszkań robotnika oraz urzędnika klasy średniej, a także gabinetu i salonu bardzo zamożnych środowisk pochodzenia ziemiańskiego. Zwiedzający mogą też obejrzeć przykładowy wystrój kuchni bogatej pani inżynierowej w modnym stylu art déco. Na wystawie zgromadzono szereg przeróżnych eksponatów. Znajdziemy tam m.in.: dawne meble, portrety, obrazy sakralne, zdjęcia, odzież, naczynia, serwety, narzuty oraz zabawki. Nie brakuje również przedmiotów codziennego użytku. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   
 

fot. J. KURZAWA

Otwarcie wystawy

2 grudnia 2021 r.

O największym misterium świata

Obrazy, grafiki i rzeźby dawnych i współczesnych artystów, które łączy wspólny temat: tajemnica Bożego Narodzenia, można oglądać na wystawie „Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień”, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

Uroczysta gala inaugurująca wydarzenie odbyła się 26 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. Zgromadzone eksponaty ukazują piękno bożonarodzeniowych scen, począwszy od zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, nawiedzenia św. Elżbiety, poprzez spis w Betlejem, adorację Dzieciątka, ucieczkę do Egiptu, aż po ofiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Obrazy na wystawę udało się pozyskać z kilkunastu muzeów i placówek kultury z całej Polski. Wśród artystów, których prace zaprezentowano, znaleźli dawni mistrzowie, jak: Rembrandt, Tiepolo, Bassano, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański czy Adam Chmielowski, jak też współcześni twórcy. Wystawa, której otwarcie odbyło się na progu Adwentu, jest doskonałą okazją - na co wskazywał ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego - aby przemyśleć na nowo prawdę zapisaną przez św. Jana. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   

ARCHIWUM - Kultura

 
 
Rocznik Wydanie Autor


 
 

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Światłość w ciemności


Obrazy, grafiki i rzeźby dawnych i współczesnych artystów, które łączy wspólny temat: tajemnica Bożego Narodzenia, można oglądać na wystawie „Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień”, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Razem tworzymy tradycję
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jedlance organizuje konkurs bożonarodzeniowy pt. „Razem tworzymy tradycję”. Z racji kończącego się roku św. Józefa tematem bieżącej, szóstej edycji są słowa „Rodzina - tu zaczyna się życie”.
więcej »
III Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką!
Organizatorzy III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego z „Dwójką” zdecydowali się na przeniesienie zawodów z 5 grudnia na 19 grudnia! Powód? Szczyt fali Covid-19 przypadający na początek grudnia.
więcej »
 

POLECAMY


A ty? Za kogo Mnie uważasz?
Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Wreszcie: jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego?
więcej »
Warsztat Józefa
Na czas tegorocznego adwentu Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Warsztat Józefa”. Siedmioodcinkowy cykl oparty został o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa „Patris corde”.
więcej »
Jak osiągnąć pokój serca?
Ponadczasowy przewodnik dla poszukujących prawdziwej radości i pokoju ducha stanowi skuteczną odpowiedź na bolączki świata pogrążonego w lęku i chaosie. Czym urzeka czytelników jedna z najlepszych książek wielkiego mistrza duchowego czasów współczesnych?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR