24 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 47
19-25 listopada 2020r.

menu

NEWS

W numerze m.in. konkursy z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

fot. ARCHIWUM

Powiat włodawski

18 listopada 2020 r.

Cmentarze i świat utracony

Przed śmiercią wyraził pragnienie, aby pochowano go na żydowskim cmentarzu i odmówiono nad jego grobem Kadisz - czytamy w wydanej w 1947 r. w Tel Avivie Księdze Pamięci Włodawy i okolic.

Cmentarz żydowski we Włodawie znajduje się między ulicami: Mielczarskiego, Jana Pawła II i Reymonta, w miejskim parku. Ten tzw. nowy cmentarz został założony w XIX w., dawniej miał kształt nieregularnego czworoboku i zajmował powierzchnię ok. 3 ha. Został zniszczony podczas II wojny światowej, z czasem uległ dewastacji. Część macew, tj. steli nagrobnych, władze okupacyjne wykorzystały do utwardzania placów i ulic, a także do regulacji brzegów rzeki Włodawki. Kilka odnalezionych macew zabezpieczono i przekazano do przechowania w miejscowym muzeum. W 1956 r. cmentarz przekształcono, na wniosek prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Włodawie, w park miejski i taką rolę spełnia do dziś. W ostatnich latach na terenie cmentarza pojawiły się tablice informujące o historii miejsca, postawiono również pomnik. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   
 

fot. ARCHIWUM

Walka z pandemią

18 listopada 2020 r.

Żołnierze WOT z pomocą

Coraz więcej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej włącza się walkę z pandemią koronawirusa.

Normą stało się, że w Polsce codziennie przybywa ponad 20 tys. nowych zakażeń. To powoduje, że wszędzie tam, gdzie brakuje rąk do pracy, w walkę z pandemią angażowane są Wojska Obrony Terytorialnej. Terytorialsi na początek zostali przeszkoleni. - Pierwsza fala pandemii pokazała, że bardzo istotnym elementem są szkolenia z zakresu działań przeciwkryzysowych, dlatego przez trzy miesiące - w lipcu, sierpniu i wrześniu - nasi żołnierze oprócz zajęć podtrzymujących umiejętności i zdolności bojowe mieli również dodatkowe ćwiczenia z zakresu zarządzania przeciwkryzysowego - mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi m.in. 53 batalion lekkiej piechoty w Siedlcach. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   

ARCHIWUM - Historia

 
 
Rocznik Wydanie Autor


 
 

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili Niepodległą


Msze św., złożenie kwiatów przy pomnikach i honorowe warty to stałe elementy uroczystych obchodów Święta Niepodległości. I choć tegoroczne uroczystości - z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - miały dużo skromniejszą oprawę niż w minionych latach, przedstawiciele władz i mieszkańców godnie uczcili pamięć o rodakach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

FOTOGALERIA

Odszedł do domu Ojca


11 listopada w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Henryka Hołoweńki. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Zmarłego kapłana, pierwszego proboszcza parafii, w której sprawowana była Msza św. pogrzebowa, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, żegnali duchowni i wierni.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Organowe Siedlce
W niedzielę 22 listopada, o 19.00, odbędzie się ostatni koncert - uwaga: tylko online! - w ramach festiwalu Organowe Siedlce.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Sztuka w sieci
„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.
więcej »
O Bogu bliskim
Chrześcijaństwo - o czym przypomina autor książki - to nie tylko unikanie grzechu. „Jest jeszcze jeden krok, czyli pytanie o to, co zrobiliśmy z łaską, ile nieba wprowadziliśmy w swoje życie” - prowokuje do refleksji.
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Lektura na dziś
Ze względu na fałszywe oskarżenia ks. Dolindo Ruotolo w 1921 r. został postawiony przed Świętym Oficjum.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
 

SONDA

 

Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana oznacza dla mnie...

ufność w Jego miłosierną opiekę

ratunek dla naszej ojczyzny

wiarę w pojednanie między ludźmi

jedyne antidotum na bolączki tego świata

świadectwo wiary każdego chrześcijaninaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR